A fejlődő országok élete alapvetően sem egyszerű, a klímaváltozás pedig csak egy újabb nehezítő tényező. Szakértők szerint az emelkedő hőmérséklet okozta problémákra csak a vidékfejlesztés támogatása lehet érdemi megoldás.

A klímaváltozás okozta éghajlati és időjárási jelenségek miatt 2008 óta másodpercenként egy ember kénytelen elhagyni otthonát és ez a szakemberek szerint nem is fog javulni a jövőben, ha nem teszünk valamit. A legjobb megoldás az lehet, ha az eddigieknél is jobban támogatják a jövedelemtermelő tevékenységeket.

Egy FAO által szervezett konferencia keretében a résztvevők rávilágítottak arra is, hogy a gyorsan, nagy károkat okozó időjárási események (hurrikánok, árvizek) kisebb kárt okoznak, mint a hosszútávon ható éghajlatváltozás. Példaként említették az afrikai Csád-tó esetét:

a tó 30 év alatt kiszáradt és most a tó körül élők között élelmezési válság alakult ki.

A legnagyobb veszélyben a fejlődő országok vidéki területei vannak és lesznek. Ezeken a területeken érezteti majd leginkább hatását a melegedő átlaghőmérséklet. A probléma legnagyobb része viszont az, hogy ezeken a területeken a vidékfejlesztés nagyon elmaradott. Az elmúlt években erre nem igazán fordítottak figyelmet és pénzt.

Egyre többen vándorolnak el a fejlődő országokból a jobb megélhetés reményében
 

A problémákat pedig, ha nincsen megoldás, az ott élők elvándorlással próbálják „orvosolni”. Szakértők szerint ez akár pozitívum is lehet, ugyanis az elvándorlók tudnak az otthon maradottaknak pénzt küldeni, amivel fejlődhet az érintett területek gazdasága, de csak megfelelő szabályozás mellett. Ennek hiányában csak növeli a területek sebezhetőségét.

A kivándorlást és az éghajlatváltozást integrálni kell a nemzeti fejlesztési és a szegénységet illetve a katasztrófák kockázatát csökkentő programokba, a válságkezelés tervezésébe, továbbá olyan mezőgazdasági szabályozást és gyakorlatot kell kialakítani, ami az ellenálló képességet erősíti – írja a FAO sajtóközleményében.

A szárazság okozta károk 80 %-a egyébként a növénytermesztés és állattenyésztés szektorokban csapódik le, megerősítve azt a feltevést, hogy a mezőgazdaság a legnagyobb vesztese az éghajlatváltozásnak. A klímaváltozás további hatásai a talajromlás, a vízkészletek és a természeti erőforrások kimerülése.

A mezőgazdaság és a vidék fejlesztése alapvető részét kell, hogy képezze az időjáráshoz és a klímaváltozáshoz köthető kihívásokra adott válaszunknak, főleg, mivel ezek összefüggenek a migrációval. A vidéken élők megélhetésének és munkalehetőségek biztosításával, különösen a fiatalok számára, és a szociális védőháló kiépítésével meg lehetne védeni az embereket a sokkoktól.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás