Vírus tartja rettegésben a méhészeket
Egy viszonylag új vírus ütötte fel a fejét ismét a méhek körében, jelentősen tizedelve a méhállományokat. A fertőzés kiindulási pontja Európában volt, mára azonban az egész világon elterjedt. A fertőzött egyedek utódai hamarabb pusztulnak el, mint egészséges felmenőkkel rendelkező társaik.
A deformáltszárny-vírus (DWV) néven ismertté vált probléma akár komplett méhcsaládokat is elpusztíthat, ha nem tesznek valamit a szakértők. A vírus mára már az egész világon végigsöpört és terjedésében nagy szerepe van az embernek – árulja el egy friss kutatás. A vírust 1980-ban izolálták Japánban, de már ezt megelőzően Lengyelországban is leírták. Azóta elterjedt egész Európában, Ázsiában, Afrikában és a Közel-Keleten. A mostani járvány elsősorban az amerikai méheket sújtja, akik az Európából betelepített példányoktól kapták el a kórt.
A vírus terjedésének következtében akár jelentősen is megtizedelődhet a világ méhállománya, ami nem jelent túl jót. Méhek nélkül ugyanis nincsen beporzás, nem teremnek a növények, ez által növekedhet az éhezők száma szerte a világon.
Hirdetés
Mire utal a vírus neve? |
A vírus onnan kapta a nevét, hogy a fertőzött méhek szárnya felpöndörödik, és a potrohuk duzzadtabb lesz. Emiatt repülésképtelenné válhatnak, illetve korábban elpusztulnak. |
Érdekessége a betegségnek, hogy nem jelent önmagában látványos, közvetlen veszélyt. A probléma inkább a méhcsaládon belüli korcsoportok kedvezőtlen irányba történő elmozdulásában van. Felnőttként ugyan nem betegszenek meg a méhek, de a vírust elkapják, egész életükben hordozzák és utódaik fognak szenvedni a betegség tüneteitől.
A vírus terjedését felgyorsítja a méhek költöztetése és kereskedelme. A Varroa-atkák miatt a méhek természetes úton is begyűjthetik a vírust, de az, hogy a DWV világszerte elszabadult, az Európából exportált méheknek köszönhető, amik a fertőzött atkákat hordozzák.
Ha az amerikai mezőgazdaság meg akarja állítani a járvány terjedését, sürgősen fel kell hagynia az európai méhek importjával.
A vírus megállítására persze van néhány intézkedés, amit ha betartunk, jelentősen csökkenthetjük a terjedését. Elsősorban a költöztetett kolóniákat az eddigieknél jóval alaposabban meg kell vizsgálni és adott esetben fel kell lépni a betegség terjedése ellen. Ezen felül fontos, hogy a már meglévő családokat is folyamatosan szemmel tartság a gazdák és egészségügyi állapotukat rendszeresen ellenőrizzék.
Forrás: index.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés