Az EU-csatlakozásunk óta nemcsak az új fajtabejelentések csökkentek drámaian, de a vetőburgonya szaporítóterülete is. 2014-ben már 200 hektár alatt volt. A csökkenés elsődleges oka, az import vetőburgonya fokozatos térhódítása, valamint az igen alacsony, becslések szerint, alig 40-50%-os felújítási arány.

Az import vetőburgonya legnagyobb részben Hollandiából kerül hazánkba, illetve még Németország és Ausztria számítanak a jelentősebb importőrök közé. 2014 óta fokozott szúrópróbaszerű vizsgálatokat végez a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatósága az import tételek közt, mert több panasz is érkezett. Gazdák elmondása szerint egyre több a minőségileg kifogásolható a külföldről behozott vetőburgonya tételeknél.

Forrás: Burgonya Világ
 

Az utóbbi években úgy tűnik, hogy a hazai vetőburgonya szaporítás vetésterületének csökkenése nyugvópontra jutott 200 hektár közelében, míg a fémzárolások 2500 tonna körül állandósultak. (2014: 1.748 kg) 2014-ben 197,24 hektáron történt vetőgumó szaporítás, aminek döntő többségét (56%) az I. fokú tételek teszik ki, amit az elit (35%), és a szuperelit (9%) szaporítási fokok követnek. Az itthon szaporított fajták közül továbbra is a Désirée vezet, amit a Red Scarlett követ, míg a dobogó harmadik fokára a Balaton Rózsa léphetett fel. Negyedik helyen az Agria áll, amit a Bellarosa követ megelőzve az idei év talán legnagyobb visszaesőjét a Cleopatrát. Láthatjuk, hogy továbbra is a rózsa héjú fajták dominálnak és más fajtából csak az Agria fért be az élbolyba.

A tavalyi csapadékos nyárnak köszönhetően a fitoftóra okozta a legjelentősebb kártételeket, azonban megelőző védekezéssel csökkenteni lehetett a veszteségeket. Előzetes becslések alapján a nyers termés átlagosan 32,5 tonna lesz hektáronként a túlnyomórészt öntözetlen szaporításokban. A nyár eleji száraz 1,5-2 hét során, intenzív rizoktónia fertőzések is kialakultak, de varas gumókra is lehet számítani. A betakarítást a csapadékos időjárás nehezítette meg több helyütt. Aki gumiszerűen puha, cérna hajtásokat nevelő gumókkal találkozik, feltétlenül jelezze a NÉBiH-nek. Mivel ezek a sztolbur betegség tünetei és feltétlenül meg kell akadályozni az elterjedését.

2014-ben sok gondot okozott a fitoftóra, ami nem csak a krumplit, de a paradicsomot is megtámadja. Forrás: szepkertert.hu
 

Nagy kockázatot jelent a gazdálkodóknak, ha ellenőrizetlen forrásból, nem fémzárolt vetőburgonyaként „disznó krumplit” vásárolnak. Az így vásárolt kiindulási anyaggal ugyanis jelentős, 20-30%-os terméskiesést is okozhatnak maguknak az időjárástól függetlenül. Továbbá jelentősen megnő a burgonyát károsító betegségek megjelenésének és károsításának veszélye. Az előző évben még megpróbálhatták a veszteséget a rossz időjárásra fogni, azonban idén egyértelműen látszani fog, hiszen fémzárolt vetőburgonya elültetéséből származó táblák jobban teljesítenek.

A NÉBIH több vetőburgonyával kapcsolatos reklamációt kivizsgált tavaly, azonban találkoztak olyan ügyekkel is, amikor nem tudtak segíteni, mert a reklamáló gazda nem tudta igazolni a vetőburgonyája eredetét. Ugyanis csak a fémzárolt vetőburgonyából származó növényállományok termése követhető nyomon, és az ilyen vetőgumó forgalmazója számonkérhető.

Szeptemberben elkezdődött a vetőburgonyával kapcsolatos jogszabályok felülvizsgálat. Így az Európai Uniós jogszabály módosítások követésén túl új elemeket is bevezethet a NÉBIH. Ezzel a vetőgumó szaporítás és a burgonya termesztés jogi hátterét szeretnék egyszerűbbé, átláthatóbbá tenni. A több jogszabályt is érintő egyeztetésekbe az illetékes szakmai civil szervezetek is aktív szerepet fognak kapni. A módosítások várhatóan 2016. januárjától lépnek majd hatályba.

Amennyiben vetőburgonyával vagy vetőmaggal kapcsolatos visszaéléseket tapasztalnak, hívják a NÉBiH ingyenesen hívható zöld számát bizalommal: 06-80-a nébih/06-80-2 63244!

Szerző: Szabó Kristóf (NÉBiH)

Forrás: Burgonya Világ (II. évfolyam 2. szám – 2014. november)

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás