Vízhiány még épp nincs a mezőgazdaságban a korábbi aszály ellenére
Nyáron a csapadékhiány miatt az átlagos időjárású évekhez viszonyítva idén másfélszer több vizet használtak fel az Alföld középső vidékein gazdálkodók. Vízhiány nincs, de a szakemberek nem szeretnének még egy, az ideihez hasonló nyarat.
A tavaszi és nyári hónapokban kialakult aszályos időszakok nagymértékben megnövelték a mezőgazdaság vízszükségletét. Az átlagos időjárású 2011-es év első 8 hónapjának 46 millió köbméteres igényével összevetve idén augusztus végéig 70,5 millió köbméter vizet használtak fel a mezőgazdálkodók a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖTIVIZIG) működési területén. A víz szétosztása a következőképp alakult: a Nagykunsági-öntözőrendszer (51,6 millió köbméter), a Jászsági-főcsatorna (9 millió), a Gástyási- (5 millió) és a Tiszafüredi- (4,4 millió) öntözőrendszer vizet adott a termeléshez - tette közzé az Agrotrend weboldala.
A vízátvezetés és az ökológiai vízpótlás mértéke szintén meghaladta az átlagos 2011. évi értéket a térségben. Ez tovább növelte a csatornák kihasználtságát. Erre augusztus 31-ig 204,8 millió köbméter vizet juttattak ki, ami 16,1 millió köbméterrel több az ebben az időszakban megszokottnál. Így a Hortobágy-Berettyóba 160,8, a Hármas-Körösbe 21,7, a Millér-főcsatornába 21,1, az Alcsi-Holt-Tiszába pedig 1,1 millió köbméter vizet juttattak át a Tiszából. Az igazgatóság a betározott vízkészleteknek köszönhetően hiánytalanul ki tudta elégíteni a haltenyésztő, az öntöző és a rizstermesztő agrárvállalkozások vízigényét.
Hirdetés
Továbbra is biztosított a gravitációs vízpótló útvonallal rendelkező holtágak vízfrissítése, valamint a maximális üzemvízszint tartása. Ugyanakkor a gravitációs vízpótlási lehetőséggel nem rendelkező holtágak apadnak. A Szajoli- és a Tiszakécskei-Holt-Tisza, a Tehenesi- és a Halásztelki-Túrtő-Harcsási Holt-Körös, továbbá a Malomzugi Holt-Zagyva szintje már alatta marad az üzemvízszintnek. A Gyova-Mámai- és a Tiszaugi-Holt-Tisza vízállása pedig már az ökológiai vízszint alá csökkent.
A szeptember 13-i felmérés szerint a dinamikusan megújuló vízkészlet a lehullott csapadéknak köszönhetően augusztus végéhez képest 210,29 millió köbméterre emelkedett. Ebből 178 millió jutott a Tisza-tó, 13,1 millió a Nagykunsági- és a Jászsági-főcsatorna, 13,6 millió a jelentősebb holtágak részére. A fennmaradó mennyiség pedig a víz visszatartására alkalmas, továbbá a kettős működésű csatornák és a kisebb tározók fogadták be.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés