Egy viszonylag új vírus ütötte fel a fejét ismét a méhek körében, jelentősen tizedelve a méhállományokat. A fertőzés kiindulási pontja Európában volt, mára azonban az egész világon elterjedt. A fertőzött egyedek utódai hamarabb pusztulnak el, mint egészséges felmenőkkel rendelkező társaik.

A deformáltszárny-vírus (DWV) néven ismertté vált probléma akár komplett méhcsaládokat is elpusztíthat, ha nem tesznek valamit a szakértők. A vírus mára már az egész világon végigsöpört és terjedésében nagy szerepe van az embernek – árulja el egy friss kutatás. A vírust 1980-ban izolálták Japánban, de már ezt megelőzően Lengyelországban is leírták. Azóta elterjedt egész Európában, Ázsiában, Afrikában és a Közel-Keleten. A mostani járvány elsősorban az amerikai méheket sújtja, akik az Európából betelepített példányoktól kapták el a kórt.

Komoly veszélybe kerülhetnek a méhek, akár egész méhcsaládok is elpusztulhatnak!
 

A vírus terjedésének következtében akár jelentősen is megtizedelődhet a világ méhállománya, ami nem jelent túl jót. Méhek nélkül ugyanis nincsen beporzás, nem teremnek a növények, ez által növekedhet az éhezők száma szerte a világon.

Mire utal a vírus neve?
A vírus onnan kapta a nevét, hogy a fertőzött méhek szárnya felpöndörödik, és a potrohuk duzzadtabb lesz. Emiatt repülésképtelenné válhatnak, illetve korábban elpusztulnak.

Érdekessége a betegségnek, hogy nem jelent önmagában látványos, közvetlen veszélyt. A probléma inkább a méhcsaládon belüli korcsoportok kedvezőtlen irányba történő elmozdulásában van. Felnőttként ugyan nem betegszenek meg a méhek, de a vírust elkapják, egész életükben hordozzák és utódaik fognak szenvedni a betegség tüneteitől.

A vírus terjedését felgyorsítja a méhek költöztetése és kereskedelme. A Varroa-atkák miatt a méhek természetes úton is begyűjthetik a vírust, de az, hogy a DWV világszerte elszabadult, az Európából exportált méheknek köszönhető, amik a fertőzött atkákat hordozzák.

Ha az amerikai mezőgazdaság meg akarja állítani a járvány terjedését, sürgősen fel kell hagynia az európai méhek importjával.

A vírus megállítására persze van néhány intézkedés, amit ha betartunk, jelentősen csökkenthetjük a terjedését. Elsősorban a költöztetett kolóniákat az eddigieknél jóval alaposabban meg kell vizsgálni és adott esetben fel kell lépni a betegség terjedése ellen. Ezen felül fontos, hogy a már meglévő családokat is folyamatosan szemmel tartság a gazdák és egészségügyi állapotukat rendszeresen ellenőrizzék.

Forrás: index.hu

Megosztás

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás