Az 1900-as évek elején még a magyar országgyűlés vezetése is arról álmodozott, hogy egyszer majd magyar pamutból fognak készülni a hazánk polgárai által viselt ruhák. Meg is kezdődött a magyar gyapottermesztés, de finoman szólva sem járt sok sikerrel.

Miért volt szükség magyar pamutra? – merül fel a kérdés az átlagemberekben. Az 1900-as évek elején a textilipar folyamatosan fejlődött és ezt a fejlődést bírni kellett megfelelő alapanyaggal is. A lehető legideálisabb az lett volna, ha a pamutot nem kell exportálni külföldről (trópusi országokból, Amerikából és a Szovjetunióból drágán), hanem saját magunknak elő tudjuk állítani.

Így esett meg, hogy a 18. századtól kezdve a magyar gazdák (a felsővezetés hatására) többször is megpróbálták a gyapottermesztést meghonosítani hazánkban. Az 1920-as évekre azonban körvonalazódott mindenkiben, hogy az éghajlati adottságaink korántsem ideálisak ennek a növénynek a termesztéséhez. Nem véletlenül mondják, hogy találékony ember a magyar, a textilgyárosok azon kezdtek gondolkodni, mivel tudnák helyettesíteni a pamutot?!

A lenszalmára esett a választásuk. Kidolgoztak olyan eljárásokat, amelyekkel a lenszalmából a textilipar számára értékes lenrostot kivonják, és pamutosítják azt. Az ötlet jó volt, azonban rá kellett döbbenniük, hogy a lenrost csak pamuttal keverve használható fel (a pamutipari gépek miatt). Sajnálatos módon azonban ebből a kevert anyagból vékony ruha nem volt készíthető.

A legidősebb magyar textilgyár igazgatója még tett egy elkeseredett kísérletet a gyapot hazai termesztésének elterjesztésére. Tízezer pengőt adományozott az Országos Mezőgazdasági kamarának, melyet pamuttermelési kísérletekre tudtak felhasználni.

Egy Kecskeméten végrehajtott termesztési kísérlet során Bulgáriából származó vetőmagokkal sikeresen tudtak gyapotot termeszteni, de felmerült egy újabb kérdés: gazdaságos-e ez, fenntartható-e a termelés, egyáltalán megéri-e gyapotot termeszteni hazánkban?

Ha körbenézünk Magyarország szántóföldjein a kérdésre mi magunk is válaszolhatunk… 1934 végén már Goldberger Leó is azt mondta, hogy a magyar textilipar jövője az ipari export fokozásán és az ehhez szükséges deviza előteremtésén múlik.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás