Vízen lebegő kertek jelenthetnek megoldást a klímaváltozásra
Egy friss kutatás szerint Banlades úszó gazdaságai más agrárterületeknek is példát mutathatnak arra, hogyan kell hatékonyan megküzdeni a változásokkal a mezőgazdaságnak. Az Ohio Állami Egyetem kutatása szerint tökéletes megoldást jelenthetnek a bangladesi lebegő kertek azoknak az országoknak, amelyek mezőgazdasága veszélyeztetett a klímaváltozás okozta áradások és tengerszint-emelkedés miatt. Különleges megoldás a kárenyhítésre.
Az EurekAlert oldalon megjelent sajtóközlemény alapján az Nrgreport számolt be róla, hogy Journal of Agriculture, Food and Environment tudományos folyóiratban megjelent tanulmány az ország tradicionális megoldását vizsgálja abból a szempontból, hogy mennyire lennének megoldhatók az ottani módszerek más területeken is. A kutatók megállapították, hogy az úszó mezőgazdasági területek nem csak az élelmiszerbiztonságot garantálják, de az alacsonyabb jövedelmű bangladesi csoportoknak is biztos bevételi forrást jelenthetnek.
Úszó gazdaságok, lebegő kertek Bangladesben
Az amerikai kutatók a vizsgálataik során olyan országokra fókuszálnak, amelyek ugyan nem adtak hozzá sokat a légszennyezéshez, de már most látják a következményeit. Banglades például nem felelős a klímaváltozásért különösebben, de már most szenvedi annak hatását. A dél-ázsiai ország több 100 évvel ezelőtt fejlesztette ki az úszó gazdaságokat. Ezek olyan növényeken állnak, amelyek őshonosak, és képesek a folyók vizén lebegve fennmaradni. A legjobb jelölt erre egyébként a közönséges vízijácint.
Hirdetés
A jácintok tutajszerű képződményeket alkotnak, amelyek többé-kevésbé a vízen maradnak. A történelem során a helyiek kifejlesztettek egy jól működő rendszert: egymásra pakolják ezeket a „tutajnövényeket”, míg akkora nem lesz a réteg, hogy zöldségeket lehessen ültetni rá. Ahogy a tutajnövények bomlanak, tápanyagokat engednek ki magukból, ezeket pedig a zöldségek felszívják. Jellemzően okrát, tököt, spenótot és padlizsánt termesztenek így, de néha fűszernövényeket is, mint a kurkumát és a gyömbért - írták.
Más országokban is beváltak
Úszó, lebegő farmokat használnak máshol is Ázsiában: Mianmar, Kambodzsa és India egyes részein is bevett szokás az áradásos időszakban. Mivel a klímaváltozás egyre kiszámíthatatlanabb időjárást okoz, a világ más tájain is fontos, hogy a mezőgazdaság alkalmazkodjon a gyakoribb, előre nem látható áradásokhoz. Az amerikai kutatók szerint Banglades úszó kertjei megoldást jelenthetnek. Általuk minimális földmennyiséggel lehet olyan zöldségeket termeszteni, amely hozzájárulhat az élelmiszerbiztonsághoz a kiszámíthatatlan időkben. A megoldásnak azonban hátránya is van, amelyet még ki kell küszöbölni: az úszó kerteket gyakran támadják meg kártevők, ezért a bangladesi farmerek sok növényvédőszert használnak a termelés során. A lebegő kertek témájáról a BBC cikke számolt be részletesen, lenyűgöző képekkel.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?
Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés