Az állattenyésztésben egy pillanatra sem állhat le a munka. Ezzel együtt felértékelődik az élelmiszeralapanyag-gyártók szerepe a koronavírus okozta válsághelyzetben. Az ágazat egyik hazai kulcsszereplője, a hódmezővásárhelyi központú Hód-Mezőgazda Zrt. március elejétől dolgozik járványbiztosan, és a takarmány alapanyagokból is időben megrendelték az állatoknak idénre elegendő mennyiséget. A növénytermesztéshez szükséges hatóanyagok és készítmények egy része viszont már nem kapható a piacon.

A cég vezérigazgatójával, Antal Gáborral a Magyar Mezőgazdaság beszélgetett. A szakember elmondta, hogy amint februárban bizonyossá vált, hogy Magyarországot sem kerüli el a vírus, a járványügyben tapasztalt állatorvos munkatársaik közreműködésével elkezdték kidolgozni a pandémiás tervüket. Ezt március 6-án léptették életbe. A különböző ágazatok folyamatos működtetésének biztosítása érdekében szükség esetén „sorcserés” megoldást alkalmaznak. Az állattenyésztés feladatain például 3 csapatra bontva osztanák el a munkatársak között úgy, hogy egyszerre mindig csak egy „vonal” tagjai dolgoznának.

A hódmezővásárhelyi központú állattenyésztő vállalat pandémiás terv alapján dolgozik, hogy megvédje a dolgozóit és a termelést a koronavírus járvány hatásaitól

Irodából az istállóba

Az ehhez szükséges létszám biztosítása érdekében a munkából a Hód-Mezőgazda Zrt. szellemi beosztásban lévő, állatokhoz értő dolgozói is kiveszik a részüket. „Én magam főleg a sertéságazat feladataiban veszek részt, de a szarvasmarhák körüli munkákat is végzek. Attól függ, hogy éppen hol van nagyobb szükség a segítségre. Amennyiben egy pillanatra is leállnánk, azzal nemcsak az állatokat hoznánk lehetetlen helyzetbe, hanem gazdaságilag is hatalmas károkat okoznánk a cégnek” – mondta Antal Gábor. A cég dolgozói közül sokan otthonról látják el a feladataikat, az állattenyésztési ágazat működtetése viszont nem oldható meg otthoni munkavégzéssel. Az etetés, a fialtatás és a fejés is folyamatos jelenlétet kíván. Ezt a pandémiás tervben is figyelembe vették, éppen ezért ahol tudott, a cég a telephelyen belül karantént alakított ki arra az esetre, ha a koronavírus megjelenne a dolgozói állományban.

Ugyanakkor a takarmányellátással kapcsolatban Antal Gábor derűlátó. A készleteik akár az év végéig is elegendők lehetnek. „Mivel a mikroelemek, a vitaminok és egyéb kiegészítők nagy részét a világjárvány kiindulópontjában, Kína Hupej tartományában állítják elő, ezért ezekből már jó előre nagy mennyiségben berendeltünk.

Számos hatóanyag és készítmény már nem kapható a piacon. Ezért erre készülve igyekeztünk az adott növények egész vegetációs időszakában alkalmazható technológiákat beszerezni” – mondta. A növénytermesztési ágazat viszont kevésbé függ a vírushelyzettől, hiszen adott esetben bizonyos munkák tolódhatnak. A dolgozók pedig a telefonos feladatkiosztást követően – a szokásos személyes eligazítások helyett – önállóan, egymástól távol, az erőgépeken ülve látják el feladataikat.

Elmarad az egyik legnagyobb hazai állatos rendezvény

Az új koronavírus terjedése minden más magyarországi rendezvényhez hasonlóan az XXVII. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok számára is megakadályozta a megrendezést. Így elmarad a nagy hagyományokkal rendelkező állattenyésztő kiállítás. Függetlenül attól, hogy meddig tart majd a rendkívüli állapot, idén már biztosan nem szervezik meg az eseményt. Antal Gábor szerint a július az aratás feladatai miatt nem megfelelő erre, ősszel pedig más kiállítások is vannak. Ezért úgy döntöttek, hogy jövőre a megszokott időszakban szervezik meg a 28. kiállítást, ha addigra elmúlik a járvány.

Ha elhúzódik, gondok lehetnek az állattenyésztő vállalat termelésében

Amennyiben ez nem történik meg komoly problémákat okozna a vállalat naponta előállított termékeinek – például a tej – szállításában. A Hód-Mezőgazda Zrt. alapanyag-előállítóként nagyban függ a feldolgozóipartól. Ezért óriási kihívást jelentene például, ha leállnának a vágóhidak is. A cégvezető szerint ebben az időszakban még inkább felértékelődik az agrárágazatban tevékenykedő, az élelmiszert előállító és feldolgozó cégek szerepe.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás