Nagyon jól haladnak a kukoricavetési munkálatok hazánkban – legalábbis az ország egyes területein biztosan. A vetést követően azonban (de még azt megelőzően is) gondolni kell a gyomok megjelenésére és fel kell készülni az ellenük történő védekezésre.

A kukorica leginkább a keléstől számított 4-5. héttől kezdve a 10-12. hétig viseli nehezen a gyomok jelenlétét az állományban. Ez az időszak mondható kritikusnak a kukorica gyomirtását illetően. Az állományban számtalan típusú gyom megfordulhat:

  • magról kelő egyszikű,
  • magról kelő kétszikű,
  • évelő egyszikű és
  • évelő kétszikű.

A károsító gyomok sokféleségének ’köszönhetően’ alaposan meg kell tervezni, hogy milyen gyomirtó szereket fogunk használni állományunkban.

De még mielőtt vegyszerekhez nyúlnánk…

…vizsgáljuk meg annak a lehetőségét, hogy vegyszerek nélkül hogyan tudjuk visszaszorítani a gyomok elszaporodását a kukoricaföldünkön:

  • a szakszerűen megválasztott növényi sorrend pozitívan befolyásolhatja a gyomosodást kukoricásunkban, így ha ügyesen kombináljuk a kukorica előtti növényeket, csökkenthetjük a szükségességét a vegyszeres gyomirtásnak,
  • vetésforgó rendszeres használatával is gyengíthetjük a gyomok megjelenését,
  • Előfordulhat, hogy a vetőmagok közé a nem megfelelő betakarítás miatt gyomnövények magja keveredik, így bármennyire is óvatosak vagyunk, a kijuttatott kukoricával a gyomnövények magja is a talajba juthat. Ezért fontos a megbízható forrásból származó vetőmag alkalmazása!
  • megfelelő talajműveléssel is megfoghatjuk a gyomokat,
  • mechanikai gyomirtást is használhatunk, függően a gyomok mennyiségétől,
  • a helyes vetésidő megválasztásával megspórolhatjuk a vegyszeres gyomirtást!

Ha minden kötél szakad…

Amennyiben a fent említett dolgok betartása sem segít és a gyomok szemmel láthatóan megvetették gyökerüket területünkön, nincs más választásunk, kemikáliákhoz kell nyúlnunk.

Csak akkor végezzünk vegyszeres gyomirtást, ha más módon nem tudjuk megfékezni a gyomosodást
 

A vegyszeres védekezést a vegyszer kijuttatásának idejét tekintve három csoportba sorolhatjuk:

Presowing kezelés: a presowing gyomirtás lényege, hogy még vetés előtt juttatjuk ki a gyomirtó szert, amely a talajban fogja kifejteni hatását, a csírázó gyomokat semmisíti meg.

Mikre kell odafigyelni presowing kezelés alkalmazásakor?

  • a vegyszert vetés előtt legkésőbb 4-6 nappal ki kell juttatni a termőföldre, későbbi kijuttatás esetén akár a kukoricamagok csírázását is akadályozhatja,
  • a kezelendő területen a talaj legyen kellőképpen aprómorzsás, jól elmunkált. Amennyiben rögös a talaj, a rögökben lévő gyomnövénymagok csírázását nem fogja gátolni a vegyszer, így nem lesz 100 százalékos a védelem,
  • mivel ezek általában illékony vegyszerek, így a kijuttatást követően fél órán belül 6-8 cm-re be kell dolgozni a talajba, különben a vegyszer nem fog használni,
  • savanyú és magas nedvességtartalmú talajokon nem fogja tudni megfelelően kifejteni a hatását.

Preemergens gyomirtás: a preemergens vegyszeres kezelés lényege abban rejlik, hogy a már elvetett területen alkalmazzuk, de akkor, amikor még a kukoricánk nem csírázott ki. A szert a talaj felszínére juttatjuk ki, de mivel ekkor a kukorica már a talajban van, nem tudjuk manuálisan a talajba keverni a szert, így a preemergens kezelések esetén a legfontosabb, hogy 2 héten belül legalább 20 mm csapadék jusson a talajra, amely a hatóanyagot a talajba mossa. Van néhány kivételes hatóanyag, amely akár 3-4 hétig is képes megvárni a csapadékot, ezek előnye az is, hogy a már kikelt gyomokat is elpusztítja.

Posztemergens gyomirtás: a posztemergens gyomirtást rendszerint akkor használjuk, ha a presowing és a preemergens kezelések nem használtak a gyomok ellen. Posztemergens kezelést alkalmazhatunk a kukorica:

  • szögcsíra állapotától 2-3 leveles állapotáig – korai poszt,
  • 3-5 leveles állapotáig – klasszikus poszt,
  • 5-7 leveles állapotáig – kései poszt.

Posztemergens gyomirtás esetén nagyon fontos, hogy biztosak legyünk abban, milyen gyomok vannak a kukoricásunkban és célzottan próbáljuk irtani azokat a számukra megfelelő vegyszerrel. Magról kelő gyomnövények leginkább érzékenyek a vegyszerekre:

  • egyszikűek – 2-3 leveles állapot,
  • kétszikűek – 2-4 leveles állapot.

További híreink

A NitroVolt zöld technológiája új korszakot nyit a műtrágyatermelésben

2024.11.24.

A NitroVolt nevű dán startup a magvető tőkebevonás révén a jövőbe ugrik a kibocsátásmentes ammóniatechnológiával, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy közvetlenül hozzáférjenek a fenntartható műtrágyaforráshoz.

Intelligenciából jeles: csak a szükséges helyre és mértékben juttatja ki a tápanyagokat a műtrágyázó rendszer

2024.11.24.

A Stout intelligensen adagoló műtrágyázó rendszere olyan megoldás, amely átalakítja a kereskedelmi gazdálkodók trágyázáshoz való hozzáállását. Ez a technológia a növénytrágyázás olyan megközelítését vezeti be, amely a pontosságra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra összpontosít.

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás