Vége a számolásnak, készül a 2024-es sasleltár
Az idei, sorrendben 21. Országos Sasszinkron a Magyarország területén telelő ragadozó madarak, köztük a sasok éves számlálása. A szakemberek mind a 17, az ország területén rendszeresen telelő nappali ragadozómadár faj egyedeit számba veszik, munkájukat pedig évről évre önkéntesek is segítik. A papíron és digitálisan egyaránt végzett számlálás kiemelt faja idén az év madarának választott kerecsensólyom.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a nemzeti park igazgatóságokkal és más civil természetvédelmi szervezetekkel együttműködve idén januárban 21. alkalommal szervezte meg a hazánkban telelő sasok, sólymok és egyéb ragadozó madarak éves számlálását.
Magyarországon a sasfajok szempontjából számos kiemelten fontos telelőhely található. Legnagyobb számban rétisasok telelnek itt, a nem vonuló hazai fészkelő madarakhoz télen északról érkező egyedek is csatlakoznak - írta az Euronews. A második leggyakoribb sasfaj a parlagi sas, illetve rajta kívül - bár ritkaságnak számít - minden évben előfordul néhány szirti- és fekete sas is.
Hirdetés
A vizsgálat részletei és menete
A papíron és digitálisan egyaránt végzett számlálás kiemelt faja idén az év madarának választott kerecsensólyom, melynek "felmérésére" és védelmére irányuló tevékenységek az Észak-Alföldön az Európai Unió és a Magyar Állam által támogatott LIFE SakerRoads projekt keretében zajlanak 2023 és 2028 között.
"2,5x2,5 kilométeres UTM-négyzeteket vizsgáltunk át. Ha bárhol az ember lepöttyinti, hogy mit lát, a mobilapplikáció azt a koordináták alapján rögzíti. Ezután még be lehet írni hozzá adatokat, hogy milyen faj, esetleg milyen korú és ivarú példány" - magyarázta Zelenák Attila, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa a Hortobágyi Nemzeti Park által működtetett, Jászberény mellett található Sasközpontban.
Alapvetően a sasokból is azért érdekes ilyenkor télen számolni, mert az öreg költőpárok általában a területükön vannak, őrzik a fészek környékét. Nagyon sokszor jó táplálkozóhelyeken sokan is összeverődhetnek. Ezeket a telelő állományokat szoktuk ilyenkor leszámolni - fogalmazott Zelenák Attila.
Az úgynevezett Sasszinkront az MME nemzeti parkokkal és más civil szervezetekkel együttműködve szervezik. A 2004-ben indult kezdeményezéshez az EU által támogatott PannonEagle LIFE projekt keretében 2018-ban a környező országok természetvédelmi szervezetei és szakemberei is csatlakoztak, így idén már hetedik alkalommal az egész Kárpát-medencében ellenőrzik a legjelentősebb sastelelőhelyeket.
A megfigyelési eredmények összesítése jelenleg zajlik, a sasleltár várhatóan februárban készül el.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.900 hirdetés 70 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés