Veszélyes ellenség a szőlősben
Az Amerikai szőlőkabóca csak néhány éve van jelen hazánk telepített szőlőseiben, de már tisztán látható, hogy mekkora kártételre képes. Nem is a puszta jelenléte a probléma, ugyanis önmagában a kabóca nem tesz kárt a szőlőben.
Az Amerikai szőlőkabóca, mint azt neve is mutatja, Amerikából származó rovar. Európába az 1950-es években kezdett elterjedni, amikor szőlőoltványokkal behurcolták a rovar tojásait. Első megjelenése Franciaországban lett feljegyezve, Bordeaux közelében. Ezt követően rohamléptekkel kezdett terjedni, és mára megtalálható többek között Olaszországban, Spanyolországban, Svájcban, Szerbiában, Ausztriában és 2006 óta Magyarországon is.
Feltehetően hazánkba Szerbia irányából, természetes úton érkezett, ugyanis a legnagyobb egyedszámban Szerbiában él ez a rovar. Magyarországon elsőként Somogy megyében találtak rá, később az ország összes megyéjére átvándoroltak a kabócák.
Hirdetés
Az Amerikai szőlőkabóca tojás alakban telel át a szőlővesszők foszló kérge alatt. Az áttelelő tojások kelése május közepétől július közepéig eltarthat. A kikelt imágók rajzása időjárás függvénye, általában július végétől augusztus közepéig tartó időszakban történik.
Ez a kabóca önmagában nem számít kártevőnek, fizikailag nem tesz kárt a szőlőben, van viszont egy tulajdonsága, ami miatt veszedelmes kártevőnek számít. A szőlő aranyszínű sárgaságának fitoplazmáit képes terjeszteni, ezért specifikus vektornak minősül. Ez a betegség számít napjaink legveszedelmesebb szőlőbetegségének, akár 50 százalékos terméskiesést is okozhat.
A betegség tünetei a következők:
- kései tavaszi rügyfakadás,
- a virágok és a bogyók fonnyadnak,
- a levelek összesodródnak, elszíneződnek (fehér szőlő esetén a levelek sárgulnak, kék szőlő esetén pedig pirosodnak),
Azért kimondottan veszélyes az Amerikai szőlőkabóca, mert szigorúan csak szőlőn táplálkozik, így a fertőzést nagyon gyorsan terjeszti a szőlőtöveken, könnyen hatalmas járványt tud okozni.
A védekezés szerencsére megoldható az Amerikai szőlőkabóca ellen. Első lépésként a metszés során levágott szőlővesszőket mindig el kell égetni. Az áttelelő tojások ellen alkalmazhatunk olajos lemosó permetszereket. Tavasszal folyamatosan kövessük figyelemmel a levelek fonáki részét, és ha felfedezzük rajta a kabóca nimfáit, azonnal kezdjük meg a vegyszeres védekezést ellenük.
Fotó: lovasbereny.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés