Korábban majdnem minden háznál tartottak galambot, mert a galambhús népélelmezési cikk volt. Mára tartása és fogyasztása is jelentéktelenné vált, pedig kiváló biológiai értékű élelmiszerről van szó. A galambtenyésztő gazdaság a hazai húsfogyasztók idegenkedése miatt alacsony szinten stagnál, az exportlehetőséget pedig a szervezetlenség miatt nem tudják kihasználni. Újraéleszthető-e a húsgalamb tenyésztése? Galambok nélkül lehet-e élni? Bálint Csaba dunaföldvári galambtenyésztő erre a kérdésre bizonyára egyértelmű nemmel válaszolna. A kötődését az is bizonyítja, hogy amikor egy évig külföldön vállalt munkát, és tönkrement az itthoni galambállománya, hazajötte után egyszerűen nem találta a helyét. Bármit is csinált semmihez nem volt kedve – hiányoztak neki a galambok. Rövidesen vásárolt egy kisebb állományt, ekkor tért át a korábbi postagalamb tenyésztéséről a húsgalamb tenyésztésére. Anyagunkat a Magyar Mezőgazdaság cikke alapján közöljük.
A galambhús eladásában nagy lehetőség van, de nagyobb szervezettségre van szükség
Franciaországból hozattam carneau és hubbel galambokat. Jelenleg 50 pár galambot tartok. A fiókákat 25-40 napos korban, nagyjából 40 dekás súlyban vágom.
Bálint Csaba galambtenyésztő
Egészséges és könnyen emészthető a galambhús
A galambhús biológiai értékét jelzi, hogy tőle több Chron-betegségben és hasnyálmirigy betegségben szenvedő ember vásárolja a galambfiókákat, mint ahogyan a vashiányos esetekben is nagy segítség a galambhús. Arról már nem is beszélve, hogy a terhes nők számára kimondottan ajánlott a fogyasztása. Gondoljunk csak arra, hogy a „gyenge galambleves” korábban mindig is az étkezés elejéhez tartozott. Havi szinten számolva körülbelül 50 galambot ad el, főként helyi lakosoknak. De vásárolnak a környező települések lakói is - folytatja. Dunaújvárosban egy húsbolt árusítja a galambjaimat. Sokat segít, hogy a szomszéd faluban, Bölcskén minden évben galambfesztivált rendeznek. Ennek egyik fő gasztronómiai attrakciója a galambhúsból készült ételek versenye. Ilyen alkalmakkor egy vándorkupát is kiosztanak, tavaly az én galambomból készült étel lett a győztes - mondja.
Takarékos és bio a húsgalamb tenyésztése
A legfontosabb célja természetesen – mint minden gazdasági tevékenységnek – ennek is a nyereség termelése. Nem könnyű a húsgalamb tenyésztésről, mint gazdasági vállalkozásról egyértelmű képet adni, mert egyrészt nincsenek országos adatok és gazdaságossági elemzések, másrészt a tenyésztők sem tartják számon a gazdasági adatokat.
Jellemző, hogy országos szinten még csak megközelítőleg kialakult egységes árról sem lehet beszélni.
Az interneten csekély kínálattal találkozunk, továbbá rendkívül nagy szórást mutatnak a feldolgozottsághoz kötődő árak. Találunk kilónként 2000 forintért kínált vágott galambot és van, aki darabjáért kér el 2000 forintot. Míg például a konyhakész galamb kilóját 3000 forint körüli áron kínálják, de egy ajánlatban 5000 forintot is elkérnek a fagyasztott konyhakész „prémium” minőségért. Bálint Csaba 2000 forintért adja a galamb kilóját. A költségek között a legtöbb állattenyésztési ágazathoz hasonlóan – a legnagyobb tételt a takarmányköltség teszi ki.
Elég meglepő, de Hollandiából vásárolok takarmányt, mert a szállítási költséget is beleszámítva olcsóbb, mint a hazai. A holland takarmány mázsánként 10 ezer forintba kerül, míg a hazai keverékért 12-14 ezer forintot is elkérnek. A minőségben pedig nincs különbség. Zárt tartásban tartom a galambokat, ami nem azt jelenti, hogy bezárt istállóban, kis helyen, félig sötétben élnek az állatok. Arra törekszem, hogy a természetes tartással azonos körülmények között, friss levegőn, napfényen éljenek. Úgy alakítottam ki a galambházat, hogy az egyik oldalon dróthálóval határolt szabad tér legyen. Levegőn vannak, de nem járnak ki a határba. Ezt azért tartom fontosnak, mert prémium minőségű bioterméket állítok elő. A határban ellenőrizhetetlen, hogy milyen (esetleg vegyszerezett) magvakat szednének össze - folytatja.
Mivel csak ellenőrzött bio-takarmányt etet és semmihez sem használ vegyszert, garantált a végtermék bio minősége. Ez egyben azt is jelenti, hogy csökkenti a kiadásokat, mert egyszerűen nincs gyógyszerköltség, nem kell beteg állatokat gyógyszerezni. Erre nagyon tudatosan törekedett a tenyésztő. Először is egy erős szelekciót hajtott végre. Ha picit is betegségre hajlamosnak látott egy madarat, rögtön kiselejtezte, másrészt a körülményeket úgy alakította ki, hogy megelőzze a betegséget.
A galambászok például éppúgy rettegnek a szúnyogok okozta betegségektől, mint a nyulászok
Bálint Csaba rovarirtónak, szúnyogriasztónak nem vegyi anyagot használ, hanem levendula csokrokat akaszt a helyiségbe. Több erős illatú fűvel, virággal kísérletezett, de a megfigyelései szerint a levendula szagát nem szeretik a szúnyogok, rögtön visszafordulnak és messze elkerülik a helyet. Ugyanígy kiváló rovarriasztó a fenyőtű, amiből a galambok fészket építenek. A tenyésztő önetetős technológiával takarmányoz, a napi etetéseknél mindig ügyel arra, hogy először a fiókáknak szánt értékesebb takarmányt kapják az anyák. Amikor pedig azzal megetették a fiókáikat, utána az olcsóbb felnőtt takarmányt kapják. A trágyát naponta el kell takarítani, mert három nap után fertőz, nem szabad vele egyetlen napot sem várni.
Galambok és előítéletek a galambhús iránt
Az értékesítés, így a termelés növelésének akadálya a fogyasztói tudat, pontosabban a tudatlanság. Ezt a rossz beidegződések és az alaptalan előítéletek okozzák. A városi embereknek a galamb szó hallatán az utcán, tereken élő galamb képe jelenik meg, amelyről rögtön az jut az eszükbe, hogy mocskosak, betegek, a madárvilág patkányai. A falusi emberek pedig drágállják az árat, mert még mindig a mezőre kijáró parlagi galamb él a tudatukban. Azt mondják, hogy „ingyen” összeszedi a határban az ennivalót, s akkor még pénzt is kér érte a gazdája. Sajnos ezeket az előítéleteket nem könnyű megváltoztatni, bármennyire értékes húsról is van szó.
Külföldön menne, de nincs elég belőle itthon
A tenyésztő szerint bőven van fejlődési lehetőség a gazdasági galambtartásban. Kellő támogatással és promócióval a hazai fogyasztás is növelhető, ez vonatkozik mind a piacra termelő galambászra, mind a saját családot, környezetét ellátóra. A gazdasági céllal termelő galambászoknak az igazán komoly kitörési pont az export, illetve annak feltétele, az integráció lehet. Németországban, Franciaországban és Svájcban keresett a magyar galamb - mondja.
Egy magyar exportőrről tudok, aki felvásárolja a galambot, de a mennyiséggel van a gond. A külföldi áruházláncok ugyanis ütemezetten és nagy tételeket vásárolnak. A hazai exportőr háromszáz galambért jön el, mert neki annyit gazdaságos egyszerre felvásárolni. Ehhez viszont olyan nagy létszámú állomány szükségeltetik, amekkora tudtommal csak egy galambtenyésztőnek van az országban.
Magától adódik a megoldás: vagy össze kell fogniuk egy-egy körzetben a húsgalambtartóknak, vagyis integrációt kell kialakítani, vagy nagyobb állományt kell tartani. Egyébként nem kell ehhez a mennyiséghez sok gazdálkodó, négy-öt galambtartó elő tudja állítani a háromszáz fiókát. Bálint Csaba most azon van, hogy egy olyan méretű állományt létesítsen, amely családi gazdaságként önállóan megél a piacon. Beadta az anyagot a Fiatal Gazda Pályázatra, amely célja egy 3000 madárból álló állomány létesítése, s ekkora állománynál már látszik az exportpiaci háttér is. A pályázat szakmai részét már elfogadták, bízik benne, hogy a következő szakaszt is megnyeri.
Utak és lehetőségek
Amint az előzőekből is látszik, háromféle lehetőség van a húsgalamb gazdasági jellegű tenyésztésében. Egyik a helyi galambász körök köré szerveződő önellátó családi galambtartás, a másik a nagyobb létszámmal dolgozó, a környezetét ellátó galambászat, a harmadik pedig a profi szinten termelő, nagyobb mennyiséget előállító bio minőségű galambot tenyésztő gazdaság, amely már az exportpiacon is megél. A három út nem független egymástól. Mindegyiknek külön-külön szervezési, illetve támogatási feltételei vannak, de közös feladat a hazai fogyasztók idegenkedésének legyőzése, valamint a magyar piac felépítése.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás