Elkészítette a Nébih a méhelhullások hatósági kivizsgálásnak rendjét. Az elmúlt évek méhpusztulásaihoz kapcsolódó események miatt időszerűvé vált a vélhetően növényvédelmi tevékenység következményeként történt méhmérgezések kivizsgálására alkotott, 2012-es eljárásrend átdolgozása és kiterjesztése. Az eljárásrend több hónapos egyeztető munka eredményeként az OMME elnökség ajánlásaival, a 2019-es, szennyezett állatgyógyászati szerekkel kapcsolatos esetek tapasztalataival is kiegészült.

Az útmutató leírja, hogy a méhelhullás eseteit vizsgáló bizottság járási hivatal hatósági állatorvosából, a növényvédelmi felügyelőből és a méhegészségügyi felelősből áll. A bizottságnak a lehető leghamarabb, de legkésőbb a méhész bejelentéstől számított 24 órán belül fel kell állnia és hatósági ellenőrzés keretében helyszíni szemlét kell tartania a méhelhullás helyszínén illetve a feltételezhetően méhelhullást okozó növényvédő szerrel kezelt területeken. A helyszíni szemlét abban az esetben is le kell folytatni, amennyiben a bejelentő méhész a tevékenység megkezdésére illetve a méhek szállítására, vándoroltatására vonatkozó bejelentési kötelezettségeinek nem tett eleget - írta a Nébih.

Több hónapos szakmai egyeztetések eredményeként megújították méhelhullások után elvégzendő vizsgálatok eljárásrendjét - képünk illusztráció

Így történik a szemle a méhelhullások helyszínén

A méhelhullás helyszínén folytatott szemle során a hatósági állatorvos a Bizottság tagjainak közreműködésével jegyzőkönyvet vesz fel. A helyszíni szemléről készített jegyzőkönyvet egyedi azonosítás céljából futósorszámmal (ME/megyekód/járáskód/sorszám/évszám) kell ellátni. Amennyiben a hatósági állatorvos megállapítja, úgy szükséges annak jegyzőkönyvben történő rögzítése, hogy a méhelhullás oka feltételezhetően növényvédőszer-használattal összefüggő mérgezésre, állatgyógyászati termék használatával összefüggő mérgezésre vagy szándékos mérgezésre vezethető vissza.

A jegyzőkönyvben rögzíteni kell továbbá
  • a méhelhullás helyszínének és körülményeinek leírását,
  • az elhullások észlelésének időpontját,
  • az időjárási viszonyokat (pl. volt-e nagy esőzés, lehűlés stb.),
  • az érintett méhcsaládok számát,
  • a Bizottság tagjait,
  • a jelenlévők adatait, nyilatkozatait (különösen, hogy a méhész regisztrált-e, bejelentette-e magát a jegyzőnél, az elhullást mikor észlelte, mikor jelentette, milyen vegyszeres állategészségügyi kezeléseket végzett a közelmúltban).

Kötelező fényképek és méhminták

A mintavétel helyszínéről fényképet kell készíteni a helyszínen található tereptárgyakkal, valamint rögzíteni kell a GPS koordinátákat WGS84 (fok.tizedfok) formátumban, ha ismert, a helyrajzi számot is. A helyszíni szemlén készült fényképeknek az ellenőrzéssel való azonosíthatóságát biztosítani kell. Továbbá a jegyzőkönyvben a fényképfelvétel készítésének a tényét rögzíteni szükséges, a fényképek esetleges azonosíthatóságát szolgáló adatok feltüntetésével együtt. A méhegészségügyi felelős a helyszíni szemle során a hatósági állatorvos jelenlétében minden esetben méhészetenként 2 darab átlagmintát vesz az elhullott méhekből. Amennyiben a mintaadó kéri, a méh tetemekből ellenmintát kell átadni a mintaadónak.

Méhészetenként az alábbi átlagminták gyűjtése szükséges:
  • Méhegészségügyi vizsgálatra legalább 300-500 db (30-50 gramm) méh egyed
  • A szermaradék analitikai vizsgálatra minimum 300 gramm méh mintát kell venni.

A 26 oldalas útmutató ezen a hivatkozáson tölthető le: Eljárásrend a méhelhullások kivizsgálására.

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás