A Spikee Rescute programozó versenyen kiemelten foglalkoztak a robotika és az öntözés mezőgazdaságban betöltött szerepéről. A modern technika, a robotika és a precíziós gazdálkodás ismerete nélkül a jövőben már elképzelhetetlen az élelmiszer előállítása - jelentette ki Szinay Attila, az Agrárminisztérium közigazgatási államtitkára a Miskolci Egyetemen szervezett eseményen. Az informatikai utánpótlásnevelést támogató rendezvényen 9 általános iskolás csapat fiataljai vettek részt.

Programozó és robotépítő készségeiket is bizonyították azok az általános iskolások, akik elindultak a Spikee Rescute megmérettetésen. A Miskolci Egyetemen tartott verseny az informatikai és mérnöki szakma népszerűsítése mellett a környezetvédelemre is ráirányította a figyelmet.

Robotokat építettek a különböző feladatok elvégzésére a miskolci programozó versenyen az általános iskolások - Fotó: Mocsári László

Nagyon fontos az utánpótlás nevelése

A házigazdák részéről Horváth Zita rektor köszöntőjében elmondta, hogy reméli, néhány év múlva hallgatóként látja viszont az általános iskolás versenyzőket. Kihangsúlyozta, hogy az egyetem könnyen tud azonosulni a SPIKEE Rescute-tal az „okos és zöld egyetemváros” eszméje miatt. „A robotika az okos világot mutatja ma, a téma pedig a környezetvédelmet, a zöldítést” – fogalmazott a rektor.

A Minap írta meg, hogy a 9 és 14 éves kor közötti gyerekekből álló csapatok a programozás és a robotépítés mellett olyan készségekről is bizonyságot tettek, mint a csapatmunka vagy a kommunikáció. A feladatok a környezetvédelemre koncentráltak. A diákok előzetesen kutatómunkát végeztek a vízgazdálkodás témakörében, amiről előadással is készültek a versenynapra. A verseny második része volt a robotkonstrukció, amely során bemutatták a megépített robotokat, illetve azok funkcióit. Továbbá működés közben is ismertették a felhasznált, irányító programot. A legösszetettebb kihívás a robotfutam volt. Egy adott pályán 7 feladatot kellett elvégeznie a robotoknak. Olyanokat, mint mosógél-dobozok gyűjtése vagy szánkózó vidrák lecsúsztatása egy domboldalon.

https://www.youtube.com/watch?v=Ben-L2Hq36k
A Spikee Rescute programozó verseny összefoglalója

Az edelényi Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Óvoda és Alapfokú Művészeti Iskolából érkezett a versenyre Zsemkó Anna és csapata. Anna elmondta, hogy a felkészülés során igyekeztek a maximumot kihozni magukból. „Próbáltuk időre megcsinálni a feladatokat, kerestük a legjobb robotot, hogy minél gyorsabban meg tudjuk oldani a problémákat” – foglalta össze a felkészülési időszakot.

Az edelényiek olyan jól teljesítettek, hogy végül Atomrobotok nevű csapatuk lett az első helyezett. A versenyen lezárásakor minden induló teljesítményét ajándékkal ismerték el a szervezők. Az első három helyezett egyéb elismerések mellett megtarthatta a robotot, amelyet a Lego bocsátott a diákok rendelkezésére.

https://www.youtube.com/watch?v=1z8T02OUac0
Edelényből érkezett a 2022-ben győztes csapat: ők az Atomrobotok

Természet, védelem, robotika, élelmiszer

Évekre visszavezethető hagyománnyal rendelkezik az esemény, amelyet az agrártárca már nem először támogat - mondta a Miskolci Egyetemen megrendezett Spikee Rescute programozó versenyt megnyitó beszédében Szinay Attila. Az Agrárminisztérium közigazgatási államtitkára visszaidézte, hogy az elmúlt években a koronavírus-járvány miatt mindenki beszorult az otthonába, így felértékelődött a természet fontossága. Elmondta, hogy sokan alig várták, hogy a Bükkbe mehessenek kikapcsolódni, vagy az ország bármelyik pontján friss levegőt vehessenek. Örömét fejezte ki annak kapcsán, hogy az eseményen a robotika és a természet összekapcsolódik, hiszen a feladatok az élővilág játékos élmények között történő megóvásához kötődnek - írta az Agrárminisztérium.

Balról jobbra: Bárdosné Soós Viktória, Horváth Zita és Szinay Attila a Spikee Rescute programozói versenyen - Fotó: Mocsári László

Szinay Attila szerint az agráriumban a természethez hasonlóan fontos kérdés az egészséges élelmiszer előállításának kérdése. A jövőben már elképzelhetetlen az élelmiszer előállítása a modern technika, a robotika és a precíziós gazdálkodás ismerete nélkül - tette hozzá. Az államtitkár elmondta, hogy reményei szerint az esemény résztvevői között vannak olyan fiatalok, akik később az agráriumban fognak tevékenykedni azért, hogy Magyarországon egészséges és jó minőségű élelmiszer kerüljön a családok asztalára.

Robotprogramozás a gyakorlatban - Fotó: Mocsári László

Az eseménynek helyt adó Miskolci Egyetem rektora, Horváth Zita beszédében kitért arra, hogy a digitalizáció, a robotika és a mesterséges intelligencia azok a kulcsszavak, amelyek mellett a mai világunkban nem lehet elmenni. Kiemelte: az egyetem jövőképét az okos és zöld kampuszként határozták meg, amelyet ez a verseny is kifejez. 

Bárdosné Soós Viktória, az eseményt szervező Észak-Magyarországi Informatikai Klaszter ügyvezető igazgatója elmondta, hogy ez a harmadik verseny, amelyet az Agrárminisztérium támogatásával rendeztek meg. A programon 9 általános iskolás csapat vett részt.

A közös munka segítette a feladatok megoldását a 9 általános iskolából érkező csapatoknál - Fotó: Mocsári László

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Csütörtök magasságában egy hurrikán hatásait Magyarországon is érezzük majd

2024.10.08.

Szerdán érheti el a Kirk nevű hurrikánból továbbfejlődött ciklon Franciaország partjait. A hidegfrontja ráadásul csütörtökről péntekre virradóra hazánkba is beköszönhet.

Gazdatüntetés volt Újvidéken, Szabadkán a rendőrség intézte el, hogy ne legyen újabb

2024.10.08.

A Szerbia magyarok által sűrűn lakott északi részén, a Vajdaságban található Újvidéken tüntettek szeptember végén az elégedetlen mezőgazdasági termelők

Jelentős eltérések az EU búzaterméseiben: Franciaország és Németország erős csökkenést mutat

2024.10.07.

Az USDA előrejelzése szerint a 2024/2025-ös globális búzatermés várhatóan 797 millió tonna lesz, míg a felhasználás 805 millió tonnára tehető. Az Európai Unióban a búzatermés 10%-kal csökkenhet idén az előző évhez képest, különösen Franciaország és Németország rossz eredménye miatt.

Roppant veszélyes, hogy a világ élelmezésének 75 százalékát 12 növény és 5 állatfaj biztosítja

2024.10.07.

A világ élelmezésének 75 százalékát 12 növény és 5 állatfaj biztosítja, így a klímaváltozás sebezhetővé teszi az élelmiszerellátást. A világon 12, Magyarországon 4 növényfajról van szó a termőterületeket tekintve. Az elmúlt száz évben használt növényfajták 75 százaléka kikerült a termesztésből.

Magyar kukoricaárak az egekben: 31%-os áremelkedés a tavalyi évhez képest

2024.10.07.

A 2024/2025-ös gazdasági évben a globális kukoricatermés várhatóan elmarad az előző évi szinttől, míg a kereslet enyhén növekedhet. Az Európai Unióban a meleg és száraz időjárás negatívan befolyásolta a terméshozamokat idén, különösen Délkelet-Európában és Közép-Európában.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Dekákból tonnák: a precíz gazdálkodás útja a profitmaximum felé

2024.10.03.

A változó környezet miatt folyamatosan felül kell vizsgálni a technológiákat, hogy a precíz munkavégzéssel csökkentsük a változás okozta terméscsökkenést. Mindehhez az inputanyagok tudatos és okszerű pozicionálása is kulcsfontosságú, figyelembe véve olyan tényezőket, mint a termésszint, profitabilitás és ellenállóképesség.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás