A jövőre 10 éves YIELD SERVICE szolgáltatás keretében a TIMAC AGRO, talajvizsgálaton alapuló, hagyományos vagy precíziós léptékű tápanyag-gazdálkodási terv elkészítésével támogatja a gazdálkodók munkáját. A szolgáltatás részleteiről, aktualitásairól Szűcs Lilla, szolgáltatási koordinátor - talajtani szaktanácsadó beszélt.

Legelőször is tisztázzuk, hogy mi az a YIELD SERVICE pontosan?

A YIELD SERVICE a TIMAC AGRO 2014-ben bevezetett szolgáltatása, aminek létrehozásával azt szerettük volna elérni, hogy az addigi megszokáson nyugvó tápanyag-gazdálkodási gyakorlatot szakmai tervezés alapú, tudatosabb növénytáplálás váltsa fel. Ennek keretében a partnereink olyan átfogó információt kapnak a talajukról, amivel a tápanyag-gazdálkodásuk optimalizálható.

Hogyan vehetik igénybe a gazdálkodók ezt a szolgáltatást?

Legtöbb esetben a termelőknek jogszabályokban foglalt kötelezettségük, illetve bizonyos pályázati feltételek teljesítéséhez is elengedhetetlen, hogy talajvizsgálatot végeztessenek. A nitrátérzékeny területeken 5 évente kötelező. Ennek tudatában sok partnerünk kezdeményezi ezt az ország minden pontján jelen lévő szaktanácsadó kollégáinknál, illetve mi is felhívjuk erre a gazdálkodók figyelmét.

Az egész folyamat adategyeztetéssel indul, melynek során rögzítésre kerülnek a gazdaság adatai, a különböző táblainformációk, nitrát érzékenységre vonatkozó adatok, pályázati követelmények. Ezt követi egy GPS koordinátákkal rögzített gépi mintavétel, aminek köszönhetően a nyomonkövetés és visszaellenőrzés sokkal egyszerűbbé válik, illetve biztosítani tudjuk a megfelelő talajmélységből történő mintavételt. A GPS koordinátákon alapuló munka további előnye, hogy a következő mintázás során is lehetőség van ugyanabból a pontból és mélységből történő mintavételezésre.

Szűcs Lilla, szolgáltatási koordinátor - talajtani szaktanácsadó

A talajmintavételi fúrógép minden esetben azonos mélységben fúr le, és egyforma mennyiségű talajt vesz ki az adott pontból. A mintavétel jellemzően több pontból történik, az így begyűjtött talajmintákból átlagminta készül, ami sokkal jobban reprezentálja az adott tábla tulajdonságait, mint a hagyományos, kézzel történő mintavételezés. Ezt követően az átlagminta akkreditált talajtani laboratóriumba kerül, ahol elvégzik a minták minden elemre történő, bővített laboratóriumi elemzését. Azért végzünk minden esetben bővített laborvizsgálatot, mert csak az alapján lehet jól megalapozott tápanyag-utánpótlási szaktanácsadást adni. Az így kapott vizsgálati eredményekből jól látható az egyes tápanyagok egymáshoz viszonyított aránya, amiből következtetni tudunk az egyes antagonizmusokra, a felvehetőséget befolyásoló tényezőkre.

Mi történik az eredmények kézhezvételét követően?

Tulajdonképpen akkor indul a mi szakmai munkánk érdemi része. Tábladiagnosztikai program segítségével értékeljük a kapott talajvizsgálati eredményeket, mely megmutatja a beavatkozást igénylő negatív folyamatokat. Ez alapján már meg tudjuk határozni azokat a gyakorlatokat, melyek alkalmazásával a legkönnyebben érhetünk el pozitív eredményt a talaj tulajdonságainak javításában és-, vagy a növénytermesztés eredményességében. Ezt követően készítjük el a tápanyag-kijuttatási tervet, aminek során figyelembe vesszük a talaj tápanyag-ellátottságát, a tápelemek egymáshoz viszonyított arányát, illetve a különböző korrekciós tényezőket, mint a szervestrágya használat, szármaradványok bedolgozása, öntözés, és természetesen a termeszteni kívánt növényt, valamint az elvárt terméshozamot.

A szolgáltatás során folyamatosan egyeztetünk a partnereinkkel, mert valljuk, hogy a gyakorlatban is alkalmazható és kivitelezhető tápanyag-utánpótlási terv csak így valósítható meg.

A tápanyag-gazdálkodási tervnek mindig áttekinthetőnek, könnyen értelmezhetőnek és okszerűnek kell lennie, hogy alkalmazásával elkerülhető legyen a hatóanyagok szükségesnél nagyobb mértékben történő kijuttatása.

Ez a tanácsadás meglehetősen összetett feladatnak tűnik. Hogyan készíti fel a TIMAC AGRO a szaktanácsadóit erre a munkára?

Minden szaktanácsadónk felsőfokú mezőgazdasági végzettséggel rendelkezik, így birtokában van a növénytermesztéssel kapcsolatos szaktudásnak. Minden belépő szaktanácsadó kolléga részt vesz egy oktatási folyamaton, mely magába foglal talajtani-, a talajban zajló folyamatok, kölcsönhatások ismeretét, a tápelemek-, és azok egymásra gyakorolt hatásának, esetleges hiányával kapcsolatos ismereteket, valamint a tápanyag-utánpótlással kapcsolatos gyakorlati, tervezési ismereteket.

A munkánkat egy szoftver is segíti, így kollégáink természetesen megtanulják ennek a programnak a használatát, valamint a tápanyag-utánpótlást befolyásoló szabályokat, támogatási előírásokat. Ahhoz, hogy egy kollégánk tápanyag-gazdálkodási tervet adhasson ki, sikeres vizsgát kell teljesítenie, amiben bizonyítja, hogy kellően elsajátította a helyes tápanyag-utánpótláshoz szükséges tudást.

Hogyan változott az elmúlt években a gazdák hozzáállása a talajvizsgálatokhoz és a kapott eredményekhez?

Jellemzően már az az általánosabb hozzáállás, hogy ha már úgyis el kell végeztetni, akkor legalább profitáljanak belőle. A megszokott dolgoktól való pozitív eltérés minden esetben eredményre fog vezetni. Nagyon sokan élnek már ezzel a lehetőséggel és kihasználják a tudatos tápanyag-utánpótlásban rejlő lehetőségeket.

Mennyire elvárás precíziós gazdálkodás folytatása ahhoz, hogy egy termelő hasznosíthassa a kapott javaslatokat?

Teljesen kettéválasztanám a kérdést. A hagyományos megközelítésben, 5 hektáronként egy talajmintával kell rendelkezni, ez esetben semmilyen precíziós eszközre nincsen szükség, egy ilyen talajvizsgálat a táblaszintű és tudatos tápanyag-utánpótlást támogatja. Ennek speciálisabb változata a YIELD SERVICE+, amikor már helyspecifikusan, differenciált tápanyag-kijuttatás történik egy adott területre, ott már szükséges bizonyos precíziós eszközökkel rendelkezni ahhoz, hogy ez megvalósulhasson.

A piacon több hasonló szolgáltatás elérhető. Miért érdemes a YIELD SERVICE-t választani?

A területi munkában intenzíven és folyamatosan résztvevő, országos szaktanácsadói hálózatunknak köszönhetően, partnereink folyamatos figyelmet kapnak a szolgáltatás során. További erősségünk, hogy a talajminták begyűjtésétől kezdődően, egészen a gyakorlatorientált tápanyag-gazdálkodási terv elkészítéséig, mindent megszervezünk, partnereinkkel folyamatosan egyeztetünk, hogy személyre szabott szolgáltatást tudjunk nyújtani.

Azt szeretnénk elérni, hogy a végeredményként kapott dokumentumok ne a fiók mélyén lapuljanak, hanem alkalmazható szakmai iránymutatást adjanak a partnereink számára, amivel optimalizálhatják a tápanyag-utánpótlást. Ennek köszönhetően költséghatékony megoldásokat is tudnak alkalmazni, ráadásul nem terhelik túl – feleslegesen - a környezetet sem. Hiszem, hogy a tudatosság kifizetődő!

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás