Az új-zélandi hatóságok nyúlgyilkos vírust szabadítanak az országra, hogy ezzel tartsák kordában az elszaporodott vadnyúlpopulációt. Az RHDV1-K5 nevű vírus ebben a hónapban kezdheti meg a küldetését. A gazdák üdvözlik a döntést, az állatvédők kritizálják a módszert, a kisállattartók pedig féltik a házi nyulaikat. A vadnyúl okozta kár pedig akkora, hogy tovább már nem várhatnak a beavatkozással. Új-Zélandra az 1830-as években telepítették be a nyulakat, és az állatok már régóta gondot okoznak az ottani gazdálkodóknak. Az új-zélandi hatóságok szerint a vadnyulak évente 9,18 milliárd forintnyi kárt okoznak a mezőgazdaságnak, és több, mint 4,6 milliárd forintot költenek az ellenük történő védekezésre. Most pedig megelégelték, és ismét drasztikusan gyérítik a vadnyulakat. Az új-zélandi nyúlhelyzetről a hvg.hu számolt be.
A vadnyúl milliárdos károkat okoz Új-Zélandon a gazdáknak
A nyúlpopuláció létszámát különböző módszerekkel lehet ellenőrzés alatt tartani. Szóba jöhet erre a kilövés, a mérgezés, az üregek kifüstölése, és persze a kerítés is, mint az egyik legszelídebb eszköz. Az új-zélandi hatóságok szerint viszont a probléma már olyan méreteket ért el, hogy egyik hagyományos megoldás sem bizonyul megfelelőnek. Az új-zélandi gazdaszövetség szóvivője, Andrew Simpson azt nyilatkozta a BBC-nek:
Ha még egy évet várunk a vírus bevetésével, a nyulak által okozott gazdasági kár sokkoló méretű lesz.
A vadnyúl a korábbi vírusváltozathoz már hozzászokott, a házi kedvenceknek pedig vakcina kell
Az RHDV vírus korábbi változatát 1997-ben vezették be Új-Zélandra. Csak a nyulakra hat, más állatokra nem, és kezdetben nagyon hatásos volt. 20 év elteltével azonban a nyulak immunissá váltak rá, és újfent elszaporodtak. Ezért vetik be ebben a hónapban a vírus egyik új törzsét, az RHDV1-K5-öt. A vírus az állatok belső szerveit támadja meg, lázat, görcsöket, vérrögöket és légzési nehézségeket okozva. A fertőzés után pedig legfeljebb öt nappal az állat elpusztul. Az új-zélandi farmerek üdvözölték a döntést, az állatvédők viszont tiltakoznak a nyulak szenvedése miatt, és emberségesebb módszert szeretnének. Valamint többen féltik a házi kedvencként tartott nyulakat is. Erre az új-zélandi hatóságok azt válaszolták, hogy a vakcinát kapott kedvencekre a vírus nem hat. A témában itt olvashat többet angolul.

Megosztás

További híreink

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás