A világpiacon is jól ismert és keresett a makói hagyma jó fűszerező-képessége és tárolhatósága miatt. A kiszolgálása viszont az elmúlt időben nehézkessé vált, mert a hagyományos dughagymás termesztés már nem gazdaságos a külföldi, nagy termőképességű, egyéves hibrid hagymákhoz képest. Magyar kutatók azon dolgoznak, hogy növeljék a híres magyar fajta gazdaságosságát.
Az Agrárágazat cikkét szemléztük. A gazdaságosság növelésére a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Zöldségtermesztési Önálló Kutatási Osztálya keresi a megoldást. A hagymafajtáknál a piaci átlagárat főként a nagy termőképességű hibridek határozzák meg, amelyek teljesítőképessége jobb a makói hagymáénál. A modern hibridek ugyanakkor tárolhatóság és beltartalom tekintetében is jócskán alulmaradnak a hazai fajtakörhöz képest.
A makói hagyma versenyképességét növelnék a magyar kutatók - képünk illusztráció
A Zöldségtermesztési Önálló Kutatási Osztály egyik célja, hogy olyan hibrideket nemesítsen, amelyek hordozzák a makói hagyma kedvelt tulajdonságait:
- jó minőségűek,
- magas a szárazanyagtartalmuk,
- jó fűszerező képességűek és
- jól tárolhatóak.
Ezen kívül vállalta a hagyományos fajták fenntartását és főbb tulajdonságainak javítását is.
A hagymanemesítés folyamata igen körülményes, hiszen magtól magig 2 év szükséges hozzá. Ráadásul a növény rosszul tűri a beltenyésztést és lassú az évenkénti előrehaladása is. A hibrid előállításhoz egyszerre 3 vonalat kell tisztán fenntartani és irányítottan porozni. A hagyományos fajták tulajdonságainak javításához az egyszerű szelekciós elveket alkalmazzák. A hagymamag maximum 3 évig csíraképes, ezért az adott fajtát folyamatosan fenn kell tartani. Újra és újra elvetik és szelektálják, hogy tisztán és jó minőségben állíthassanak elő vetőmagot.
A hibridnemesítés első lépése a hímsterilitás felfedezése volt: ezek olyan hagymavirágzatok, amelyekben nem fejlődik porzó, így teljesen önmeddőek lesznek. Ezt az úgynevezett anyavonalat olyan porzós vonallal/fajtával kell fenntartani, ami nem változtat a tulajdonságain. Miután a 2 alapvonalból álló anya stabilizálódik, akkor kereshetik a hibrid-előállításhoz szükséges apa vonalat, ez eredményezi a forgalmazni kívánt vetőmagot. Ez a folyamat 4 évig tart, amelynek első részében a hímsteril anya, a másodikban a kereskedelmi hibrid szaporítása történik.
A nemesítés alapját egyelőre a kihajtási és romlási veszteség, a szárazanyag-taralom, a tárolhatóság, a dugványméret és a Brix-érték (édesség mértéke) adja. A jövőben tervezik „könnymentes” fajták nemesítését, továbbá különleges alakú, színű változatok fejlesztését. Valamint szeretnék kiterjeszteni a kutatásaikat a fokhagymára és egyéb fajtákra is.