Egy néhány éve Izraelben azonosított új paradicsomvírus terjed az olaszországi Szicíliában. Az újonnan megjelent faj a Tobamovírusok közé tartozik, amelyek legismertebb képviselője a dohány mozaik vírus (TMV) és a paradicsom mozaik vírus (ToMV). A faj hivatalosan a Tomato Brown Rugose Fruit Virus elnevezést kapta.

A FreshPlaza olasz kiadásának tudósítására a Magyar Mezőgazdaság bukkant rá, ezt az anyagot szemléztük. Az először 2014-ben észlelt betegség tavaly Mexikóban és Németországban jelent meg, az idén pedig Szicíliában találták meg. Az eset azért is jelentős, mert az olasz növényállomány különösen érzékeny a burgonyaféléket fertőző betegségekre. Olaszország ugyanis a világ második legnagyobb ipari paradicsom-termelője, az európai termés több mint fele származik onnan.

Veszélyes paradicsomvírus érkezett Szicíliába, védekezni nem lehet ellene, az egyetlen megoldás a megelőzés - képünk illusztráció

Az újonnan megjelent vírus a Tobamovírusok közé tartozik, amelyek legismertebb képviselője a dohány mozaik vírus (TMV) és a paradicsom mozaik vírus (ToMV). A fajnak egyelőre nincs magyar neve, hivatalosan Tomato Brown Rugose Fruit Virus-nak (ToBRFV) nevezik. A Tobamovírusok nagyon fertőzőképes és stabil szervezetek. Ez azt jelenti, hogy az új képviselőjük valószínűleg képes áttörni a rezisztens fajták védvonalát is, aminek következtében gyorsan terjedhet az európai paradicsomföldeken - írja a cikk.

A paradicsom, a paprika és a dohány van veszélyben

A betegség tünetei a növény minden részén kialakulnak: a paradicsombogyón az érés előrehaladtával nagy sárgás foltok jelennek meg. A levelek főerén és a levélnyélen, vagy a virágszirmokon pedig barna, ráncos felületű foltok alakulnak ki. A virágkocsányon és a kehely felszínén nekrotikus foltok képződnek, a levélen pedig olyan mozaikos foltok jönnek létre, amelyek később elszáradnak.

A vírus a művelőeszközökkel és a talajjal, illetve a mag felületén is könnyen átvihető. Ugyanakkor a mag belsejébe nem hatol be, és megfelelő eljárásokkal eltüntethető onnan. A természetben 2 évnél is tovább fennmarad a talajban, a termesztőközegben és a fertőzött növények gyökérmaradványain. Ugyanígy megmarad a munkagépek és a művelőeszközök felszínén is.

A megelőzés az egyetlen megoldás

A fertőzést csak megelőzni lehet, amire a hipóval és a jóddal történő fertőtlenítést javasolják, illetve az olasz termelők tejporoldattal is védekeznek a vírusok ellen. A már fertőződött területre legalább 2 évig tilos a vírus gazdanövényét ültetni. A munkaeszközöket gyakran és gondosan fertőtleníteni kell, a dolgozóknak naponta tiszta ruhát kell venniük és a fertőtlenített és minősített termékeket kivéve nem ajánlott szerves anyagokat kijuttatni a területre.

A tünetek felismeréséhez az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) weboldalán látható képek segítenek, amelyeket ide kattintva nézhet meg.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás