Vidramentés magyar iskolások tervezte robotokkal: az utánpótlásnevelést támogatta a miskolci programozói verseny
A Spikee Rescute programozó versenyen kiemelten foglalkoztak a robotika és az öntözés mezőgazdaságban betöltött szerepéről. A modern technika, a robotika és a precíziós gazdálkodás ismerete nélkül a jövőben már elképzelhetetlen az élelmiszer előállítása - jelentette ki Szinay Attila, az Agrárminisztérium közigazgatási államtitkára a Miskolci Egyetemen szervezett eseményen. Az informatikai utánpótlásnevelést támogató rendezvényen 9 általános iskolás csapat fiataljai vettek részt.
Programozó és robotépítő készségeiket is bizonyították azok az általános iskolások, akik elindultak a Spikee Rescute megmérettetésen. A Miskolci Egyetemen tartott verseny az informatikai és mérnöki szakma népszerűsítése mellett a környezetvédelemre is ráirányította a figyelmet.
Nagyon fontos az utánpótlás nevelése
A házigazdák részéről Horváth Zita rektor köszöntőjében elmondta, hogy reméli, néhány év múlva hallgatóként látja viszont az általános iskolás versenyzőket. Kihangsúlyozta, hogy az egyetem könnyen tud azonosulni a SPIKEE Rescute-tal az „okos és zöld egyetemváros” eszméje miatt. „A robotika az okos világot mutatja ma, a téma pedig a környezetvédelmet, a zöldítést” – fogalmazott a rektor.
Hirdetés
A Minap írta meg, hogy a 9 és 14 éves kor közötti gyerekekből álló csapatok a programozás és a robotépítés mellett olyan készségekről is bizonyságot tettek, mint a csapatmunka vagy a kommunikáció. A feladatok a környezetvédelemre koncentráltak. A diákok előzetesen kutatómunkát végeztek a vízgazdálkodás témakörében, amiről előadással is készültek a versenynapra. A verseny második része volt a robotkonstrukció, amely során bemutatták a megépített robotokat, illetve azok funkcióit. Továbbá működés közben is ismertették a felhasznált, irányító programot. A legösszetettebb kihívás a robotfutam volt. Egy adott pályán 7 feladatot kellett elvégeznie a robotoknak. Olyanokat, mint mosógél-dobozok gyűjtése vagy szánkózó vidrák lecsúsztatása egy domboldalon.
Az edelényi Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Óvoda és Alapfokú Művészeti Iskolából érkezett a versenyre Zsemkó Anna és csapata. Anna elmondta, hogy a felkészülés során igyekeztek a maximumot kihozni magukból. „Próbáltuk időre megcsinálni a feladatokat, kerestük a legjobb robotot, hogy minél gyorsabban meg tudjuk oldani a problémákat” – foglalta össze a felkészülési időszakot.
Az edelényiek olyan jól teljesítettek, hogy végül Atomrobotok nevű csapatuk lett az első helyezett. A versenyen lezárásakor minden induló teljesítményét ajándékkal ismerték el a szervezők. Az első három helyezett egyéb elismerések mellett megtarthatta a robotot, amelyet a Lego bocsátott a diákok rendelkezésére.
Természet, védelem, robotika, élelmiszer
Évekre visszavezethető hagyománnyal rendelkezik az esemény, amelyet az agrártárca már nem először támogat - mondta a Miskolci Egyetemen megrendezett Spikee Rescute programozó versenyt megnyitó beszédében Szinay Attila. Az Agrárminisztérium közigazgatási államtitkára visszaidézte, hogy az elmúlt években a koronavírus-járvány miatt mindenki beszorult az otthonába, így felértékelődött a természet fontossága. Elmondta, hogy sokan alig várták, hogy a Bükkbe mehessenek kikapcsolódni, vagy az ország bármelyik pontján friss levegőt vehessenek. Örömét fejezte ki annak kapcsán, hogy az eseményen a robotika és a természet összekapcsolódik, hiszen a feladatok az élővilág játékos élmények között történő megóvásához kötődnek - írta az Agrárminisztérium.
Szinay Attila szerint az agráriumban a természethez hasonlóan fontos kérdés az egészséges élelmiszer előállításának kérdése. A jövőben már elképzelhetetlen az élelmiszer előállítása a modern technika, a robotika és a precíziós gazdálkodás ismerete nélkül - tette hozzá. Az államtitkár elmondta, hogy reményei szerint az esemény résztvevői között vannak olyan fiatalok, akik később az agráriumban fognak tevékenykedni azért, hogy Magyarországon egészséges és jó minőségű élelmiszer kerüljön a családok asztalára.
Az eseménynek helyt adó Miskolci Egyetem rektora, Horváth Zita beszédében kitért arra, hogy a digitalizáció, a robotika és a mesterséges intelligencia azok a kulcsszavak, amelyek mellett a mai világunkban nem lehet elmenni. Kiemelte: az egyetem jövőképét az okos és zöld kampuszként határozták meg, amelyet ez a verseny is kifejez.
Bárdosné Soós Viktória, az eseményt szervező Észak-Magyarországi Informatikai Klaszter ügyvezető igazgatója elmondta, hogy ez a harmadik verseny, amelyet az Agrárminisztérium támogatásával rendeztek meg. A programon 9 általános iskolás csapat vett részt.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés