Vírusálló gépalkatrészek: egyre többet költenek rájuk a magyarországi termelők
A magyarországi gazdálkodók 47,1 milliárd forintot fordítottak alkatrészekre a 2020. január és szeptember közötti időszakban. Ez az összeg 9 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz viszonyítva. Az alkatrészforgalmazásra évek óta a folyamatosan növekvő tendencia jellemző. A tavalyi évi forgalomról egyelőre az első 9 hónapról vannak adatok, ám ezek további emelkedést sejtetnek az egész éves forgalomra vonatkozóan. Minden negyedévben nőtt ugyanis az alkatrészekre fordított pénz, még a koronavírus-válságos 2. és 3. negyedévben is többet fizettek ki a gazdák, mint a tavalyi azonos időszakokban.
A mezőgazdasági gépek alkatrészforgalma Magyarországon a 2009-2010-es gazdasági világválság óta a 2013-as, egyetlen visszaesést hozó év kivételével) folyamatosan nő. A NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet Mezőgazdasági gépek forgalma című statisztikai jelentésében találtunk olyan táblázatokat és adatokat, amiket érdemes megnézni. Az adatgyűjtés a statisztikai törvény felhatalmazása alapján kiadott kormányrendelet előírásai szerint történik, figyelemmel a 138/2004/EK rendeletre. Az adatszolgáltatás a mezőgazdasági gépeket forgalmazó vállalkozások számára kötelező. Az adatgyűjtés teljes körű, és a közvetlenül mezőgazdasági termelők részére értékesített mezőgazdasági gépek mennyiségéről és értékéről nyújt információt. A statisztikai felmérés 164 mezőgép-forgalmazó és -gyártó eladási jelentése alapján készült a 2020. január–szeptemberi időszakban. A gépalkatrészek forgalmát is vizsgálták.
A mezőgazdasági termelők továbbra is az erőgépek beszerzésére fordították a legtöbbet, ami a vizsgált időszakban a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 58 százalékát tette ki. A teljes értékesítésen belül a traktorok 33, a gabonakombájnok 15 százalékos arányt képviseltek (3. ábra).
Hirdetés
Kerekes traktorok, univerzális erőgépek
2020 I–III. negyedévében mindössze 1836 új kerekes traktor frissítette a gépparkot, ez a mennyiség 18 százalékos csökkenés az előző évihez képest. Kevesebb, de nagyobb értékű traktorokat vásároltak a gazdák. A legnagyobb részarányt továbbra is az 50–100 LE-s könnyű univerzális kategória képviselte, annak ellenére, hogy ezekből 42 százalékkal csökkent az eladás, csupán 470 traktorra volt vevő. A 101–140 LE-s traktorokból 27 százalékos volt a visszaesés, ugyanakkor a nehéz univerzális kategóriába tartozó 141–190 LE-sekből 13 százalékkal vettek többet (314 traktort, 10 milliárd forint értékben). A 320 LE feletti nagy teljesítményű traktorokból 9 százalékkal nőtt a kereslet, 116 szuper nehéz univerzális erőgép talált gazdára 8,9 milliárd forintért. A teljes jelentést itt lehet megnézni.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés