A zöldítés kérdése és változtatásai az Európai Bizottság szemszögéből
Hirdetés
Mi a zöldítés változtatásának célja?
A közvetlen kifizetések zöldítését, vagyis környezetbarátabbá tételét a Közös Agrárpolitika (KAP) legutóbbi reformja keretében, 2015-ben vezették be. Az intézkedés célja az volt, hogy a közvetlen kifizetések valamennyi kedvezményezettje által betartandó, a környezet szempontjából előnyös és EU-szinten egységes gyakorlatokat írjon elő. A javaslat egyik fontos célja, hogy jobban figyelembe vegye a helyi sajátosságokat és kevésbé épüljön egységes gazdálkodási gyakorlatokra.A zöldítéssel kapcsolatban milyen előnyökre tehetnek szert a gazdálkodók?
A kifizetés összege a mezőgazdasági termelők közvetlen kifizetéseinek 30 százalékát teszi ki.Mire vonatkozik a zöldítés?
- az állandó gyepterületek fenntartása;
- a növénytermesztés diverzifikációja;
- a biológiai sokféleség szempontjából előnyös ökológiai jelentőségű területek létrehozása a szántóterületek 5 százalékán.
Milyen kihívások várnak a gazdákra a változásokkal?
Ugyan egyes feladatok lehet, hogy több erőfeszítés kívánnak majd, de a gazdálkodók számára érthetőbb intézkedések lehetnek. A Bizottság tervei szerint a helyi igényeknek és adottságoknak felelnek majd meg. Az európai mezőgazdaság számos kihívással néz szembe (például a talajok kimerülése és az éghajlatváltozás), amelyeket a közös agrárpolitika és a mezőgazdasági termelők erőfeszítéseinek segítségével kell kezelni. A megreformált KAP-nak nagyobb hangsúlyt kell fektetnie az eredményekre, és rugalmasabbnak kell lennie a tagállamok számára. Ez olyan intézkedéseket eredményezhet, amelyek jobban alkalmazkodnak a nemzeti vagy regionális igényekhez. Az Európai Bizottság ugyanakkor azt elvárja, hogy a tagállamok a megreformált politikát a mezőgazdasági termelők számára egyszerűbb módon hajtsák végre.Hoztak jelentős javulást a közös agrárpolitika környezet- és éghajlatvédelmi teljesítménye terén a zöldítés intézkedései? Ha igen, melyek azok?
A zöldítés környezetvédelmi teljesítményét a közelmúltban külső szakértők értékelték, és egy tanulmányt tettek közzé. A tanulmány megállapította, hogy a zöldítési intézkedések összességében csak korlátozott (bár a tagállamok között változó) mértékben változtak a gazdálkodási gyakorlatokon, néhány konkrét terület kivételével. Ennek eredményeként környezeti és éghajlati hatása is csak korlátozott mértékben és regionális szinten van. Azonban az intézkedés elhanyagolható hatást gyakorolt a gazdaságok termelésére vagy gazdasági életképességére, és a hozzá kapcsolódó adminisztratív többletköltségek is viszonylag alacsonyak voltak. Érdemes még megemlíteni, hogy a zöldítés célja (az egységes, környezetre kedvező gyakorlatokkal) eleve az volt, hogy bizonyos régiókban alkalmazott és a környezetre/biológiai sokféleségre/talajminőségre káros hatású gyakorlatokat változtasson meg. Ilyen például a növénytermesztés diverzifikálása, hogy az EU bizonyos területein alkalmazott monokultúrák gyakorlatán változtasson.Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés