Romániában, a Bihar megyei Bokorvány határában a termést dézsmálni szándékozó vaddisznók szakítottak át egy villanypásztort, aminek következtében felgyulladt egy búzatábla. Kizárólag a szerencsén múlt, hogy a lángok nem terjedtek át a közeli erdő fáira. A 0,6 hektáros terület porig égett, a helyi település képviselői az illetékes hatósághoz fordult a segítségért, hogy a ritka eset ne fordulhasson elő többé.

A Főtér portál adott hírt arról, hogy egy vaddisznókonda igyekezett be egy villanypásztorral körülvett búzatáblába. Az áram alatt lévő védelmi rendszer nem akadályozta meg az állatok bejutását. Átszakították az elektromos kerítést. Ezáltal viszont nagy bajt okoztak: az elszakadt vezetékből feltehetőleg szikra pattant, az utóbbi idők forrósága során csontszárazzá vált aljnövényzet egy pillanat alatt lángra lobbant és a 6000 négyzetméteres búzatábla leégett.

A vaddisznók által kidöntött villanypásztor okozott gabonatüzet Romániában - képünk illusztráció

A búzatáblát már nem lehetett megmenteni

A kétségbeesett gazda a helyszínre sietett, hogy mentse, ami még menthető. A tüzet sikerült eloltani és valószínűleg ezért is történt, hogy a lángok nem terjedtek át a közeli erdő fáira is. Ezzel csak a kisebb baj valósult meg, a gazda maradt az egyedüli károsult. A falu képviselői az illetékes hatóságokhoz fordultak, hogy ritkítsák a környéken garázdálkodó vaddisznókat, és ne fordulhassanak elő ehhez hasonló esetek.

A villanypásztor működése

A villanypásztor egyfajta elektromos kerítés, amely impulzusokat generál az állatok kerítésen belül tartása érdekében. A villanypásztor által előállított feszültség több ezer voltos, azonban az emberekre és az állatokra veszélytelen, mivel az áramerőssége kicsi, de kellemetlen, csípő érzéssel jár a vezeték megérintése. A villanypásztor működési elve a nagyjából másodpercenként 1 impulzus, aminek jellemzői: feszültség 2000–10 000 Volt, kis áramerősség (legfeljebb 6 Joule energia), legfeljebb 10 milliszekundum impulzusszélesség. 2006-ban az Európai unió új szabványt vezetett be a villanypásztorok, azaz elektromos kerítések létesítésére 3 év felkészülést hagyva az átállásra. A szabvány percenként maximum 60 impulzus mellett legfeljebb 6 Joule energiát leadó készüléket enged forgalmazni és üzemeltetni - írja a Wikipedia.

Megosztás

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás