A tűzelhalás az almatermésűek egyik legismertebb betegsége, amely zárlati státuszú, így kötelező védekezni ellene. Súlyos károkat képes okozni, így célszerű már a megjelenés előtt elkezdeni a védekezést a betegséget termesztő kórokozó ellen.

A tűzelhalást egy baktérium, az Erwinia amylovora okozza. Elsősorban almán, körtén, birsen és naspolyán pusztít. A betegség leginkább az éppen virágzó fákat fertőzi meg, így a mostani időszakban virágzó fajok a leginkább veszélyeztetettek. Terjedéséhez lagalább 15 fokos hőmérséklet és nedves körülmények szükségesek. Terjedésében a rovarok, a szél és a csapadék is szerepet játszik, védekezni ellene igen nehéz feladat.

Ha ilyen tüneteket észlelünk a körtefán, ott már nagy a baj
 

A baktérium a bibén keresztül jut be a növényi szövetekbe, de kisebb sérüléseken keresztül akár a leveleket és a fiatal hajtásokat is képes megfertőzni. A tűzelhalás jelenlétének egyértelmű bizonyítéka a virágok és hajtásvégek hirtelen elbarnulása, feketedése, a hajtásvég pásztorbot szerű meggörbülése.

Mivel egy zárlati károsító terjeszti a betegséget, így a 7/2001. (I.17.) FVM rendelet 7. számú melléklet 1.2.3. pontja értelmében kötelező ellene védekezni. A védekezés elsősorban megelőzésen alapul, aminek több módszere is van:

  • a fertőzött koronarészeket azonnal távolítsuk el, valamint a láthatóan beteg résszel együtt 40-50 centi egészséges részt is vágjunk le, mivel a baktérium gyorsabban terjed, mint ahogyan azt a tünetekből észlelhetnénk.
  • megelőzésre használhatjuk a Blossom Protect nevű készítményt, melynek alapjául élőlények szolgálnak. Ez a biológiai permetszer szabad forgalmú, házi kiskertekben is használható.
  • fontos a metszésre használt eszközök fertőtlenítése, így megakadályozhatjuk a betegség áthurcolását egyik fáról a másikra.
  • hanyagoljuk a nitrogén műtrágyák használatát, ezzel elkerülhetjük a szövetek fellazulását, a túlzottan gyors növekedést, ami kedvező a fertőzés kialakulásához.
 

Amennyiben a tűzelhalás megelőzésével elkéstünk, a fertőzést követően is permetezhetünk, de azt tudni kell, hogy a fertőzés utáni permetezés esetén a növényvédőszerek sokkal gyengébben hatnak, mint még a betegség megjelenése előtt.

Míg az amerikai szőlőkabóca elleni védekezéshez igényelhetnek a gazdák támogatást, addig a tűzelhalás elleni permetezéshez, sajnos, nem jár állami támogatás.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás