Veszélyben a magyar tölgyerdők: rendkívüli felmérést végez a NAIK a terjeszkedő fakárosítóról
Veszélyezteti az erdőgazdálkodási és természetvédelmi szempontból egyaránt nagy jelentőségű tölgyerdeinket egy Magyarország területére újonnan behurcolt inváziós károsító, a tölgycsipkéspoloska (Corythucha arcuata). A tömeges elszaporodás okozta kár nagyságrendjének felmérése és a védekezés módszerének meghatározása érdekében az Agrárminisztérium közreműködésével a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ Erdészeti Tudományos Intézetének Erdővédelmi Osztálya rendkívüli felmérést végez az erdőgazdálkodók és az erdészeti szakirányítók körében.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara írta meg, hogy hazai tölgyerdeink ellenségei sorába egy új, Magyarország területére az elmúlt időszakban behurcolt inváziós rovarfaj, a tölgycsipkéspoloska (Corythucha arcuata) is belépett. A tölgycsipkéspoloska eredetileg az Egyesült Államok keleti partvidékén honos. Őshazájában nem tartják jelentős „kártevő” fajnak. Valószínűleg azért, mert ott vannak olyan természetes ellenségei, amik szabályozni tudják a populációit.
Így jött Európába a tölgycsipkéspoloska
Európában először 2000-ben, Észak-Olaszországban észlelték, ahová valószínűleg élő növényanyaggal került be. 2002-ben Svájcban is megtalálták néhány egyedét, aztán ugyanebben az évben Törökországban már nagyobb létszámban észlelték. Valószínűsíthető, hogy a törökországi góc szolgált a későbbi európai terjeszkedés forrásaként. Nagyjából 10 év szünet után kezdett egyre jobban terjedni északi, északnyugat irányban. 2012-ben és 2013-ban Közép- és Kelet-Európa több országában (így Magyarországon is) megtalálták. Hazánkban először 2013-ban, a Szarvasi Arborétumban találták meg a NAIK Erdészeti Tudományos Intézet kutatói, akik a kezdetektől nyomon követik terjedését, illetve vizsgálják életmódját és a tölgyekre gyakorolt hatásait. Mára 3 északnyugati megyénk (Veszprém, Vas, Győr-Sopron-Moson) kivételével mindenütt igazolt a megtelepedése, az ország délkeleti, déli, keleti területein néhol tömegesen előfordul. Korábban itt írtunk arról, hogy a csertölgy is áldozata a gombáknak és a betegségeknek.
Hirdetés
A legtöbb eurázsiai tölgy alkalmas tápnövénye lehet a csipkéspoloskának
Ez azt jelenti, hogy Európa-szerte mintegy 30 millió hektár tölgyes kínálhat számára megfelelő eleséget. A Magyarországon honos tölgyek mindegyike (beleértve a csertölgyet is) alkalmas tápnövénye. Tehát mintegy 600 ezer hektár olyan erdőnk van, amire a csipkéspoloska veszélyt jelenthet. Hazai vizsgálati eredmények arra utalnak, hogy az átlagos telek nem okoznak jelentős elhullást a telelő populációkban, ezért az országon belül az időjárási viszonyok nem fogják korlátozni a rovar további terjedését. A tölgycsipkéspoloska tényleges jelentőségének felméréséhez, illetve a szükséges védekezés meghatározásához alapvetően fontos információ az általa elözönlött erdőterület nagyságának ismerete. Ilyen jellegű információkat a saját területüket jól ismerő helyi szakemberektől várnak Ezért az Agrárminisztérium Erdészeti Főosztálya és az Erdészeti Tudományos Intézet felkérte az érintett erdőgazdálkodókat, hogy közvetlenül, vagy az erdészeti szakirányítóikon keresztül jelezzék nekik, ha az erdeikben a bemutatott károsítóval vagy annak kártételével találkoztak.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés