Közel egy évtizedes kihagyás után öt hazai elismertséggel rendelkező húsnyúlfajta központi teljesítményvizsgálatát végezte el a Nyúl Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, az Agrárminisztérium támogatása és a Nébih szakmai felügyelete mellett. A 11 hétig tartó teszt során a legjelentősebb hazai húsnyúlfajták legfontosabb értékmérő tulajdonságait vizsgálták. Az eredmények bebizonyították, hogy a magyar fajták versenyképesek a világ nyúltenyésztésében.

Teljesítményvizsgálat teszteredményei bizonyítják, hogy versenyképesek a hazai nyúlfajták, ott a helyük a globális nyúltenyésztésében - írta a Nébih.

A 11 héten át tartó magyar teljesítményvizsgálat bizonyította, hogy versenyképesek a hazai nyúlfajták - Fotó: Magro.hu, CSZS, Hódmezővásárhely

Magyarországon 2021-ben közel 4,3 millió nyulat vágtak le

A legjelentősebb hazai húsnyúlfajták legfontosabb értékmérő tulajdonságait vizsgálták a 11 hétig tartó teszt során. Az eredmények azt bizonyították, hogy a világ nyúltenyésztésében a magyar fajták versenyképesek. Magyarországon jelenleg  60-65 nagyüzemi nyúltelep működik, ahol kizárólag csak hazai nemesítésű és születésű tenyészállatokkal dolgoznak. A hazai nyúlállomány 100-105 ezer anyanyúlból, valamint azok szaporulatából áll.

A két hazai nyúlvágóhídon kizárólag Magyarországon hizlalt nyulakat dolgoznak fel, csaknem 4,3 millió nyulat vágtak le 2021-ben, ami nagyjából 3,5 százalékát jelenti az Európában összesen levágott nyulaknak. Hazánk ezzel az értékkel – jelentősen lemaradást mutatva az első három helyezettől – Európa negyedik legnagyobb nyúlhús-előállító országa.

A nyúlhús többségét exportáljuk

Annak ellenére, hogy a nyúlhús megfelel a korszerű, egészséges táplálkozás elvárásainak – hiszen alacsony a zsír-, koleszterin- és nátriumtartalma és magas a fehérjetartalma - hazánkban az egy főre jutó fogyasztás nagyon alacsony: évi 0,2 kilogramm, ami a levágott nyulak 12-13 százalékát teszi ki.

A Magyarországon előállított nyúlhús jelentős részét elsősorban az Európai Unióba exportáljuk, a hazai fogyasztással közel azonos mértékű az unión kívülre irányuló export mennyisége.

A modern piaci elvárásoknak megfelelő nyúlfajtákat tenyésztenek

Magyarországon jelen pillanatban öt, állami elismeréssel rendelkező tenyésztőszervezet működik, ahol 8 hazai húsnyúlfajtát gondoznak:

  • Danubia Alba,
  • Debreceni Fehér,
  • Hycole XXL,
  • Hycole Medium,
  • Pannon Ka,
  • Pannon Fehér,
  • Pannon Nagytestű,
  • ZIKA

A tenyésztőszervezetek célja, hogy a fajta a kor piaci elvárásainak minden szempontból megfeleljen. A teljesítményvizsgálatok során a nemesítő cégek képet kapnak a fajtájuk nevelési eredményeiről, szaporasági, hizlalási és vágási paramétereinek alakulásáról egyaránt. Ez azért fontos, mert ma már csak az a fajta számít versenyképesnek a piacon, amelynél  5-10 hetes életkoruk között a vágónyulak átlagosan legalább naponta 40-50 grammot gyarapszanak, 10 hetes korban elérik a 2,6-2,8 kilogramm élősúlyt és legalább 60 százalékos a vágási kitermelésük.

A teszteredmények magukért beszélnek

A teljesítményvizsgálat teszteredményei bizonyítják, hogy

A teszteredményeket tartalmazó jelentésben megnézhetőek az egyes fajták hizlalási és vágási eredményei, illetve elérhetőek a teljesítményvizsgálat során alkalmazott  állategészségügyi beavatkozások, nevelési körülmények, és takarmányozási paraméterek is.

Folyamatos kihívásokkal kell megküzdenie a nyúlágazatnak is

A nyúlágazatot is érinti a takarmány és energiaárak drasztikus növekedése, az állatjóléti előírások szigorítása, ami a hazai nyúltenyésztőket folyamatos kihívások elé állítja. A talpon maradáshoz a hazai fogyasztók támogatására is szükség van, annak ellenére, hogy az elmúlt években több támogatási jogcím keretében jelentős segítséget kaptak.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás