Az afrikai sertéspestis (ASP), mint téma 2018 óta folyamatosan jelen van a hazai médiumokban. Bár itthon – a hírek szerint – eddig csak vaddisznókban mutatták ki az ASP vírusát, a fertőzésveszély most is nagy, valós és zsebbe vágó. Elég csak arra gondolnunk, hogy tavaly áprilisban több ország importkorlátozást vezetett be a magyar sertéshúsra.

Magyarország számára a román és az ukrán helyzet jelentette ezidáig a legnagyobb kockázatot, azonban július végén Szlovákiában is bejelentették a betegséget kis létszámú házisertés-állományban. Romániában szintén házisertésekre is átterjedt a betegség és nincs olyan területe, ami ne állna korlátozás alatt. A határközeli járványkitörések nálunk is szükségessé teszik megfigyelési zóna kijelölését.

Az ASF COMBAT a Boehringer Ingelheim gyorsan és könnyen használható internetes eszköze a potenciális kockázati területek értékelésére (Fotó: Pixabay, bernswaelz)

(Részletesebben az aktuális helyzetről a Nébih honlapján folyamatosan lehet tájékozódni: https://portal.nebih.gov.hu/afrikai-sertespestis)

A másik veszélyforrás a fertőzött országokból származó illegális élelmiszer behozatal, mivel a vírus hónapokig fertőzőképes marad a feldolgozott élelmiszerekben is, mint például a kolbászban, ill. akár a konyhai hulladékkal és maradékkal is tovább vihetjük a fertőzést.

A védekezés sikeréhez tehát az emberi tényező nagyban hozzájárul, szükség van a gazdálkodók felelősségteljes hozzáállására és a szabályok maradéktalan betartására.

Ebben segít a Boehringer Ingelheim vállalat által kifejlesztett, ASF COMBAT nevű, gyorsan és könnyen használható internetes eszköz a potenciális kockázati területek értékelésére. Az eléréséhez kattintson ide! (A kérdőív nyelvét a bejövő oldal jobb felső sarkában lehet magyarra állítani.)

Jelen helyzetben valamennyi sertéstelep és vadgazdálkodási egység veszélyben van, így a járványvédelem előtérbe került a hétköznapokban is – ennek a munkának lehet szerves része ez az eszköz.

A kérdőív segít azonosítani a javítandó területeket, amik az állatállománnyal, az állatszállítással, a menedzsmenttel, az emberi tényezővel, a takarmányozással vagy az állattartó telep elhelyezkedésével kapcsolatban felmerülnek. Az eszköz megmutatja, hogy a jelenlegi gyakorlat egyes elemei milyen kockázatot hordoznak magukban.

A probléma felelősségteljes kezeléséhez ráadásul nem elég, ha az előbb felsoroltak közül a fontosabbnak gondolt tényezők egyikére-másikára odafigyelünk, hanem mindegyik előírást, ajánlást maradéktalanul be kell tartani, mert csak így lehet a potenciális fertőzésveszélyt minimalizálni.

Szóval, milyen gyakran visznek malacokat, kocákat, kanokat vagy kocasüldőket a telepére?

És milyen a tenyésztési módszere, honnan szerzi be a spermát? A további kérdésekért és az ingyenes kérdőív eléréséhez kattintson ide!

(x)

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás