A teljes élelmiszer-ellátási láncot vizsgálták az IHS Markit brit, német és amerikai elemzői. Olyan szűk keresztmetszeteket azonosítottak, amelyek alapvetően befolyásolhatják egy ország élelmiszer-ellátásának biztonságát. Összesen 12 ilyen pontot találtak, amelyek közül 2 vagy 3 egyidejű jelentkezése gyors intézkedésekkel még kezelhető, ám négynél több már szinte megoldhatatlan helyzetet teremt. A legnagyobb kihívás, hogy bár a világon jelenleg elegendő élelmiszert állítanak elő a népesség élelmezéséhez, a megtermelt áruk azonban vagy nem tudnak eljutni oda, ahol igazán szükség lenne rájuk, vagy nem olyan mennyiségben, illetve nem elég gyorsan érnek célba.

A közúti szállítás már a járvány kezdetétől akadályozott, részben a munkaerőhiány, részben a határok lezárása miatt. Ehhez jönnek még hozzá a nemzetközi határok (repülőterek és kikötők) nehezebb átjárhatósága miatt kialakuló késések. Tömegével állnak a konténerek a távol-keleti kikötőkben. Amikor kiköt egy hajó, a legénységet 14-21 napos karanténba irányítják, ami tovább növeli a csúszásokat. A nemzetközi szállításhoz szükséges papírmunka is lelassult, mert a szükséges okmányokat és dokumentumokat valóban kinyomtatva, papír alapon kezelik. Ezeket pedig repülővel szállították a célállomásokra. Így lényegesen nehezebb megtervezni és ütemezni a tárolást, elsősorban a hűtést igénylő termékeknél. Ennek eredményeként nem lehet tudni, mennyi ideig tart a szállítás. Több külföldi forrás alapján a FruitVeB készített összeállítást a zöldség- és a gyümölcsellátás helyzetéről, ezt az anyagot szemléztük.

A koronavírus miatti korlátozások veszélyeztetik az európai zöldség- és gyümölcsellátás biztonságát - képünk illusztráció

A szállítmányok visszafogása és az ellátási hiányok

Az előző hetekben már egyes országok bizonyos termékekre kiviteli tilalmat rendeltek el. Például Törökország a citrusfélékre, Oroszország pedig több zöldség és gyümölcs esetében, de szinte minden országban így tesznek a rizzsel, ahol az alapélelmezési cikknek számít. Indiában, Vietnámban és Kambodzsában ez a helyzet. A kínai lakosság is megkezdte a rizskészletek felvásárlását. Az Egyesült Államok a korábbiaknál lényegesen több búzát exportál, ami talán egy ideig képes lehet kielégíteni az alapvető élelmiszerek iránti keresletet. Kínával például néhány hete egy hatalmas volumenű szerződést kötöttek. Azonban az IHS Markit elemzői szerint hamarosan az amerikai exportkészletek is kiapadnak. A kertészeti termékek területén egyre több konzerv, fagyasztott és szárított termék előállítása várható, ami hosszabb távon csökkentheti a friss termékek kínálatát. Európában a paradicsom-feldolgozók már most is korlátozzák a legnagyobb vevőik által felvásárolható konzervek mennyiségét, és ugyanez jellemző a fagyasztott zöldségek piacán is. A feldolgozók reményei szerint sikerül kisöpörni a készleteket az idei friss alapanyag beérkezése előtt, amire az elemzés alapján jó esély mutatkozik.

Az IEG Vu legoptimistább becslései szerint az ellátási lánc kapacitásának 70-75 százalékára fog zsugorodni. Akkor, ha a szociális távolságtartásra vonatkozó intézkedéseket betartják, és ha az idei termés betakarításánál veszteségek lesznek. Az IHS Markit elemzői kevésbé látják biztatóan a helyzetet. Szerintük jó, ha az ellátási lánc teljesítményének 70 százaléka megmarad.

Az IHS Markit elemzői számba vették azt a lehetőséget is, hogy a nyugati kormányok bevezetnek majd fejadagokat, ám ezt igen valószínűtlennek tartják. Ám egy újabb nagyméretű pánik-felvásárlási roham könnyen változtathat ezen. A világ többi pontján sokkal kedvezőtlenebbek a kilátások a zöldség- és a gyümölcsellátás tekintetében is - írják.

Munkaerőhiány

Nem áll rendelkezésre elegendő munkaerő a termés betakarításához. Ennek oka részben az utazási korlátozás, valamint a határok lezárása. Az olyan hírek, hogy Romániából repülőgépekkel viszik a mezőgazdasági munkásokat Angliába és Németországba dolgozni, vagy hogy az Egyesült Államokban a Nemzeti Gárda tagjai álltak be a vágóhidakon személyzetnek azt jelzik, hogy történtek válaszlépések. Másrészt viszont megmutatják, hogy ezek mennyire kétségbeesett intézkedések. A teljes anyagot itt lehet elolvasni.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás