Pest megyében, a Monori járásban, Vasad községben ütöttek rajta egy illegális élelmiszer-előállítón 2022 novemberében a rendőrséggel együttműködve a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrei. A helyszínen bejelentés nélkül, jogsértően számos állatfajt tartottak, az állategészségügyi és járványvédelmi követelményeket sem teljesítve. Az ingatlanon szabálytalanul kialakított körülmények között, többek között illegális vágást, feldolgozást és füstölést végeztek megdöbbentő higiéniai körülmények között.

Súlyosan jogsértő, állategészségügyi, járványügyi és higiéniai szempontból is kifogásolt, a szakembereket is próbára tevő körülményekkel szembesültek a Nébih ellenőrei egy Pest megyei helyszínen. Az afrikai sertéspestis szempontjából magas kockázatú területen fekvő ingatlanon tartottak ellenőrzést a hivatal szakemberei a rendőrséggel együttműködve.

Az ingatlanon szabálytalanul kialakított körülmények között, többek között illegális vágást, feldolgozást és füstölést végeztek megdöbbentő higiéniai körülmények között

Már az ingatlanon tartott állatok (szarvasmarha, sertés, juh, baromfi) kapcsán számos jogsértést állapítottak meg az ellenőrök. A bejelentés nélkül, szabálytalanul tartott haszonállatokról többek között sem az előírt dokumentáció, sem az állategészségügyi információk nem álltak rendelkezésre. A sertések és a juhok jelöletlenek is voltak. Az udvaron bomló szarvasmarhafej, míg a trágyában az állati eredetű maradványok közt belek is voltak - írták. 

Az udvaron bomló szarvasmarhafej is volt

Járvány- és élelmiszerbiztonsági kockázat

Az ismeretlen állategészségügyi státusz önmagában súlyos járványügyi és élelmiszer-biztonsági kockázatot jelent, azonban az ellenőrzés során kiderült, hogy az ingatlanon illegálisan több egyéb tevékenységet is végeztek. A vágás, bérvágás, húsfeldolgozás, húskészítmény előállítás, füstölés és bérfüstölés döbbenetes higiéniai körülmények között zajlott. 

Húsüzem Vasadon: penész és kosz a kolbászokon

Az érintett a teljes tevékenységét szabálytalanul végezte, mivel az élelmiszer-előállításhoz szükséges hatósági engedéllyel, valamint regisztrációval nem rendelkezett. Az előírtak közül semmilyen dokumentációt nem vezetett, így az élelmiszerbiztonság egyik alapkövetelménye, a nyomonkövethetőség nem teljesült.

Egy 120 literes műanyag hulladéktárolóban rothadó, bűzös sertéshúst is találtak az ellenőrök

Az ellenőrök az udvaron kopasztó gépet, üstöt, húshorgos állványt, valamint téglaépítésű füstölő is találtak. Az ingatlan más részein többek között rozsdás, szennyezett kolbásztöltő gép és nagyméretű húsdaráló volt. A füstölőben az ellenőrzés során épp kolbász készült. A szakemberek egy 120 literes műanyag hulladéktárolóban rothadó, bűzös sertéshúst is találtak, az ellenőrzött elmondása szerint a pácolás alatt lévő termék megromolhatott.

Juhok a vasadi udvaron

Az élelmiszer-előállításra szolgáló épületrész, az illegális húsüzem maga is takarítatlan, szennyezett, rendezetlen volt. Az ingatlanon még az olyan alapvető higiéniai feltétel, mint a higiénikus kézmosási lehetőség sem volt megfelelően biztosított. 

Szárnyasok a vasadi udvaron

A Nébih a súlyos és többszörös állategészségügyi és élelmiszerlánc-biztonsági jogsértések miatt az ellenőrzés során haladéktalanul forgalmi korlátozást rendelet el az állatállomány valamennyi egyedére. A helyszínen fellelt jogsértő élelmiszertételeket azonnali hatállyal a forgalomból kivonta, forgalomba hozatalukat, felhasználásukat megtiltotta, valamint hatósági zár alá vette. A Nébih az érintettel szemben hatósági eljárást indított. Az eljárás, valamint a bírság megállapítása folyamatban van - közölték.

https://www.youtube.com/watch?v=YC7-YDq8-RM
Illegális húsüzem Vasadon

A Nébih Kiemelt Ügyek Igazgatósága így foglalta össze a látottakat:

Termék: jelöletlen, nem nyomonkövethető, tiltott módon előállított élelmiszer; szarvasmarha-, juh-, sertés-, baromfiállomány

Termék pontos azonosítására alkalmas adatok: 2211 Vasad hrsz. 0178/18 alatti ingatlanon fellelt 13 tétel: [nyers sertés szalonna; bontott, fagyasztott kacsa; fagyasztott marhahús; fagyasztott lóhús; marhacsont; fagyasztott birkahús; ló szalámi; sertés szalámi; sertés kolbász; füstölt sertés szalonna; sertés zsír; pucolt egész kakas (összesen: 487,7 kg)]

Szabálytalanság rövid leírása: Az állattartási tevékenység nem került bejelentésre, továbbá nem felelt meg a jogszabályi követelményeknek, valamint az afrikai sertéspestissel kapcsolatos járványügyi előírásoknak. Az állományban jelen levő jelöletlen állatok, az állomány ismeretlen állategészségügyi státusza, nyomonkövethetőségének hiánya, továbbá a jogszabályi követelményeknek megfelelő nyilvántartások és dokumentumok hiánya miatt azonnali forgalmi korlátozás elrendelése. Az ingatlanon élelmiszer-előállítói, -feldolgozási, -tárolási és -forgalmazási tevékenységet is végzett az ügyfél a területileg illetékes élelmiszerlánc-felügyeleti szervnél történt nyilvántartásba vétel vagy engedélyezés hiányában.

Botrányos élelmiszerhigiéniai körülmények

Az ily módon tiltottan folytatott tevékenység kapcsán az ingatlanon egy élelmiszer-előállításra, feldolgozásra nagyobb mennyiségben is alkalmas, gépesített és eszközökkel ellátott létesítmény is kialakításra került, melyben nem megfelelő higiénai körülmények között, a jogszabályban előírt, azonosító jelölés és dokumentáció hiányában, nem nyomonkövethető módon kerültek élelmiszerek előállításra. Mindezek kapcsán 13 élelmiszer tétel azonnali hatállyal történő forgalomból való kivonása és forgalomba hozatalának, felhasználásának megtiltása került elrendelésre, valamint hatósági zár alá vételre - írta a jogsértést megállapító Nébih Kiemelt Ügyek Igazgatósága.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás