Az ökológiai gazdálkodás alapelve, hogy a talaj termőképességét és biológiai aktivitását többéves vetésforgóval kell fenntartani és növelni. Ehhez járul hozzá a zöldtrágyázás. Ez magába foglalja a pillangósok és más zöldtrágya-növények, valamint az állati szerves trágya vagy az ökológiai termelésből származó – mindkét esetben lehetőség szerint komposztált – szervesanyagok használatát.

Milliók munkája a talaj

A talaj egy összetett rendszer, folyamatosan változik és átalakul. Maga a talajképző kőzet élettelen, azonban a környezeti hatásokra (hideg-meleg) aprózódik. A víz a benne oldott anyagokkal mállasztja, a növények a gyökereik által, illetve a gyökereiken élő élőlények által kiválasztott savak segítségével folyamatosan bontják. A növények az oldható egyszerű vegyületeket felveszik a talajból, ezekből építik fel szervezetüket. A talajra, talajba kerülő szervesanyagok maradványait a talajban élő élőlények sokasága lebontja és átalakítja. A talajban ezt az átalakító folyamatot az élőlények milliói végzik el. A talajban hektáronként akár 2 számosállatnak megfelelő biomassza is lehet, amelyet ugyanúgy etetni kell, mint a jószágot. Rovarok, baktériumok, gombák, sugárgombák, földigiliszták alkotják az éhes sereget. Allacherné Szépkuthy Katalin, a Hungária Öko Garancia Kft. ügyvezetőjének cikkét az Agrárágazat közölte.

Életben és karban tartja a talajokat a zöldtrágyázás - Fotó: Pixabay, kitti851
A zöldtrágyázás szerkezetépítői

A talajban található szervesanyagok nemcsak tápelemforrások, hanem a talajszerkezet kialakításában is fontos szerepük van. Az ásványi frakció csak kőzet vagy kőzettörmelék, por (a talajképző kőzettől függően). A talajrészecskék, morzsák kialakulásában a szervesanyagnak, a mésznek és a talajban található élő szervezeteknek van szerepük. A földigiliszták megeszik a növénymaradványokat. Majd megemésztik azokat, ürülékükkel szinte kibélelik a járataikat, a járataikban levegő jut az alsóbb rétegekbe (ezzel a bakteriális tevékenységet segítik), és a talaj vízbefogadó-képességét is segítik. A talajrészecskék stabilitása határozza meg azt, mennyire áll ellen a talaj a szél- vagy a vízeróziónak.

A zöldtrágyázás az egyik legegyszerűbb módja talaj szervesanyag-tartalmának növelésére. Zöldtrágyázás alatt a talaj termékenységének megőrzése és fokozása céljából az erre a célra vetett növény teljes (bimbós vagy virágzó) zöldtömegének talajba történő dolgozását értjük. Zöldtrágyázni lehet fővetésű zöldtrágyával, de legtöbbször a főnövény lekerülése után, nyár végén a tarlóba vetik az egy vagy többféle növény keverékét.

A zöldtrágyázás céljára használt növénnyel kapcsolatos követelmények:
  • legyen gyors növekedésű
  • rövid tenyészidejű
  • igénytelen
  • alacsony vízigényű
  • a gyökérzete legyen mély és dús, nagy zöldtömeget adó, takarja jól a talajt.

Előnyös, ha pillangósnövény, mivel így a talaj nitrogéntartalma is növelhető. A vetőmagja legyen könnyen megtermeszthető, olcsó. A zöldtrágyázás amellett, hogy növeli a talaj szervesanyag-tartalmát, mindaddig, amíg takarja a talajt, véd az eróziótól és deflációtól. Továbbá serkenti a talajéletet, javítja a talaj vízháztartását, segíti a tápanyagok feltáródását. Nem utolsó sorban pedig hozzájárul a biológiai sokféleség megőrzéséhez, mivel élőhelyet ad a természetes megporzóknak és az egyéb hasznos rovaroknak.

A leggyakrabban használt zöldtrágya növények:
  • facélia
  • mustár
  • olajretek
  • bíborhere
  • pohánka
  • szöszös-bükköny és rozs keveréke
  • szegletes lednek
  • fehér virágú somkóró
  • csillagfürt (fehér vagy sárga virágú csillagfürt).

A zöldtrágyát virágzás előtt vagy virágzás alatt kell a talajba dolgozni, amikor a legnagyobb a biomasszája. Alászántás előtt célszerű hengerelést végezni. Nem mindegy, mekkora biomassza kerül leszántásra: bár a jogszabály 60 napot ír elő mint a zöldtrágyázás minimális hosszát, de könnyen belátható, hogy mind a föld feletti biomassza, mind a gyökértömeg akkor éri el maximumát, ha a növény teljes virágzásban van (azaz 10 cm magasságú zöldtrágya még nem alászántandó).

Arról itt írtunk korábban a témában, hogy leszámolna a szántással a barnaforradalom.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás