2030-ig számolná fel a veszettség okozta halálozást a Földön minden idők legjelentősebb veszettségellenes kezdeményezése, amellyel több nemzetközi szervezet, köztük az ENSZ és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) állt elő a veszettség elleni világnapon.

Veszettség miatt a világon évente 59 ezer ember hal meg, főleg olyan ázsiai és afrikai országokban, amelyekben kifejezetten sok a kóbor kutya. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) adatai szerint a halálesetek 99 százalékát fertőzött kóbor kutyák okozzák, bár helyenként a betegség fő terjesztői a vadon élő állatok. Dél-Amerikában vannak olyan térségek, ahol például a denevérek a veszettség terjedésének előidézői. Az MTI információját az Index weboldala közölte.

A kampányban az ENSZ, a FAO és a WHO mellett részt vesz az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) és a Globális Szövetség a Veszettség Ellen (GARC) nevű civil szervezet is. A globális programot Rómában jelentették be, és az intézkedések keretein belül kiterjesztik a kóbor kutyák immunizációját, javítják az orvosi ellátáshoz és a védőoltáshoz való hozzáférést, továbbá a lakosság és az orvosok körében felvilágosító kampányokat szerveznek.

2030-ra el lehet és el is kell érni, hogy senki se haljon meg veszettségben

– közölték a kezdeményező szervezetek, akik szerint már ma sem lenne szabad emberi áldozatot követelnie a megelőzhető és időben észrevéve még gyógyítható betegségnek. A résztvevők szerint a kóbor kutyák legalább 70 százalékának beoltásával a kór terjedését meg lehetne állítani az állatok között és a kutyákról emberre terjedése is visszaszorulna.

Veszettség miatt a világon évente 59 ezer ember hal meg, főleg olyan ázsiai és afrikai országokban, amelyekben kifejezetten sok a kóbor kutya.

Sokak számára meglepő lehet, de a veszettség a világ több pontján a mai napig komoly problémát jelent. Védőoltással és a harapás után néhány órával kapott kezeléssel megelőzhető, de ha az áldozat már elkapta, a halálozási arány a 100 százalékhoz közelít, ezzel lényegében halálosabbnak mondható még az ebolánál is. A FAO adatai alapján ráadásul a veszettség évi 500 millió dollár kárt okoz a haszonállatokban, ezért mind emberi, mind állattenyésztési szempontból kiemelten fontos a védekezés.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás