A Spikee Rescute programozó versenyen kiemelten foglalkoztak a robotika és az öntözés mezőgazdaságban betöltött szerepéről. A modern technika, a robotika és a precíziós gazdálkodás ismerete nélkül a jövőben már elképzelhetetlen az élelmiszer előállítása - jelentette ki Szinay Attila, az Agrárminisztérium közigazgatási államtitkára a Miskolci Egyetemen szervezett eseményen. Az informatikai utánpótlásnevelést támogató rendezvényen 9 általános iskolás csapat fiataljai vettek részt.

Programozó és robotépítő készségeiket is bizonyították azok az általános iskolások, akik elindultak a Spikee Rescute megmérettetésen. A Miskolci Egyetemen tartott verseny az informatikai és mérnöki szakma népszerűsítése mellett a környezetvédelemre is ráirányította a figyelmet.

Robotokat építettek a különböző feladatok elvégzésére a miskolci programozó versenyen az általános iskolások - Fotó: Mocsári László

Nagyon fontos az utánpótlás nevelése

A házigazdák részéről Horváth Zita rektor köszöntőjében elmondta, hogy reméli, néhány év múlva hallgatóként látja viszont az általános iskolás versenyzőket. Kihangsúlyozta, hogy az egyetem könnyen tud azonosulni a SPIKEE Rescute-tal az „okos és zöld egyetemváros” eszméje miatt. „A robotika az okos világot mutatja ma, a téma pedig a környezetvédelmet, a zöldítést” – fogalmazott a rektor.

A Minap írta meg, hogy a 9 és 14 éves kor közötti gyerekekből álló csapatok a programozás és a robotépítés mellett olyan készségekről is bizonyságot tettek, mint a csapatmunka vagy a kommunikáció. A feladatok a környezetvédelemre koncentráltak. A diákok előzetesen kutatómunkát végeztek a vízgazdálkodás témakörében, amiről előadással is készültek a versenynapra. A verseny második része volt a robotkonstrukció, amely során bemutatták a megépített robotokat, illetve azok funkcióit. Továbbá működés közben is ismertették a felhasznált, irányító programot. A legösszetettebb kihívás a robotfutam volt. Egy adott pályán 7 feladatot kellett elvégeznie a robotoknak. Olyanokat, mint mosógél-dobozok gyűjtése vagy szánkózó vidrák lecsúsztatása egy domboldalon.

https://www.youtube.com/watch?v=Ben-L2Hq36k
A Spikee Rescute programozó verseny összefoglalója

Az edelényi Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Óvoda és Alapfokú Művészeti Iskolából érkezett a versenyre Zsemkó Anna és csapata. Anna elmondta, hogy a felkészülés során igyekeztek a maximumot kihozni magukból. „Próbáltuk időre megcsinálni a feladatokat, kerestük a legjobb robotot, hogy minél gyorsabban meg tudjuk oldani a problémákat” – foglalta össze a felkészülési időszakot.

Az edelényiek olyan jól teljesítettek, hogy végül Atomrobotok nevű csapatuk lett az első helyezett. A versenyen lezárásakor minden induló teljesítményét ajándékkal ismerték el a szervezők. Az első három helyezett egyéb elismerések mellett megtarthatta a robotot, amelyet a Lego bocsátott a diákok rendelkezésére.

https://www.youtube.com/watch?v=1z8T02OUac0
Edelényből érkezett a 2022-ben győztes csapat: ők az Atomrobotok

Természet, védelem, robotika, élelmiszer

Évekre visszavezethető hagyománnyal rendelkezik az esemény, amelyet az agrártárca már nem először támogat - mondta a Miskolci Egyetemen megrendezett Spikee Rescute programozó versenyt megnyitó beszédében Szinay Attila. Az Agrárminisztérium közigazgatási államtitkára visszaidézte, hogy az elmúlt években a koronavírus-járvány miatt mindenki beszorult az otthonába, így felértékelődött a természet fontossága. Elmondta, hogy sokan alig várták, hogy a Bükkbe mehessenek kikapcsolódni, vagy az ország bármelyik pontján friss levegőt vehessenek. Örömét fejezte ki annak kapcsán, hogy az eseményen a robotika és a természet összekapcsolódik, hiszen a feladatok az élővilág játékos élmények között történő megóvásához kötődnek - írta az Agrárminisztérium.

Balról jobbra: Bárdosné Soós Viktória, Horváth Zita és Szinay Attila a Spikee Rescute programozói versenyen - Fotó: Mocsári László

Szinay Attila szerint az agráriumban a természethez hasonlóan fontos kérdés az egészséges élelmiszer előállításának kérdése. A jövőben már elképzelhetetlen az élelmiszer előállítása a modern technika, a robotika és a precíziós gazdálkodás ismerete nélkül - tette hozzá. Az államtitkár elmondta, hogy reményei szerint az esemény résztvevői között vannak olyan fiatalok, akik később az agráriumban fognak tevékenykedni azért, hogy Magyarországon egészséges és jó minőségű élelmiszer kerüljön a családok asztalára.

Robotprogramozás a gyakorlatban - Fotó: Mocsári László

Az eseménynek helyt adó Miskolci Egyetem rektora, Horváth Zita beszédében kitért arra, hogy a digitalizáció, a robotika és a mesterséges intelligencia azok a kulcsszavak, amelyek mellett a mai világunkban nem lehet elmenni. Kiemelte: az egyetem jövőképét az okos és zöld kampuszként határozták meg, amelyet ez a verseny is kifejez. 

Bárdosné Soós Viktória, az eseményt szervező Észak-Magyarországi Informatikai Klaszter ügyvezető igazgatója elmondta, hogy ez a harmadik verseny, amelyet az Agrárminisztérium támogatásával rendeztek meg. A programon 9 általános iskolás csapat vett részt.

A közös munka segítette a feladatok megoldását a 9 általános iskolából érkező csapatoknál - Fotó: Mocsári László

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás