Világújdonságot mutatott be egy holland cég. Az önjáró, automata spárgaszedő géppel felére csökkenthető a munkaerő-költség. Nyugat-Európában a jövő évi spárgaszezon előtt már kapható lesz, a mi térségünkben valószínűleg értékesítőpartnert keresnek majd.

A Cerescon nevű ifjú holland cég által fejlesztett gép három spárgasorban dolgozik egyszerre és napi 40 hektáros teljesítményre képes, vagyis 60-75 dolgozót vált ki. Minden szükséges műveletet elvégez:

szenzorai segítségével menet közben megtalálja a bakhátakban rejtőző spárgasípokat, kivágja és rekeszbe teszi azokat, majd azonnal helyreállítja a bakhátat és a takarófóliát.

Ráadásul mindezt jobb minőségben oldja meg, mint a humán spárgaszedők, mivel nem vág bele véletlenül az értékes áruba, továbbá abban a fejlettségi állapotukban találja meg a spárgasípokat, amikor azok még nem törték át a talajfelszínt, és így nem áll fenn az elszíneződés veszélye. Nem beszélve a bakhátak helyreállításáról, amire nyilvánvalóan jobban fel van készülve.

Egyelőre csak rajzon látható a jövő spárgaszedő berendezése
 

A tesztidőszak alatt a hollandiai Wageningen Egyetem bevonásával holland és német spárgaültetvényekben dolgoztak a géppel. Az idei őszön még egyszer kiértékelik, hogy milyen állapotban vannak a géppel szedett növények, vagyis milyen hatást gyakorol a következő évi hozamra a technológia, majd a tervek szerint jövő tavasszalmég jó időben a spárgaszezon előttkereskedelmi forgalomba kerülhet. Az ára várhatóan 500-600 ezer euró között lesz (kb. 150-190 millió forint), a gyártó szerint ez három szezon alatt megtérül (legalábbis nyugat-európai viszonylatban). Elsőként Németországban és Hollandiában lép piacra vele a Cerescon, Európa déli felében és Európán kívül valószínűleg kereskedelmi partnerrel dolgozik majd együtt a cég.

És végül egy nagyon nem elhanyagolható szempont: az automata szedőgép egyenesen megmentheti a nyugat-európai spárgatermesztést, hangsúlyozza sajtóközleményében a fejlesztőcég, amivel arra utal, hogy a szedéshez szükséges sok ezer szezonális dolgozó foglalkoztatása annyira nehéz – mind szervezésileg, mint a munkaerőköltség miatt –, hogy a legnagyobb termesztők már az olcsóbb országokba települést fontolgatták. Az új fejlesztésnek köszönhetően ez okafogyottá válik, és fellélegezhetnek a Hollandiában 80, Németországban 550 milliós éves forgalmú spárgaüzletágban érdekeltek.

Forrás és fotó: magyarmezogazdasag.hu

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás