A jogszabályokban foglalt gazdálkodói kötelezettségek, illetve bizonyos pályázati feltételek teljesítése miatt egyre több gazdálkodó számára válik kötelezővé a talajvizsgálat elvégzése. Nitrátérzékeny területeken például a talajvizsgálat 5 évente kötelező. Ha a termelő talajvizsgálati eredményekkel nem rendelkezik, akkor a területalapú támogatás visszatartásával és egyéb szankcióval sújtható.

Sajnálatos módon, sok esetben az eredmények azonban a fiókba kerülnek, legfeljebb hatósági ellenőrzéskor kerülnek csak újból elő. Fontos volna ugyanakkor, hogy a laborvizsgálati eredmények adatait kellő alapossággal megismerjük, megértsük majd a gyakorlatban is alkalmazzuk.

A YIELD SERVICE szolgáltatásra alapozott tápanyag-gazdálkodási program első lépése a talajmintavétel

A növénytermesztés egyik legfontosabb alappilére a talaj, ami akár 35%-ban is meghatározó lehet a termés mennyisége és minősége, azaz a profitabilitás szempontjából. Ezt tudva, könnyű belátnunk, hogy talajaink, és így a bennük rejlő potenciál alapos ismerete saját jól felfogott érdekünk. Azzal, hogy „ez ennyit tud, nem érdemes rá többet költeni” a saját eredményeink maximalizálásáról mondunk le. A legtöbb esetben ugyanis helyes gazdálkodással talajaink állapota és így potenciálja javítható!

A sikeres termesztéshez a talaj megismerését a megfelelő hatóanyag mennyiségének meghatározása követi. Annak kijuttatási ideje, helye és formája kiemelkedően fontos a meghatározott terméscél eléréséhez. A tápanyagok felvételét és hasznosulásukat azonban rengeteg tényező befolyásolja. Fontos ezek ismerete is. Nem véletlen tehát, hogy nitrátérzékeny területeken évente kötelező a maximálisan kijuttatható tápanyagdózisok, és erre alapuló tervdokumentáció elkészítése.

A megszokáson alapuló rutinszerű műtrágyázással nagyon sok területen kihasználatlanul hagyjuk a hozamnövelés lehetőségét, míg máshol többleteredmény nélkül költünk feleslegesen. A termesztési körülményekhez igazított tápanyag-gazdálkodás jelentősen növelheti az eredményt, csökkentheti az évjárathatás mértékét és optimalizálhatja a költségeket.

A Timac AGRO YIELD SERVICE szolgáltatása a fentiekben nyújt támogatást a gazdálkodóknak. A program végeredményben egy méréseken alapuló tápanyag-gazdálkodási terv elkészítését foglalja magában, legyen az hagyományos vagy precíziós léptékű.

A YIELD SERVICE szolgáltatásra alapozott tápanyag-gazdálkodási program első lépése a talajmintavétel. A minták (bővített) laboratóriumi vizsgálati eredményeiből kollégáink a gazdálkodóval egyeztetett célok mentén összeállítanak egy áttekinthető, könnyen értelmezhető és nem utolsó sorban okszerű tápanyag-gazdálkodási tervet. A tervek elkészítésekor – a teljesség igénye nélkül – a talaj tápanyag-ellátottsága, fizikai és kémiai tulajdonságai mellett a növény tápanyagigényét, az előveteményhatást is figyelembe veszik. Így elkerülhető a hatóanyagok felesleges mértékben történő kijuttatása olyan területekre, ahol nincs szükség azt pótolni.

Helyes gazdálkodással talajaink állapota és így potenciálja javítható

A YIELD SERVICE szolgáltatás és az így optimalizált tápanyag-kijuttatási gyakorlatnak eredményeképpen partnereink nem csak a termésük minőségét és mennyiségét növelik, de ezeknek és az optimalizált tápanyag-felhasználásnak köszönhetően magasabb bevételt is el tudtak érni, mindezt úgy, hogy közben a környezeti terhelés is csökkent.

További részletekért keresse Timac AGRO szaktanácsadóját, látogasson honlapunkra vagy kövessen minket folyamatosan frissülő Facebook oldalunkon. Az Ön eredménye a mi valódi sikerünk!

hu.timacagro.com/yield-service/
www.facebook.com/TimacAGROHungaria/

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás