Visszatérhet a konyhákba a disznózsír
Ahogy egyre több információt közöltek a telítetlen zsírsavak előnyös hatásairól, úgy romlott az állati zsírok megítélése. Elterjedt a köztudatban, hogy a telített zsírsavak fogyasztása rossz, a telítetleneké pedig jó hatású. Eszerint a sok telített zsírsavat tartalmazó állati zsírok a magas koleszterinszintért és több érrendszeri betegségért is felelősek. Ezek miatt is szorult a háttérbe a disznózsír fogyasztása.
A Magyar Mezőgazdaság írta meg, hogy a disznózsír mellőzésével egy időben lett nagyon divatos a pálma- és a kókuszolaj fogyasztása. A cikk megjegyzi, hogy annak ellenére, hogy ezek növényi zsiradékok, telített zsírsavakban ugyancsak nagyon gazdagok, jóval meghaladják a disznózsír értékeit.
A pálmaolaj szilárd halmazállapotú, ezért nevezik pálmazsírnak is. A margaringyártás alapanyaga: a pálmaolaj a hidrogénezés hatására szobahőmérsékleten szilárd disznózsírra emlékeztető állagúvá válik. Számos ipari célra is felhasználják, ilyen például a biodízelgyártás. A nyers pálmaolaj színe a narancssárgától a vörösbarna árnyalatig terjed. Európában viszont már finomított, azaz kifehérített, szagtalan, íztelen formában árusítják. Az eljárás során a legtöbb karotin, E-vitamin-tartalma és számos hasznos anyag is elveszik belőle. Viszont a telített zsírsavak nagy előnye, hogy melegítés közben nem oxidálódnak. Tehát nem, vagy csak nehezen ég meg, és akár többször is felhasználható sütésre. A cikk szerint ugyanez igaz a disznózsír esetében is. Ám a pálmaolaj használata ellen egyre több szervezet tiltakozik többek között azért, mert a termelés fokozása érdekében nagy kiterjedésű erdőket irtanak ki.
Hirdetés
Ezért fontosak a zsírsavak
A többszörösen telítetlen zsírsavak kiemelten fontosak az emberi egészség megőrzéséhez, ugyanis ezekből olyan, élettanilag jelentős anyagok képződnek a szervezetben, amelyek gyulladáscsökkentők, és gátolják a vérlemezkék összetapadását - írják. A telítetlen zsírsavakat tartalmazó olajok fogyasztásának a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását csökkentő hatásán túl több kedvező tulajdonsága van. Így például a fogyasztásukkal alacsonyabb a trombózisveszély, és egyes daganatos betegségek előfordulásának esélye.
Azt a Házipatika oldal írta le, hogy a létfontosságú zsiradékokat az emberi szervezet nem képes előállítani. Ezért a táplálkozás során kell gondoskodni azok beviteléről. A számos jótékony hatással rendelkező omega-3 hasznos forrását jelentik a zsírosabb halak, mint a lazac, a makréla vagy a szardínia, illetve a , de ide sorolják a diót és a dióolajat, valamint a lenolajat is.
Általános tanács, hogy a telített zsírsavak a "rossz zsírok", míg a telítetlenek a "jók", a cikk szerint azonban ennél árnyaltabb a helyzet:
- Egyrészt jelenleg a legkárosabb zsírtípusnak a mesterségesen előállított, úgynevezett transzzsírokat tartják, amelyeket hidrogénezéssel hoznak létre növényi olajokból. Az eljárás eredeti célja éppen az lett volna, hogy az egészségesebb zsírfélékből készítsenek szilárdabb halmazállapotú, az élelmiszeripari felhasználást megkönnyítő táplálékot.
- Másrészt önmagában az, hogy telítetlen zsírsavakkal váltják ki az étrendünkben a telített- és a transzzsírokat, még nem feltétlenül jelent jobb egészségügyi kilátásokat. A tudomány jelen állása szerint ugyanis nem csak a mennyiségre kell odafigyelni, de az omega-3 és omega-6 bevitel megfelelő arányára is.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?
Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés