Védje a gyerekét, mert mindenhol ott lehetnek a mérgező növények!
Sajnos sokan hiszik azt, hogy mérgező növények csak a természetben találhatóak. Pedig a díszkertben és a lakásokban is könnyen előfordulhatnak. Számos közkedvelt, elterjedt szoba-, vagy kerti növény lehet mérgező hatású, amennyiben szájon át kerül a szervezetbe. Egyes fajok pedig már a bőrrel érintkezve is okozhatnak kellemetlen irritációt. Elsősorban a gyerekeket veszélyeztetik a mérgező növények, hiszen a kicsik előszeretettel vesznek a szájukba szinte bármit.
A Megyeri Szabolcs Kertészete oldal írta le, hogy mi a teendő, ha a gyerek mérgező növényi részeket fogyaszt. A veszély jelen van ott, ahol szobai vagy kerti növények vannak, tehát tulajdonképpen minden lakásban és házban fel kell készülni rá, hogy mérgezési tünetek jelentkezhetnek.
Mi a teendő mérgezés gyanúja esetén?
Elsőként fel kell ismerni a mérgezés tüneteit:
Hirdetés
- gyors kipirosodás, erős izzadás
- görcs, szédülés, eszméletvesztés
- bizonytalan, furcsa járás, mozgás
- hányás, hasmenés
- aluszékonyság, bágyadtság
- hirtelen fellépő légzési, keringési zavarok
- sápadtság vagy lilás, szürkés bőrszín
Magyarországon a kerti és dísznövényként is megjelenő fajok közül mérgezés esetén a toxikológiai osztály az alábbiak esetén végez beavatkozást:
- leander,
- gyöngyvirág,
- tiszafa,
- alkörmös,
- kecskerágó,
- csattanó maszlag.
A többi növénynél általában akkora mennyiséget kellene elfogyasztani a mérgezéshez, hogy az vétlen mérgezés szintjén nem kivitelezhető. Vagy pedig a következmények olyan hasi panaszok, amelyek nem igényelnek detoxikálást, így kórházi kezelést sem - írta a szakember.
Ezt tegye, ha mérgezés lehetősége áll fenn
Amennyiben erős a gyanú, hogy a gyerek növénytől kapott mérgezést, haladéktalanul mentőt kell hívni (104 vagy 112). Érdemes még a toxikológiai ügyeletet keresni (Cím: Heim Pál Gyermekkórház, Budapest, VIII. ker., Üllői út 86. "A" épület V.emelet, tel.: 06-1-333-50-79). Amennyiben a gondot okozó növény a gyermek kezében, szájában lévő maradványokból beazonosítható, fényképet kell készíteni róla. Egy részét pedig érdemes a kórházba is bevinni, hogy az orvos azonosíthassa a méreganyagot.
Fontos: először az egészségügyi szakembert kell hívni!
Növényi mérgezés esetén nem kertészt, vagy a növényekhez értő ismerőst kell hívni, hanem mindig először orvost vagy mentőt. Nagyon fontos, a nyugalom megőrzése, és az, hogy ne házi praktikákkal próbáljanak segíteni a bajba jutott gyermeknek, hanem a lehető leghamarabb lássa (el) őt szakorvos!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés