Víz a mezőgazdasági termelés viszonylatában? Néha sok, néha túl kevés. És hogy mi köze a vízgazdálkodáshoz az építőiparban betonszakértőnek is nevezett Leiernek? A kérdésben ott van válasz is: maga a beton. Betonból nem csak házat érdemes építeni, hanem sok mást is, ami tartós vagy tartósan véd, esetünkben a vízzel a fókuszban.

A vízgazdálkodást és az öntözésfejlesztést egy ideje már kiemelt területként kezeli az Agrárminisztérium is. A mezőgazdasági termelőknek ilyen jellegű fejlesztéseinek megvalósítását vissza nem térítendő pályázati támogatások segítették az elmúlt időszakban, amelyek közül a tavalyi év végén néhányat meg is hosszabbítottak. „A mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztése” és „Az öntözési közösségek együttműködésének támogatása” című pályázati felhívásokra például 2023. június 30-ig nyújthatják be kérelmeiket a gazdák. Így amennyiben egy gazdaság öntözőrendszer telepítésben, fejlesztésben, modernizálásában gondolkodik, érdemes tájékozódni, melyik a számára legkedvezőbb, legtartósabb, leginkább kifizetődő műszaki megoldás. Nézzünk meg néhány ilyet a betonszakértőtől.

Vízgyűjtés kicsiben és nagyban

Ha túl sok, az a baj, ha kevés, akkor pedig az. Így az évezredek óta működő elv - a felesleget gyűjtsük és tegyük el ínséges időkre, illetve juttassuk el minél több helyre – ma is hasznos, amihez azonban ma már kifejezetten modern eszközök állnak rendelkezésünkre – kicsiben és nagyban egyaránt. Ha csak egy előkert locsolásához elegendő, vagy csak a WC öblítéshez használjuk, az esővíz ingyen van és ráadásul így nem az értékes ivóvizet pazaroljuk erre a célra.

Kicsit nagyobb mennyiségben már állatok itatásához is elegendő lehet. Ezekhez a funkciókhoz kisebb anyagi ráfordítással telepíthetünk esővízgyűjtő eszközöket, akár a föld alá is – és persze erre a legtartósabb megoldás egy beton tartály. Ha azonban nagyban gondolkodunk – pl. öntözőrendszer kiépítésében -, amely már komolyabb beruházást igényel, az ilyen rendszerek elengedhetetlen vízgyűjtő és –elvezető részeinek kialakításához szükséges műtárgyak kézenfekvő anyaga a beton. A beton ugyanis az egyik legellenállóbb, legtartósabb anyag, és ezen tulajdonságai nem csak a felszín felett, de az alatt is jól kihasználhatók, belőle jó minőségű, tartós víztároló és vízszállító rendszerek alakíthatók ki. A betonspecialista Leier kínálatában pedig ezek a beton elemek bő választékban megtalálhatók.

Lássuk a részleteket röviden!

Kisebb mennyiségű „víz újrafelhasználás”, azaz csapadékvíz gyűjtés esetén 1 m3-től 12 m3-ig toldás nélküli, azaz egy elemből álló vasbeton tartálytestek, akár föld alá történő beépítése kifejezetten környezetbarát megoldás. A gépjármű parkolók, gépparkok, beállók felületéről összegyűjtött csapadék szürkevízként történő hasznosításához a Leier olajelválasztó nyújthat segítséget. Nagyobb vízmennyiség kezeléséhez, az öntöző tavak és csatornák vízkivételi egységeihez átemelőaknák szükségesek. Az öntöző berendezések talajból történő kivezető szerelvényeinek védelméhez pedig különböző méretű beton aknagyűrűk alkalmazása javasolt. Egyedi méretű tolózár- és egyéb szerelvényaknák szintén elérhetők előregyártott kivitelben. A felszíni vízelvezetéshez beton árokelemek, árokburkoló elemek nyújthatnak hatékony segítséget.

Betonelemek a betonszakértőtől

A hazai piac egyik vezető építőanyag gyártója, a Leier Hungária Kft. egyre bővülő termékkínálatával, mára hét magyarországi betonüzemével, 35 év alatt méltán vált a hazai piac betonszakértőjévé. A megfelelő konstrukció kiválasztását szakértőként, a hosszú évek tapasztalatai alapján összegyűjtött tudásukkal segítik.

További részletekért a Leier termékeiről kattintson ide!

Vegye fel a kapcsolatot a szakértőkkel!

(x)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás