A prokloráz több növényvédő szerben ott van: a Zamir, a Wirtuoz vagy a Mirage készítmények hatóanyaga többféle kultúrában, széles spektrumban pusztítja a gombákat a fuzáriumoktól kezdve a monílián át a helmintospóriumokig. Képes a kialakult betegség gyógyítására is, hatástartama még párás, esős időben is hosszú. Az illetékes hatóság Németországban az árpában felhasználható proklorázra olyan szigorú maradék mennyiségre vonatkozó előírást alkottak, ami miatt úgy tűnik, a hatóanyag engedélyének megmaradása is veszélybe kerül.

Az Agrarheute anyaga alapján az Agrárszektor számolt be róla, hogy a prokloráz európai felhasználását 2012-ben engedélyezték. A cikk szerint a hatóanyag levél- és kalászbetegségek minden fajtája ellen hatásos. Eddig a virágzás végéig alkalmazható volt a kalászosokban. Nemrég azonban kiderült: felülvizsgálják az árpára kapott engedélyét. Az német portál úgy tudja, a hatósági szigor más kalászost nem érint, és az árpában való felhasználhatóságáról legkésőbb idén februárban döntés születik.

Több kalászos gombabetegség ellen alkalmazható a prokloráz hatóanyag, de lehet, hogy a német gazdáknak hamarosan le kell mondaniuk róla - képünk illusztráció

Hazai termékben és méhekben eddig nem találtak számottevő prokloráz-terhelést

A határozat a döntést követő 20 napon belül lép életbe, akár a forgalmazás és felhasználás azonnali hatályú tiltását eredményezve. Ezáltal a németeknél már ebben a szezonban eltűnhetnek a prokloráz hatóanyagtartalmú szerek az árpa növényvédelméből. Az Agrárszektor kiegészítése szerint Magyarországon eddig sem az élelmezés-egészségügyi, sem a méhegészségügyi vizsgálatok nem mutattak ki eddig érdemleges prokloráz-terhelést. Kizárólag a külföldről beérkező paprika, gránátalma, citrom felületén észlelték a hatóanyagot.

Így hat a prokloráz

A lokálszisztémikus hatóanyag blokkolja a kórokozók terjedését, valamint megakadályozza a szaporítóképletek kifejlődését. Az ép, fertőzésmentes leveleket még esős, párás időben is hosszú ideig, akár 3-4 hétig védi az esetleges fertőzéstől.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás