Veszélyes betolakodó a magyar vizekben: egyre több ember találkozik a hódpatkánnyal
Az utóbbi években egyre nagyobb számban jelenik meg Magyarországon a Dél-Amerikában őshonos nutria, más néven hódpatkány. Ez a különleges rágcsáló a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén kezdett el tömegesen elszaporodni, de már az ország más területein is felbukkant.
A nutria Magyarországra a szomszédos országokból érkezik, főként Szlovákia és Ausztria irányából, a Duna mentén terjeszkedve. Az inváziót azonban Szlovénia és Horvátország felől is megfigyelték. Az állat nemcsak hazánkban, hanem az Európai Unió több országában is egyre nagyobb számban jelenik meg. Korábban, a 70-es és 80-as években, a nutria bundájáért tenyésztették, azonban a piac összeomlása után sok tenyésztő elengedte őket, ami hozzájárult a vadon élő populáció növekedéséhez.
A hódpatkány viszonylag könnyen megfigyelhető nappal is, szemben a hódokkal, akik inkább éjszaka aktívak. Az állat nagy termetű rágcsáló, törzse robusztus, nyaka rövid és vastag, feje vaskos és széles. Testhossza eléri a 40-45 cm-t, farkával együtt pedig csaknem kétszer ilyen hosszú. Színe változatos, sárgásbarna és rozsdavörös árnyalatok is megfigyelhetők a bundáján.
Hirdetés
Bár a nutria ártalmatlannak tűnhet, számos betegséget terjeszthet. A harapása különösen veszélyes lehet, hiszen a veszettség és a leptospirózis, egy gennyes vesegyulladást okozó betegség kórokozóit is hordozhatja. Emellett az állat etetése közben véletlenül is súlyos sérüléseket okozhat éles fogaival.
(Forrás: hellovidek.hu)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés