A KITE Zrt. a tavaszi nagysikerű rendezvényeik nyomán idén ősszel “Növénytermesztés változó környezetben 2.0” címmel hívta életre két szántóföldi bemutatóját, szeptember 10-én Dalmandon és szeptember 17-én Nádudvaron. A vállalat rendezvényén az agrártámogatások fenntarthatósági feltételeihez igazodó legújabb technológiák, inputanyagok, valamint a megújult John Deere T/S/X kombájncsaládok és a betakarítás gyakorlati megoldásainak bemutatását célozta meg.

A tavasszal megtartott szántóföldi bemutatók témája „Növénytermesztés változó környezetben címmel” az őszi vetésű szántóföldi növényekre, különböző talajművelési technológiákra és a nyár eleji betakarításra épült. Folytatva a koncepciót, az őszi eseményeken a tavaszi vetésű növényekre helyeződött a hangsúly, illetve azokra a technológiai megoldásokra, amelyekkel az agrárium felveheti a versenyt a klímaváltozással. Idesorolhatók a KITE Zrt. korszerű öntözőberendezései, precíziós szolgáltatásai (kihasználva a digitalizáció nyújtotta lehetőségeket), a megfelelő minőségű vetőmagok, és azok a biostimulátorok is, melyek javítják a növények stressztűrő képességét.

Hadászi László KITE
Hadászi László innovációs főigazgató
Nagy László KITE
Nagy László fejlesztőmérnök
 

A klímaváltozás továbbra is számos kihívással állítja szembe a mezőgazdaságot, melyre az egyetlen válasz az alkalmazkodás. Hadászi László innovációs főigazgató köszöntője után Nagy László fejlesztőmérnök vette át a szót, aki kifejtette, hogy ez az alkalmazkodás elősorban a változó időjárási körülményekre vonatkozik, melyekben napjainkban a legnagyobb kihívást az aszály jelenti. Mint mondta, a gazdálkodás sikeressége nagyrészt a csapadékon múlik, ami az Észak-alföldi területeken 530 mm átlagosan évente, a dunántúli térségekben kedvezőbb a csapadékhelyzet alakulása. Nagy László előadásában az idei év csapadékhelyzet-alakulását hónapokra lebontva ismertette és elemezte, hogy a csapadék mennyisége az elmúlt 50 év átlagában nem csökkent, csupán az időbeli eloszlása változott meg jelentősen. Az elmúlt évtizedben csökkent a nyári hónapok csapadékmennyisége, ugyanakkor a késő őszi, téli és tavaszi hónapok csapadékmennyisége nőtt. A szakember kiemelte, hogy a mediterrán ciklonok dominanciája jellemző (amelyre az elmúlt időszakban érkezett Boris jó példa), melyek kiszámíthatatlan esőzéseket eredményeznek, ez pedig szintén nehezíti a gazdálkodók helyzetét.

Az alkalmazkodás másik sarkalkatos pontja a hőmérsékletet érinti. 2010-től a téli hónapokban a hőmérő higanyszála pozitív értékre fordult, a nyári hőségnapok száma pedig eléri az 50 napot. A felmelegedést a növények is megérzik, így a kukorica nővirágzása idén 10 nappal hamarabb következett be. Ebben a helyzetben kell megtalálni azokat a megoldásokat, mellyel a gazdálkodás fenntarthatóbbá válhat. Ehhez nagyban hozzájárul a megfelelő fajta, hibrid kiválasztása. A program során a kukorica, napraforgó, szója, cirok növénykultúrák és takarónövények technológiai szemléjén ismertette a KITE Zrt. fajta, hibrid választékát. „Minőség, megbízhatóság és stabilitás”, a vállalat ezen gondolatok mentén választja ki a hibrideket, melyek olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, amivel erősítik a partnerek (termelők, vetőmagüzemek) munkájának minőségét, így hozzájárulva a jobb terméseredményekhez, még ilyen szélsőséges időjárási viszonyok közepette is. A homogén állomány kialakításának egyik kulcseleme a kiváló minőségű vetőmag, mely a KITE Zrt.-nél négy frakcióra bontva kerül a zsákba, nincsenek kevert vetőmagfrakciók.

KITE_másodvetésű napraforgó

Mindemellett a vállalat Vetőmagkereskedelmi Üzletága fontos minőségi paraméterként tartja számon a Cold-teszt értéket, amely a kukorica vetőmagnak az optimálisnál hidegebb környezetben mutatott csírázóképességét jelenti. A KITE kukoricák Cold-teszt értékének átlaga az elmúlt több mint 5 évben 95% fölötti volt, ami rendkívül magas érték, és a vetőmagok igen kitűnő hidegtűréséről árulkodik. A fajta, hibrid technológiai szemle különlegessége volt az az öntözött körülmények között termesztett ultra korai érésidejű napraforgó-állomány, melynek helyén a tavaszi nádudvari szántóföldi bemutatóra érkezők még őszi búzára emlékezhettek. A július elején, másodvetésben elvetett ultra korai napraforgó októberre kerül betakarítható állapotba, melynek várható terméseredménye 2,5-3 tonna/hektár közé tehető. Ez az őszi búza betakarítása után egy második árbevételi forrást jelent egy évben. A KITE technológiai fejlesztései lehetővé teszik, hogy másodvetéssel, öntözött területeken 2 év alatt 3 betakarítás valósuljon meg, ezzel növelve a gazdálkodók árbevételét.

Szeptember 17-én Nádudvaron bemutatásra került az öntözési módok egyik leghatékonyabb és legtakarékosabb formája, a talajfelszín alatti SDI mikroöntözés is, amivel az öntözővíz és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyag közvetlenül a gyökérzónába juttatható ki. Természetesen az olyan felszín feletti energiatakarékos önjáró öntözési berendezések sem maradhattak ki a rendezvény programjából, mint az öntöződobok, melyek nagy előnye a kiváló ár-érték arány, a mobilitás, a megbízhatóság. A négyzet vagy téglalap alakú területek leghatékonyabb öntözési lefedettségének módja a lineár öntözőgépekkel érhető el, a Valley márka lineár öntözőberendezése szintén a bemutató részét képezte, akárcsak a Valley körforgó, melynek segítségével a termelő további hektárokat vonhat öntözés alá, ezáltal biztosíthatja a megfelelő vízkijuttatást a növények számára.

KITE_öntözés

A gyakorlati mozgógép-bemutató során a KITE Zrt. megújuló betakarítási portfólióját és a hozzá kapcsolódó logisztikai megoldásokat sorakoztatta fel, melyről a rendezvény kezdetén Bellai Tamás gépkereskedelmet támogató mérnök előadásában is beszélt. A szántóföldi bemutató látványos részét képezték a megújult John Deere T/S/X kombájncsaládok, melyek immár egységes megjelenéssel – azonos formavilággal, azonos fülkével és felszereltségi szinttel rendelkeznek. A megújult burkolat teljesen új elektronikát és vezérlőegységeket rejt magában, ami gyorsabb adatforgalmat és megbízhatóbb vezérlést biztosít, ez egyben az alapja az új automatikus beállításokat biztosító kezelést támogató rendszereknek is. Mindegyik kombájn esszenciájához mostantól hozzátartozik az integrált StarFireTM 7500 műholdvevő antenna, a kombájnbeállításokat és a precíziós alkalmazásokat biztosító G5Plus monitor, valamint a JDLinkTM távfelügyeleti, telematikai rendszer, melyek jelentős mértékben segítik a kényelmes, hatékony és gazdaságos üzemeltetést.

KITE_John Deere kombájnok

A hatékony betakarítás nemcsak nagy teljesítményű kombájnokat, de megfelelően szervezett logisztikát is igényel. A menet közbeni magtartályürítéssel a betakarítógépek napi teljesítménye terménytől függően akár 15-35%-kal növekedhet. Ahhoz, hogy ez zökkenőmentesen, minden betakarítási körülmény között biztonságosan megvalósuljon, elengedhetetlen az átrakókocsik alkalmazása. A KITE Zrt. kínálatában 2021-től állnak rendelkezésre az amerikai J&M átrakókocsik. A bemutatón a 31 m3-es, 24 tonna hasznos terheléssel rendelkező X2431-es típus szolgálta ki a John Deere betakarítógépeit.

Ha sikeres betakarításról van szó, természetesen nem maradhatott ki a bemutatóból a Furrier márka sem. A szállítójármű-flottát teljes egészében az immáron KITE érdekeltségébe tartozó Fémagrotúr Kft. forgózsámolyos pótkocsicsaládja alkotja. A Furrier portfólió létrarendszerű, nagy szilárdságú acél alvázzal rendelkezik, hisz ez a megoldás rendkívül jól bírja a csavarodó igénybevételt, ami nemcsak a terhelhetőség szempontjából jelent előnyt, hanem a stabiltásban is. Mindemellett a kocsik alacsony súlypontjuknak köszönhetően könnyen vontathatók. A bemutatón láthattuk a már jól ismert két irányba billentő B18-as, valamint a hátrafelé is billentő C18-as kocsit. Ez utóbbi típus növelt platóhosszúságú C18/7000, valamint a kisebb erőgépek számára megalkotott C14-es verziója teszi teljessé a C sorozatot. A jelenlegi kínálat csúcsa a D24 háromtengelyes kocsi szintén itt mutatkozott be először partnereink számára. A rendezvényen a pótkocsikat a John Deere 6M és 6R szériájú traktorjai hozták mozgásba. Igazi újdonságként jelent meg a rendezvényen a H180-as bálaszállító pótkocsi, mint a gyártó legújabb fejlesztése, amely a bálák szállításában jelenthet hatékony megoldást. A bálaszállítót egy új Kramer KT559-es rakodógép vontatta, mely a bálák rakodásában, összeszedésében és elszállításában is kiválóan megállja a helyét.

KITE_Furrier pótkocsi

Összeségében Magyarország piacvezető mezőgazdasági integrátora ismét rávilágított azokra az agrártámogatások fenntarthatósági feltételeihez igazodó legújabb technológiákra, inputanyagokra, valamint a legkorszerűbb műszaki és precíziós megoldásokra, amelyekkel a termelők gazdasága nemcsak fenntarthatóbbá, de hatékonyabbá is válhat.

Megosztás

További híreink

Az ismeretlen földicseresznye: a „lámpás” gyümölcs, ami felturbózza az immunrendszerét

2024.11.10.

A földicseresznye egyre népszerűbb növény lett a kiskertekben és az erkélyeken is, hiszen könnyen termeszthető, és zamatos, édes-savanykás gyümölcsöket ad, amelyek sokféleképpen felhasználhatók. Cikkünkben megválaszoljuk a leggyakoribb kérdéseket, amelyek a földicseresznye termesztésével, gondozásával és felhasználásával kapcsolatban felmerülhetnek.

Mini dzsungel a város közepén? Budapesten is terjednek a Miyawaki-erdők

2024.11.10.

A világon már rengeteg minierdőt telepítettek az őshonos erdők helyreállítása, élőhelyteremtés és a mikroklíma javítása érdekében. A Főkert Budapesten 2021 júniusában, a Tabánban hozta létre az ország első Miyawaki-koncepció szerinti erdőjét. Azóta létesült még a Boráros téren, az Andor utcában, a Zsigmond téren, Soroksáron, Budafokon, a Lenhossék utcában, a Nehru parton a Bálna szomszédságában, legutóbb pedig Rákosmentén.

A közepes gazdaságok előretörése: Új korszak a magyar agráriumban?

2024.11.10.

Jelentős eltolódás következett be az elmúlt tíz évben a hazai agrárgazdaság birtokszerkezetében: a legnagyobb arányban a 100 és 300 hektár, majd ezt követve az 500 és 1000 hektár közötti területtel rendelkező gazdaságok száma bővült. A legkisebb és a legnagyobb méretkategóriában pedig folyamatos a csökkenés, a középbirtokok erősödnek.

Korai emésztési kihívások borjaknál – a kezdő takarmány szerepe az elválasztás sikerében

2024.11.10.

Az elválasztáskor az éretlen gyomor-bélrendszer a fő oka a borjak kérődzésre való átállása során fellépő komplikációknak. Az újszülött borjak monogasztrikusan működnek, a nyelőcső a bendő megkerülésével a kolosztrumot, majd a tejet a bendő megkerülésével a hasnyálmirigybe irányítja.

Harc az afrikai sertéspestis ellen: drasztikus intézkedések a vaddisznó-populációban

2024.11.10.

Hazánk egyik legismertebb és legelterjedtebb vadfaja volt a vaddisznó, egészen az afrikai sertéspestis megjelenéséig. Rendkívüli alkalmazkodóképessége tette lehetővé országos jelenlétét, a vírus azonban teljesen átírta az addigi gyakorlatot, és a betegség megfékezése érdekében, diagnosztikai céllal jócskán le kellett apasztani a vaddisznó-populációt.

Szükség van-e még emberi munkaerőre a jövő mezőgazdaságában? A szelektív betakarítás dilemmája

2024.11.10.

A mezőgazdasági robotikában a legnagyobb munkaerő-megtakarítást a szelektív betakarítás automatizálásával lehet elérni. Ez jelenti azonban a legnagyobb technikai kihívást is.

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus BLD6 Rakodógép
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BLD6 Rakodógép

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus FD Targonca
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus FD Targonca

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 2.900 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás