Visszatérhet a cukorgyártás Magyarországra
Amennyiben az Európai Unió – a terveknek megfelelően - pár éven belül ténylegesen eltörli a cukor-kvótarendszert, továbbá sikerül megteremteni a szükséges feltételeket, el lehet gondolkodni a magyar cukorgyártás újraélesztésén.
Az első világháborút követően 12 cukorgyár üzemelt Magyarország területén. Később, a rendszerváltás után ezek a cukorgyárak sorra kezdtek tönkremenni különböző okokból kifolyólag, végül 4 működő üzem maradt az országban. Az Európai Uniós csatlakozásunkat követően rövid időn belül már csak egy cukorgyár üzemelt. Az Európai Unió most azon ténykedik, hogy 2017 környékén eltörli ezt a kvótarendszert, így Magyarország ismét a ’saját lábára állhat’ cukorgyártás szempontjából.
Mik a feltételei az új cukorgyárak megnyitásának?
Hirdetés
Ahhoz, hogy egy cukorgyár gazdaságosan tudjon működni, 3 fontos szempontnak kell megfelelni: megfelelő mennyiségű nyersanyagnak kell rendelkezésre állnia; mivel a cukorgyártás egy energiaigényes folyamat, elengedhetetlen a korszerű energiafelhasználáshoz kapcsolódó infrastruktúra megléte, továbbá nagyon fontos az olcsó munkaerő jelenléte adott országban.
Mivel Magyarországon a megfelelő mennyiségű cukorrépa termesztésével – bár eléggé nagy a beruházásigénye – és a rendelkezésre álló munkaerővel nem lenne probléma, a költséghatékony energiafelhasználás lenne a kulcs.
További kérdés az is, hogy az új gyárat egy, már régen működő, de már bezárt üzem területén, úgynevezett barnamezős beruházás keretében nyissák meg, vagy még ipar által nem használt területen, ún. zöldmezős beruházás kapcsán létesítsék. Magyarországon talán egy esetben lehetne barnamezős beruházás keretein belül megnyitni egy új cukorgyárat, mégpedig a volt kabai gyár helyén, mivel ott még megtalálható a gyártáshoz szükséges berendezések zöme. Amennyiben zöldmezős beruházásból nyílna egy új, gazdaságosan üzemelni képes cukorgyár, úgy annak a költsége elérhetné a 100 milliárd forintot is.
Milyen hatása lenne az új gyárnak Magyarország gazdaságára
Amennyiben cukorgyár létesülne, abban az esetben Magyarország képes lenne önerőből ellátni az ország cukorszükségletét, sőt, a jelenleg is működő gyárral együtt még exportra is jutna az itthon megtermelt cukorból.
Forrás: mno.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés