A Közös Agrárpolitika hazai beruházási intézkedései között találhatóak a II. pilléres támogatások. Érdemes megismerni a mezőgazdasági beruházásokat ösztönző pályázatok részleteit, mert fontos és hasznos dolgokra van elérhető forrás. Ezúttal a “Vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági öntözési közösségek támogatása” című kiírás feltételeiről lesz szó. Az intézkedés már előző KAP programban is benne volt, az új, 2023-ban elindult támogatási időszakban viszont nagyobb hangsúlyt kap.

Az EMVA foglalta össze a “Vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági öntözési közösségek támogatása” című kiírás tudnivalóit.

Érdemes megismerni a “Vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági öntözési közösségek támogatása” című kiírás részleteit - Fotó: Magro.hu, CSZS, Komárom, lineár öntözőrendszer

A célokról

Az együttműködés alapú beavatkozások célja az agrárium és a helyi közösségek tagjainak ösztönzése a közös cselekvésre. Tekintettel a magyar mezőgazdaság strukturális helyzetére és a közeli, valamint távolabbi jövőben formálódó kihívásokra, a fenntartható mezőgazdaság megvalósulásában a gazdálkodói együttműködéseknek kiemelkedően fontos szerepe van. Tapasztalatok sora azt mutatja ugyanakkor, hogy a gazdálkodókban az együttműködésre való készség szintje rendkívül alacsony ma Magyarországon. Éppen ezért minden eszközzel segíteni kell, hogy az együttműködési hajlandóság erősödjön - írták.

A versenyképesség gátja, ha nem jó, vagy nincs együttműködés

A magyar agrárágazat szereplői közötti alacsony fokú együttműködési és innovációs készségek számos módon akadályozzák a versenyképesebb, erőforrás-hatékonyabb vagy a környezeti feltételekhez alkalmazkodóbb, összehangolt gazdálkodási struktúrák fejlődését. Ezért különösen fontos az együttműködés alapú támogatások nyújtása az agrárium szereplőinek ösztönzése érdekében - fogalmaztak.

Az együttműködéseknek részét képezhetik az együttműködésben résztvevők beruházásai, amelyek nem külön beruházások, hanem közösen létrehozott beruházások, amelyek máshol nem támogathatóak.

Jelen beavatkozás keretében önkéntes együttműködések, öntözési közösségek működésének támogatása a cél. 

Az együttműködésnek köszönhetően a mezőgazdasági termelés hatékonysága és biztonsága nő, és hozzájárul az öntözéses gazdálkodás terjedéséhez. A rendelkezésre álló vízkészlet hatékonyabb felhasználását eredményezi, ha azt az öntözni kívánó gazdák közösen, együttműködve használják fel, továbbá az öntözéshez szükséges infrastruktúrát együtt hozzák létre és együtt üzemeltetik, illetve együtt teszik meg az első lépéseket a beruházások létrejöttének érdekében. Az együttműködésnek köszönhetően a mezőgazdasági termelés hatékonysága és biztonsága nő, és hozzájárul az öntözéses gazdálkodás terjedéséhez.

Hosszú távú és nagy összegű befektetés segíti az öntözésfejlesztést

Egy nagyobb területet lefedő öntözésfejlesztési beruházás a kistermelői méreteket jóval meghaladó nagyságrendű, hosszú távú tervezést és elköteleződést igényel, ezért ez jellemzően közösségi beruházás keretében tud hatékonyan megvalósulni. A termelői együttműködés elősegítése, koordinációja kiemelten fontos. Továbbá az öntözési közösség területein a víz- és energiafelhasználás is hatékonyabb, ha a tagok a nagyobb területet egy vízelosztórendszeren keresztül víztakarékos öntözőberendezéssel összehangoltan, együttműködésben öntözik.

A célzott, precíziós öntözéses módszerek elterjesztése – amelyben a vízmennyiség pontosan mérhető, az elszivárgás és a kimosódás csökkenthető, a táblán belüli vízstressz (túlöntözés) elkerülhető – szintén hozzájárul a vízfelhasználás hatékonyság növeléséhez. 

A közösségek által végrehajtott ilyen jellegű, nagy forrásigényű, jelen beavatkozás alapján támogatással előkészített beruházások alapvetően járulnak hozzá a vízkészletek hatékony használatához. 

Az öntözési közösségek támogatása 

  • a víztakarékos öntözési technológiák bevezetését, 
  • az öntözőrendszerek vízfelhasználásának optimalizálását, 
  • a víztakarékos öntözési infrastruktúra és a kapcsolódó műtárgyak fejlesztését és optimális üzemeltetését, fenntartását, 
  • az energiatakarékos öntözési technológiák bevezetését, valamint 
  • az öntözőrendszerek energiafelhasználásának optimalizálását is elősegíti. 

Mindezek alapján a beavatkozás hozzájárul a vízfelhasználás hatékonyságának növeléséhez, a lokális vízfelhasználás és hasznosítás fenntarthatóságához.

Kizárólag új együttműködések és már létező együttműködések új tevékenységei támogathatók.

A beavatkozás a külön jogszabályban meghatározott feltételek alapján elismert öntözési közösségek projekt-előkészítési és működési tevékenységeit kívánja támogatni. A beavatkozás segítségével előkészített és a program keretében támogatott öntözésfejlesztési beruházásoknak meg kell felelniük a Rendelet 74. cikke szerinti valamennyi előírásnak.

A kiválasztási szempontok megállapítására irányadó elvek, amelyek részben is alkalmazhatók:

A projektterv tartalma és minősége, amelyben értékelése kerülnek az alábbiak:

  • Az együttműködések résztvevőinek szakmai tapasztalata
  • Környezet-, klímavédelmi, tájgazdálkodási és adaptációs szempontok érvényesítése (pl. környezetterhelési szempontból releváns input-hatékonyság javítása, egységnyi szennyezőanyag-kibocsátás csökkentése; újrafelhasználás vagy újrahasznosítás alkalmazása, ökológiai gazdálkodás folytatása)
  • Az öntözési közösség összetétele (pl.: mezőgazdasági termelők vagy fiatal gazdák száma)
  • Vízfelhasználás hatékonyságának növelése
  • Előnyben részesülnek az alternatív és fenntartható technológiákat alkalmazó közösségek pl: aszálytűrő növények, vagy korszerű öntözéstechnológia alkalmazása

A jogosultsági kritériumok:

  • Projektterv készítése
  • Az agrárpolitikáért felelős miniszter által elismert öntözési közösség
  • Az öntözési közösségek tagjainak figyelembe kell venni az SPR rendelet 74. cikkében foglaltakat
  • A Stratégiai Terv Rendelet 77. cikkének 2. bekezdése alapján csak az együttműködések új formáinak nyújtható támogatás, ide értve a már létező együttműködéseket új tevékenység kezdése esetén – 2021/2115 (EU)

A beavatkozás kapcsán támogatható költségek:

• az együttműködést kialakító csoport létrehozásához, fenntartásához kapcsolódó költségek, ide értve a működési költségeket is,

• együttműködési, tervezési, projekt előkészítési és projekt-menedzsment tevékenységek költségei

• a szakmai megvalósításhoz kapcsolódó szolgáltatások költségei,

• egyéb adminisztrációs költségek

Az egy projektre adható maximális támogatási összeg: 500.000 EUR

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás