Az 1900-as évek elején még a magyar országgyűlés vezetése is arról álmodozott, hogy egyszer majd magyar pamutból fognak készülni a hazánk polgárai által viselt ruhák. Meg is kezdődött a magyar gyapottermesztés, de finoman szólva sem járt sok sikerrel.

Miért volt szükség magyar pamutra? – merül fel a kérdés az átlagemberekben. Az 1900-as évek elején a textilipar folyamatosan fejlődött és ezt a fejlődést bírni kellett megfelelő alapanyaggal is. A lehető legideálisabb az lett volna, ha a pamutot nem kell exportálni külföldről (trópusi országokból, Amerikából és a Szovjetunióból drágán), hanem saját magunknak elő tudjuk állítani.

Így esett meg, hogy a 18. századtól kezdve a magyar gazdák (a felsővezetés hatására) többször is megpróbálták a gyapottermesztést meghonosítani hazánkban. Az 1920-as évekre azonban körvonalazódott mindenkiben, hogy az éghajlati adottságaink korántsem ideálisak ennek a növénynek a termesztéséhez. Nem véletlenül mondják, hogy találékony ember a magyar, a textilgyárosok azon kezdtek gondolkodni, mivel tudnák helyettesíteni a pamutot?!

A lenszalmára esett a választásuk. Kidolgoztak olyan eljárásokat, amelyekkel a lenszalmából a textilipar számára értékes lenrostot kivonják, és pamutosítják azt. Az ötlet jó volt, azonban rá kellett döbbenniük, hogy a lenrost csak pamuttal keverve használható fel (a pamutipari gépek miatt). Sajnálatos módon azonban ebből a kevert anyagból vékony ruha nem volt készíthető.

A legidősebb magyar textilgyár igazgatója még tett egy elkeseredett kísérletet a gyapot hazai termesztésének elterjesztésére. Tízezer pengőt adományozott az Országos Mezőgazdasági kamarának, melyet pamuttermelési kísérletekre tudtak felhasználni.

Egy Kecskeméten végrehajtott termesztési kísérlet során Bulgáriából származó vetőmagokkal sikeresen tudtak gyapotot termeszteni, de felmerült egy újabb kérdés: gazdaságos-e ez, fenntartható-e a termelés, egyáltalán megéri-e gyapotot termeszteni hazánkban?

Ha körbenézünk Magyarország szántóföldjein a kérdésre mi magunk is válaszolhatunk… 1934 végén már Goldberger Leó is azt mondta, hogy a magyar textilipar jövője az ipari export fokozásán és az ehhez szükséges deviza előteremtésén múlik.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Hogyan mentheted meg a buxusodat a puszpángmolytól?

2024.10.05.

A buxus, vagyis a puszpáng egy népszerű örökzöld növény, amelyet gyakran használunk sövények és dekoratív kertek kialakítására. De mit kell ahhoz tenni, hogy a növény valóban a kert dísze legyen? 

Hódít a mesterséges intelligencia – az intelligens kerteké a jövő

2024.10.05.

Mivel a technológia továbbra is áthatja életünk minden területét, nem meglepő, hogy a mesterséges intelligencia (AI) utat tör magának kertjeinkbe is. Az AI forradalmasítja a kertészkedéshez való hozzáállásunkat, a növényápolási alkalmazásoktól kezdve, amelyek a bevált gyakorlatokhoz vezetnek bennünket, egészen a teljesen automatizált kerti rendszerekig, amelyek kiküszöbölik a növények termesztése során felmerülő találgatásokat.

Bemutatkozott az elektromos Massey Ferguson traktor az ATH szakkiállításon

2024.10.05.

A holland gyártó, a Mechan Group bemutatott egy MF traktort elektromos változatban a szeptemberben megrendezett AgroTechniek Holland (ATH) szakkiállításon. Az importőr a prototípust a Knegt Tractorsszal együttműködve építette meg.

A nyári ludak után házi kacsában is fertőzött a madárinfluenza vírus

2024.10.05.

Néhány nappal az első vadmadár esetek igazolása után házi baromfiállományban is kimutatta a madárinfluenza jelenlétét a Nébih laboratóriuma

Tíz szakember kapta meg a Népművészet Mestere díjat 2024-ben

2024.10.05.

A Népművészet Mestere díj egyes alkotások vagy egész életmű elismeréseként azoknak a népművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságuk során a népművészet fejlesztésében kimagasló eredményeket értek el.

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás