A jogszabályokban foglalt gazdálkodói kötelezettségek, illetve bizonyos pályázati feltételek teljesítése miatt egyre több gazdálkodó számára válik kötelezővé a talajvizsgálat elvégzése. Nitrátérzékeny területeken például a talajvizsgálat 5 évente kötelező. Ha a termelő talajvizsgálati eredményekkel nem rendelkezik, akkor a területalapú támogatás visszatartásával és egyéb szankcióval sújtható.

Sajnálatos módon, sok esetben az eredmények azonban a fiókba kerülnek, legfeljebb hatósági ellenőrzéskor kerülnek csak újból elő. Fontos volna ugyanakkor, hogy a laborvizsgálati eredmények adatait kellő alapossággal megismerjük, megértsük majd a gyakorlatban is alkalmazzuk.

A YIELD SERVICE szolgáltatásra alapozott tápanyag-gazdálkodási program első lépése a talajmintavétel

A növénytermesztés egyik legfontosabb alappilére a talaj, ami akár 35%-ban is meghatározó lehet a termés mennyisége és minősége, azaz a profitabilitás szempontjából. Ezt tudva, könnyű belátnunk, hogy talajaink, és így a bennük rejlő potenciál alapos ismerete saját jól felfogott érdekünk. Azzal, hogy „ez ennyit tud, nem érdemes rá többet költeni” a saját eredményeink maximalizálásáról mondunk le. A legtöbb esetben ugyanis helyes gazdálkodással talajaink állapota és így potenciálja javítható!

A sikeres termesztéshez a talaj megismerését a megfelelő hatóanyag mennyiségének meghatározása követi. Annak kijuttatási ideje, helye és formája kiemelkedően fontos a meghatározott terméscél eléréséhez. A tápanyagok felvételét és hasznosulásukat azonban rengeteg tényező befolyásolja. Fontos ezek ismerete is. Nem véletlen tehát, hogy nitrátérzékeny területeken évente kötelező a maximálisan kijuttatható tápanyagdózisok, és erre alapuló tervdokumentáció elkészítése.

A megszokáson alapuló rutinszerű műtrágyázással nagyon sok területen kihasználatlanul hagyjuk a hozamnövelés lehetőségét, míg máshol többleteredmény nélkül költünk feleslegesen. A termesztési körülményekhez igazított tápanyag-gazdálkodás jelentősen növelheti az eredményt, csökkentheti az évjárathatás mértékét és optimalizálhatja a költségeket.

A Timac AGRO YIELD SERVICE szolgáltatása a fentiekben nyújt támogatást a gazdálkodóknak. A program végeredményben egy méréseken alapuló tápanyag-gazdálkodási terv elkészítését foglalja magában, legyen az hagyományos vagy precíziós léptékű.

A YIELD SERVICE szolgáltatásra alapozott tápanyag-gazdálkodási program első lépése a talajmintavétel. A minták (bővített) laboratóriumi vizsgálati eredményeiből kollégáink a gazdálkodóval egyeztetett célok mentén összeállítanak egy áttekinthető, könnyen értelmezhető és nem utolsó sorban okszerű tápanyag-gazdálkodási tervet. A tervek elkészítésekor – a teljesség igénye nélkül – a talaj tápanyag-ellátottsága, fizikai és kémiai tulajdonságai mellett a növény tápanyagigényét, az előveteményhatást is figyelembe veszik. Így elkerülhető a hatóanyagok felesleges mértékben történő kijuttatása olyan területekre, ahol nincs szükség azt pótolni.

Helyes gazdálkodással talajaink állapota és így potenciálja javítható

A YIELD SERVICE szolgáltatás és az így optimalizált tápanyag-kijuttatási gyakorlatnak eredményeképpen partnereink nem csak a termésük minőségét és mennyiségét növelik, de ezeknek és az optimalizált tápanyag-felhasználásnak köszönhetően magasabb bevételt is el tudtak érni, mindezt úgy, hogy közben a környezeti terhelés is csökkent.

További részletekért keresse Timac AGRO szaktanácsadóját, látogasson honlapunkra vagy kövessen minket folyamatosan frissülő Facebook oldalunkon. Az Ön eredménye a mi valódi sikerünk!

hu.timacagro.com/yield-service/
www.facebook.com/TimacAGROHungaria/

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás