Nem létezik olyan év, amikor a termesztett növényeink végig optimális körülmények között fejlődnének. Idén, bár a talajaink többségében jó állapotban vannak, néhány helyen már felütötte a fejét az aszály. Az enyhe tél miatt a kártevők is szaporodásnak indultak, és ki tudja, mi lesz még. Éppen ezért jó hozzáállás, ha már most, előre felkészítjük állományainkat a várható stresszekre. Rácz Tiborral, az FMC-Agro területi szakmérnökével beszélgettünk.

Milyen állapotban vannak most az őszi állományok?

Enyhe volt a tél és az országban jellemzően megfelelő a talajok nedvessége, az állományok jó állapotban vannak, bár az időjárás a műtrágyakiszórást néhol akadályozza. Kalászosokban belvizes táblákat is láttam, a gépek nem tudtak rámenni a földekre. Ám a helyzet nagyon változó, mert például Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében már újra olyan aszályos a helyzet, mint tavaly.

Jó lenne, ha a 2022-es év után elfogadható minőség és mennyiség jönne majd le a táblákról, hogy a gazdaságok pénzügyileg egy kicsit jobb helyzetbe kerüljenek. Oda kell figyelni a növényekre.

A repce sokkal kitettebb a kártevőkre ebben az időszakban. Az ormányosok legyengíthetik az állományokat, illetve a fóma már ősszel megjelent, így már vannak olyan táblák, amelyek igénylik a védekezést. A hőmérsékletváltozás miatt hullámzik a rovarkártevők megjelenése is.

Hogyan tud segíteni ebben a helyzetben a RhizoMagic™?

A RhizoMagic™ folyékony növény- és talajkondicionáló, stresszoldó készítményünk a növények védekezőmechanizmusait képes erősíteni, általa a kultúrák felkészülhetnek az esetleges, későbbi stresszekre, mert valamilyen mindig elő szokott fordulni. Alkalmazásával megőrizhetjük a növény kondícióját, akkor is, ha csak a probléma megjelenése után juttatjuk ki. Sikere, hatékonysága és népszerűsége az összetételéből adódik. A piacon elérhetőek olyan kondicionálók, levéltrágyák, amelyek szervesanyagokban gazdagok, mások algát vagy aminosavat tartalmaznak, a RhizoMagic™ viszont – ezek közül - mindet tartalmazza. Egy magas szervesanyag-tartalmú készítményről beszélünk, természetes tengerialga-kivonattal, növényazonos L-aminosavakkal, kiegyensúlyozott makro-, mezo- és mikroelem-összetétellel, valamint növényi hormonokkal, így teljes körű segítséget jelent.

A RhizoMagic™ hatékonysága összetevői széles körnek köszönhető

A nitrogén, foszfor, kálium és mikroelemek jelenléte a növények gyors fejlődésével egy időben biztosítja az optimális tápanyag-ellátottságot. Az aminosavak és a tengeri alga gondoskodnak a biostimulátor hatásról és a tápanyagok gyors felvételéről és asszimilációjáról.

Milyen esetekben érdemes gondolkodni benne?

Előnye, hogy nem kell azonosítanunk a probléma okát. Ha a növényállomány állapota, fejlettsége nem megfelelő, valamilyen károsodást szenvedett, juttassuk ki bátran. Belvíz okozta stressz vagy aszály bekövetkeztekor nagyon látványos javulást lehetett elérni vele. Kedvező a hatása a termésmennyiségre, a hektolitersúlyra, de akár a heterogén kelés kezelésére is. Vadkár utáni regenerálódásra is kiváló, sőt akár folyékony startertrágyaként vetéskor is használható.

A mennyiségre és a minőségre is pozitív hatással van a RhizoMagic™ alkalmazása

További példák a fenti termelői tapasztalatokról az alábbi videókban:

https://www.youtube.com/watch?v=ZIGaqm4Q8uI&list=PLY744tPVJ7VVvr8hJ8bmtZobuZ0_ElONG&index=11
https://www.youtube.com/watch?v=lIx-aVp-5dk&list=PLY744tPVJ7VVvr8hJ8bmtZobuZ0_ElONG&index=14&t=6s

Mekkora terméstöbbletet lehet vele elérni?

A különböző kísérleteink szerint - FMC gyomirtóval és gombaölővel kombinálva - , mintegy 15 %-os pluszt eredményezett a kontrollhoz képest. Fontos tudni, hogy mivel jól keverhető, akkor is jól beilleszthető a technológiába, ha éppen nem éri stressz a növényt.

De az eredményeink azt mutatják, hogy nemcsak a kontrolhoz, hanem a piacon elérhető konkurens termékeknél is hatékonyabb. Egy jól ismert konkurens készítményhez képest 12 %-os, egy másik - aminosavat és kétféle mikroelemet is tartalmazó - szerhez képest pedig 9 %-os többletet tapasztaltunk a RhizoMagic™ javára.

RhizoMagic™ hatása az őszi búza termésére összevetve üzemi standard készítményekkel (2022)

Ön szerint miért lettek szignifikánsan jobbak az eredményeik?

A termék komplexitása rá a magyarázat. Olyan sokféle összetevőből áll, hogy bármilyen probléma lép fel, megoldást jelent. Nem kell gondolkodni, hogy mi okozza a bajt, biztosan van benne olyan összetevő, ami az adott problémát orvosolja. Még ha nincs stresszhatás, akkor is javasolt használni, mert a tápelemek hasznosulását is segíti. Én egyértelműen a biológiai többlethatásnak, a szinergizmusnak tudom be a jó eredményeket.

Hogyan kell adagolni?

A probléma észlelése után a lehető leghamarabb 1,5-2 litert kell kijuttatni szántóföldi alkalmazásban, illetve 2,5-3,5 litert gyümölcsösökben, amit a tapasztalatok szerint 7-10 nap múlva újra érdemes megismételni. Ha a stressz jelentős és elhúzódik, a két kezelés közti időt érdemes még ennél is rövidebbre venni, de akár még további 2 alkalommal is kijuttatható – ha szükséges – a tenyészidőszak végéig.

De, ahogy említettem, az ilyen jellegű szerekkel megelőzésként is érdemes lehet számolni, hogy a hatóanyagok rendelkezésre álljanak a növény számára, amikor szükség van rájuk, például, előre jelzett stressz esetén. Éppen ezért nagyon hatékony a fagykár negatív hatásainak csökkentésére is.

A benne lévő laminarin a sejfalvastagodásért felel, az aminosav a hőmérsékleti stresszért, az alginit a talajkondicionálásért, a mannit a csapadékkal kapcsolatos stresszért, a vízháztartás szabályozásáért, a fucoidan a védekezési mechanizmust erősíti, a tannin pedig az antioxidáns-hatásának köszönhetően fejti ki áldásos tevékenységét. Tehát én azt javaslom, vértezzük fel a növényt még a stressz előtt, ha tehetjük!

Idén először a 10 literes kiszerelés mellett 600 literes IBC-tartályban is forgalmazzuk az igényekre való tekintettel.

A hazai agrárium egyik forró témája most az Agrár-ökológiai Program és az ebbe bevonható készítmények köre. Hogyan illeszkedik ehhez a RhizoMagic™?

Az új programban használható szerek listája éppen a napokban lett végleges, talaj- és növénykondicionáló készítményként a RhizoMagic™ felhasználása +1 pontot ér a programban részt vevő gazdálkodók részére.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás