A meggytermesztők egyik legnagyobb ellensége a Monilinia fajok okozta virág- és hajtáselhalás. A Monilinia laxa/Monilia laxa virágfertőzést előidéző kórokozó konídiumai már 5 °C-on képződnek a fán maradt gyümölcsmúmiákon, az előző évben fertőzött és elhalt virágokon, továbbá a rákos sebeken fennmaradt sztrómákon. Ezzel szemben a Monilinia fructigena csak elenyésző arányban okoz virágfertőzést, míg a Monilinia fructicola jelentős fertőzést képes előidézni a virágokban. Több kutató szerint a hazai ültetvényekben is okoz gyümölcsfertőzést.

A virágzáshoz szükséges hőösszeg időszakában rengeteg konídium található a levegőben. Ahhoz, hogy a kórokozó megfertőzze a virágot, a neki megfelelő környezeti tényezők együttes létrejötte szükséges - írja a NAK szakcikke. A bibe intercelluláris folyadékkal gátolja meg a konídium csírázását, illetve a kicsírázott konídium növekedését. Az anyagok, melyek meggátolják a konídiumok, tehát a monilia fertőzését az extracelluláris ribonukleázok. Ezek az idegentermékenyítés megakadályozásán túl a bibe kórokozók elleni védelmében is szerepet játszanak. Ezáltal a virág megfertőzésében elsősorban a porzószál és a sziromlevelek fertőzésének van meghatározó szerepe, melyhez a spóra szél és esőcsepp segítségével érkezik meg. A kórokozó gombafonal hűvös, párás, csapadékos időjárás esetén ezeken a virágszerveken keresztül képes bejutni a vacokba és onnan a kocsányba. Az időjárási tényező kiemelten fontos a kórokozó inkubációs idejének szempontjából. A sporuláció mértéke és időtartama a nedvesség növekedésével arányosan fokozódik.

A Monilinia fajok komoly károkat okoznak a meggy ültetvényekben is

Fokozza az eső és a pára a fertőzést

A M. fructicola esetében a fertőzés csapadékos és párás időben néhány óra alatt bekövetkezhet. Súlyosbító tényező, hogy a virágzás hűvös időben hosszabb ideig tart, mint melegebb időjárás esetén, így folyamatosan fennáll a fertőzés lehetősége. A virág megfertőzésekor a gombafonal a vacokon keresztül belenő a kocsányba, a kocsányon át pedig a háncsszövetbe. Lényeges, hogy a kórokozó nem csupán az adott virágot képes megfertőzni, hanem átterjedhet a virágcsokor többi virágára is. A meggyfajták általában fogékonyak a kórokozóval szemben, azonban egyes fajták esetében a fertőzés mértékének vizsgálata során eltérés tapasztalható. A fogékonyságot nagyban befolyásolja az adott ültetvény életkora, általános vitalitása, és az alany. A Bosnyákmeggy fajtakör esetében a rezisztencia egy különleges esete fordul elő. A gazdanövény szöveti elhatárolással, „hisztogén demarkációval”, vagyis a beteg virág leválasztásával lokalizálja a kórokozót, így akadályozza meg a továbbterjedését.

A monilíniás fertőzésnél egy másik kórfolyamat is nagy jelentőségű

Ennél a kórokozó micéliuma a kocsányon keresztül nő bele a hajtások fás részeibe. Ekkor a háncsszöveten keresztül képes a fiatal ágakat is megfertőzni. Jelentős mértékű fertőzés esetén az elfásodott hajtások és az idősebb ágak elhalását is eredményezheti. Tavasszal a virágzás és a terméskötés idején látható lesz, hogy a fertőzött hajtások lankadnak, majd hirtelen hervadnak, végül pedig elszáradnak. Azok a virágok, termékenyült kis gyümölcsök és levelek, melyek fertőzöttek száradni kezdenek, de a fán maradnak. Erős fertőzési nyomás esetén a virágpusztulás akár 60-100 százalékos is lehet. Ez a későbbiekben 40-80 százalékban a vesszők, majd a két-három éves gallyak károsodásához vezet. A megfertőzött fák kérge és az alatta lévő szövetek erőteljesen elszíneződnek, barnulnak, majd elhalnak.

Az ellene történő védekezés

A virágzás alatt 2-3 alkalommal is történhet. Az első kezelés alkalmával megkezdődik a „szisztemikus blokk”, ekkor preventíven, megelőző módon védekeznek a kórokozó ellen. A következő kezelést a teljes virágzás idejére szükséges ütemezni, itt érdemes a szisztemikus készítményt valamilyen kontakt kombinációs szerrel kiegészíteni. A harmadik kezelést pedig a virágzás végére kell időzíteni. Forrás: Sződi Szilvia; A csonthéjasok monilíniás megbetegedését előidéző kórokozók növénykórtani, genetikai és rezisztencia vizsgálatának egyes aspektusa / doktori értekezés, Szent István Egyetem - NAK/Balázs Viktor

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás