A csütörtökön és pénteken tapasztalható átmeneti melegedés után a hétvégétől ismét visszatér a hűvös, reggelente hideg idő. A szombaton érkező hidegfront azonban nem hozza meg a nagyobb területre kiterjedő, áztató esőt. Főként északkeleten és a középső országrészben lehet helyenként 2-5 mm közötti csapadékra számítani, de az ország nagy részén folytatódik a szárazság.
Az elmúlt egy hétben két markáns hidegfronthoz kötődően hullott csapadék az országban. A szombaton átvonult front kevesebb, a hétfő reggeli több esőt hozott, azóta azonban visszatért a szárazság. Összességében 1 és 20 mm közötti mennyiség esett, amire a fejlődésben lévő repcének és az őszi búza vetése előtt álló talajoknak egyaránt nagy szüksége volt, illetve további csapadékra is szüksége lenne. A Veszprém – Budapest – Sátoraljaújhely vonal környezetében valamint az Alföld déli részén kevés eső esett, és ennek megfelelően a talajok is szárazak. Sokkal jobb a talaj felső részének a vízellátottsága északkeleten, illetve a Dunántúl déli felén. Az alsóbb talajrétegek nedvességtartalma jellemzően a Dunántúlon jobb, az ország keleti felén számottevő nedvesség hiányzik az 50 cm alatti rétegekből.
Átmeneti enyhülés után hétvégére ismét lehűlés (Fotó: Pixabay, Skitterphoto)
Az említett hidegfrontok jelentős lehűlést hoztak országszerte. Kedden csak talajmenti fagyok voltak többfelé jellemzőek, de szerdán és csütörtökön már 2 méteres magasságban is előfordultak fagyok a környezetüknél kissé alacsonyabban fekvő, fagyzugos tájakon. A hét eleje óta a maximumhőmérsékletek is elmaradnak az ilyenkor megszokott értékektől.
A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek többnyire 1700 és 1900 foknap között járnak az országban, és a hét eleje óta a hideg időnek köszönhetően már nem növekednek. A legmagasabb értékek a Tisza alsó szakaszának környékén vannak, míg a legalacsonyabbak (a magasabb területeket leszámítva) az északi és a nyugati határszélen. Az értékek rekord közeliek, már bőven elegendő hőmennyiség gyűlt össze a kukorica beéréséhez, számottevő növekedés a hőösszegben már nem valószínű. Mivel április 1-től számolunk, az eltérő időpontokban történt vetés miatt valamennyit ezekből az értékekből le kell vonni (hiszen a vetés pontos idejétől kellene az összegzést indítani).
A hőösszeg jelentős többlete miatt az átlagosnál nagyjából két-három héttel előrébb járnak a fenológiai fázisok és az érési folyamatok szinte minden növényünknél. A napraforgó aratása a legtöbb helyen befejeződött, és a kukorica betakarítása is a végéhez közelít. A kikelt és jellemzően 4-6 leveles állapotban lévő repce fejlődéséhez a Dunántúlon elegendő nedvesség áll rendelkezésre a talajban, a keleti országrész aszállyal sújtott területein azonban vontatott a növényfejlődés. Néhol az őszi búza vetése is megkezdődött már.
A zöld tömeg mennyisége lassú csökkenést mutat. A csökkenés mértéke az Alföldön a legerősebb. Míg a Duna-Tisza közén illetve középhegységeinkben az átlagosnál nagyobb zöld tömeggel rendelkező terültek is vannak, addig a Tiszántúlon nagy területen jelentős az átlagtól negatív eltérés is megfigyelhető. A negatív eltérés részben a kevés csapadéknak, részben az átlagosnál hamarabb bekövetkező érés-növényszáradás fenológiai fázisnak tudható be.
A folytatásban pénteken még marad a napos, száraz idő. Hajnalban fagy már nem valószínű, talajmenti fagy is csak kevés helyen lehet, napközben pedig általában kevéssel 20 fok fölé melegszik a levegő. Szombaton a nap első felében egy hidegfront vonul át fölöttünk, de kevés csapadék csak helyenként, főként északkeleten és a középső országrészben valószínű. Az északira forduló szél azonban sokfelé megerősödik, és a hőmérséklet is több fokkal visszaesik. Vasárnap és hétfőn ismét többnyire napos, száraz időre lehet számítani, és visszatérnek a talajmenti fagyok. Esőre, záporra kedden van ismét esély, a többi napon csendes őszi idő várható.
Forrás: met.hu