A szőlőt számos kórokozó (baktériumok, gombák, vírusok) támadják évről-évre, ami mindig nagy kihívást nyújt a termesztők számára. Némely kórokozót könnyű hatástalanítani, de van, amelyik ellen kémiai védekezés nem is létezik.

A szőlő fitoplazmás betegsége

2013 őszén Magyarországon, Zala megyében leltek rá szakemberek a szőlő aranyszínű sárgaságáért felelős fitoplazmára. Ez, a kabócák által terjesztett kórokozó zárlati károsítónak számít, ezért kiemelt figyelmet kell fordítani a vektor kabóca terjedésének megakadályozására. A fertőzött területeken lévő szőlőiskolákban kötelezően előírt a védekezés.

A szőlő fitoplazmás betegsége
 
Szőlő agrobaktériumos golyva

Az Agrobacterium vitis a szőlő egy épp terjedőben lévő betegsége, amely sebparazitának számít. Amennyiben a seben keresztül bejut a növénybe, sejtburjánzást indít el, tumorok kialakulásához vezet. A tumorok alatt a szövetek elhalnak, tápanyag-ellátási zavar alakulhat ki, aminek akár tőkeelhalás is lehet a vége. A fertőzés nem marad egyhelyben, a növényi nedvek keringésével a növény bármely pontjára elvándorol. Érdekesség, hogy a fertőzés és a tünetek megjelenése között akár évek is eltelhetnek.

Agrobaktériumos golyva. Fotó: agf.gov.bc.ca
Megoldás lehet a szőlő újratelepítése?

Igen, ha kellő időt várunk az új tőkék elültetésével. A kivágott szőlő helyére az új tőkéket 8-10 éves talajpihentetést követően célszerű elültetni, ennél kevesebb idő negatív hatásokkal járhat. Amennyiben nem várunk ennyit az újratelepítéssel, a frissen ültetett tőkék nem fognak megfelelően fejlődni, akár ki is pusztulhatnak. Ennek oka az úgynevezett talajuntság, amely a még talajban lévő baktériumoknak, fonálférgeknek és parazita gombáknak köszönhető. Az említettek miatt célszerű megvárni a 8-10 évet az újratelepítéssel, valamint az ültetés előtt tápanyag visszapótlást és talajfertőtlenítés is indokolt lehet.

Integrált növényvédelem a szőlőben is!

Az egyik legfontosabb mozzanat a szőlőtermesztés megkezdésekor a megfelelő termőhely kiválasztása. Minél inkább a szőlő igényeinek megfelelő talajon kezdünk gazdálkodni, annál könnyebb a szőlőt megvédeni a betegségektől. Kerüljük a:

  • mély fekvésű, fagyzugos,
  • erdőhöz közeli, mélyedésekkel tarkított,
  • ingadozó talajvízzel ellátott területeket.

Amennyiben mégis az említett területek valamelyikére ültetjük a szőlősünket, készüljünk fel, hogy sokkal könnyebben fognak a betegségek felszaporodni az állományban.

A megfelelő körülményeket meghálálja a szőlő
 

A betegségek elszaporodása köthető a fürtzóna és a levélzet állapotához is. Minél inkább törekedni kell arra, hogy az eső, a hajnali pára minél előbb fel tudjon száradni a levelekről, fürtökről, mert a nedves környezet kedvez leginkább a szőlő betegségeinek terjedéséhez.

A szőlő zöldmunkáit ha időben elvégezzük, nagyban hozzá tudunk járulni a növény egészséges fejlődéséhez. Az időben végrehajtott levelezés hatására a fürtök jobb megvilágítást kapnak, a bogyók sejtfala megvastagszik és ellenállóbb lesz például a botritisz fertőzésnek.

Szőlő esetében is nagy segítség, ha olyan fajtát termesztünk, amely ellenálló a betegségekkel szemben. A kórokozókkal szemben toleráns, vagy éppen rezisztens fajták termesztésével nagymértékben csökkenthetjük a kémiai védekezések számát, ezzel pénzt és időt spórolunk meg és a gyümölcsünk minősége is jobb lesz.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás