Visszavásárolja a mezőhegyesi vetőmagüzemet a francia tulajdonú Limagrain Hungary Kft.-től az állami tulajdonban lévő Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. Erről Lázár János kormánybiztos írt alá szándéknyilatkozatot. A Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. ma 2 ezer hektár öntözhető területen termel hibridkukorica-vetőmagot, és a vetőmagüzem visszaszerzésével lehetősége nyílik feldolgozott, fémzárolt vetőmagok előállítására is.

A 2017-től újjászervezett mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. visszavásárolja a helyi vetőmagüzemet, amelyet az állami cég jogelődjének magántulajdonosai a francia Limagrain Hungary Kft.-nek értékesítettek – jelentette be Lázár János tangazdaságot felügyelő kormánybiztos nemrég a parlamenti mezőgazdasági bizottság ülésén. A kormánybiztos a visszavásárlás érdekében szándéknyilatkozatot írt alá, és várakozásai szerint a tranzakció július végére le is zárulhat - írta az Agrárszektor.

Július végéig tarthat, mire visszaveszi a mezőhegyesi vetőmagüzemet a franciáktól a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. - Fotó: mezohegyesbirtok.hu

Ezért fontos kérdés megszerezni mezőhegyesi vetőmagüzemet

Az évente megtermelt, 10 ezer tonna vetőmag 400 ezer hektár kukoricaterület bevetésére elég, így Mezőhegyes a minőségi vetőmagot már ma is a teljes hazai takarmánykukorica-terület 40-50 százalékára biztosíthatná. Továbbá a mennyiség növelése érdekében további beruházásokat is tervbe vettek. A vetőmagtermeléshez szükséges öntözés fejlesztésére 40 milliárd forintos programot indítanak, amellyel az egyidejűleg 3 ezer hektárra bővítik az öntözhető területet. Ehhez a vetésváltás miatt 6 ezer hektáron kell kialakítaniuk az öntözéshez megfelelő feltételeket.

A jelenlegi öntözőrendszer 22 db centerből, 4 db tömlős lineárból, 9 db csatornás lineárból, valamint 24 db csévélődobos öntözőből áll. Ez a rendszer nagyjából 2450 hektár területet tud egyidejűleg öntözni. Mezőhegyes öntözővízzel való ellátása kétoldalú betáplálással történik. Az egyik a Maros vízkivételére épülő Szárazér Élővízi öntözőrendszer. Az Aradi vízkivételtől jut el a Szárazér csatornán keresztül a Mezőhegyesi – Élővíz csatornába. A másik az Apátfalva – Mezőhegyesi öntözőrendszer, mely a Maros vizét öt átemeléssel juttatja el Mezőhegyesig - írja a Ménesbirtok honlapja.

Ha nem a magyar állam működteti, szétesik

“Ha nem a magyar állam működteti Mezőhegyest, az egész szétesik” – mondta sajtótájékoztatóján Lázár János. Az állam 2,1 milliárd forintért vásárolta vissza 2016-ban a korábban privatizált mezőhegyesi ménesbirtokot és eddig 22 milliárd forintot fordított az újjászervezésre. A cég a működés első évben csaknem egymilliárd forintos eredményt ért el, amelyet visszaforgat a fejlesztésekbe, többek között gépek vásárlásába - olvashatja korábbi cikkünkben, ide kattintva.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás