A magyar kacsa- és libamájjal foglalkozók óriási bajba kerültek, a madárinfluenza miatt. Ugyanis szinte teljesen leállt az export, ami a bevételük jelentős részéért felelős. A Távol-Keletre lényegében megszűnt az export és az unión belüli szállítások is akadoznak. Most érezni igazán, hogy az influenza miatt a magyar kacsa- és libaállomány szinte teljes egészét le kellett vágni.

A magyar hízott libamájexport igen ingatag lábakon áll, ugyanis elsősorban exportra van berendezkedve. Az előállított termék 85-90 százaléka külföldre kerül, elsősorban Hongkong, Dél-Korea, Belgium, Franciaország és Japán vásárolja fel azt.

A madárinfluenza járvány azonban alaposan keresztbe tett az exportunknak – lényegében a teljes ágazat a padlóra került -, ugyanis a Távol-Keletre már egyáltalán nem tudunk mit szállítani. Sőt, a szállítmányok majd csak akkor indulhatnak ismét újra, ha eltelik a 3 hónapos mentességi időszak.

Nem tudunk liba és kacsamájat exportálni jelenleg, melynek oka, hogy nincs mit exportálni a madárinfluenza miatt
 

Az unióba kicsit egyszerűbb mindez: a közösségen belül ugyanis csak a közvetlenül érintett területekről, a védő- és megfigyelési körzetekből nem lehet kiszállítani termékeket. Ez addig volt szerencsés, amíg csak néhány helyen volt jelen a vírus. Amióta azonban komplett Bács-Kiskun megyéből kiirtották a víziszárnyasokat, gyakorlatilag nincs mit értékesítenünk már az unióba sem.

Pedig hazánk piacvezető a libamáj-előállításban. Az előzetes tervek szerint idén csak Nyugat-Európába 1400 tonna libamájat exportálhattunk volna, ha nem szól közbe a vírus. Ebből összesen 8-9 milliárd forintos bevételre tettek volna szert a termelők. Ezt most újra kell számolniuk és nem lesz meglepetés, hogy ennek csak töredékét fogják bevételként elkönyvelni.

Az agrarszektor.hu információi szerint kacsamájból évente 2000 tonna hagyja el az országot és körülbelül 3-3,5 milliárd forintos bevételt termel. Joggal merül fel a kérdés, hogy miért nem halmozunk fel készleteket, felkészülve ilyen eshetőségekre. A válasz egyszerű: a máj nem tartható el sokáig, kizárólag konzerv formájában, ami viszont már közel sem jelent akkora bevételt, mint a hízott libamáj. Csupán pár darab cég foglalkozik liba és kacsamáj konzervek előállításával, de ez csak elenyésző, 50-100 tonnát tesz ki a bő 3000 tonnás össztermékből.

Hogy mikorra várható a helyzet javulása? Ezt pontosan még nehéz megmondani. Szakértők viszont azt mondják, hogy a járvány megszűnésétől számítva (optimális esetben, ha minden szaporítóanyag a rendelkezésre áll) pecsenyekacsa előállításához 7 hét, hízott kacsához és libához 3-3,5 hónap, míg húsliba előállításához 100 napos időszak szükséges.

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás