A Nemzetközi Gabonatanács szerint a 2018/2019. gazdasági évi termést adó búza vetésterülete csökkenhet a tavalyihoz képest. Ezt arra alapozzák, hogy az USA-ban a búzatermesztés szerény jövedelmezősége miatt az őszi és a tavaszi búza együttes termőterülete negatív rekordot érhet el a következő szezonban. Ráadásul Kanadában sem jók a kilátások. Az alacsony árak és a korlátozott export miatt itt is a terület zsugorodásával számolhatunk.

A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) tájékoztatása szerint a 2018/2019. gazdasági évi termést adó búza vetésterülete kissé csökkenhet az egy évvel korábbihoz képest. A szakértők ezt arra alapozzák, hogy az USA-ban a búzatermesztés szerény jövedelmezősége miatt az őszi és a tavaszi búza együttes termőterülete negatív rekordot érhet el a következő szezonban. Ráadásul Kanadában sem jók a búzatermesztés kilátásai, az alacsony árak és a korlátozott export miatt itt is a terület zsugorodásával számolnak az elemzők.

Az akacsony búzaárak sok termelő kedvét elvették (Fotó: Pixabay, Pavlofox)

A búzatermelésben világelső Európai Unióban az őszi búza termőterülete a 2016. évi alá csökkent az idén. 23,5 millió hektáron (–1 százalék) került a földbe a vetőmag. A termény alacsony ára nem ösztönözte a termelőket területük növelésére. Ugyanakkor a balti tagországokban a vetés idején uralkodó kedvezőtlen időjárás is akadályozta a munkát. Németországban és Lengyelországban a rendkívül csapadékos időjárás miatt a tervezettnél kisebb területen vetettek őszi búzát a termelők. A 3,19 millió hektár és a 2,36 millió hektár közel azonos a 2016. évi területtel. Franciaországban 5,15 millió hektárt foglalhat el a növény, csakúgy, mint az előző szezonban. Az Egyesült Királyságban 1,8 millió hektárról (+1 százalék), Spanyolországban 1,7 millió hektárról (–1 százalék) arathatnak búzát 2018 nyarán. Romániában közel 2 millió hektár, Bulgáriában 1,1 millió hektár marad az őszi búza termőterülete a várakozások szerint. Magyarországon a Földművelésügyi Minisztérium (FM) tájékoztatása szerint 963 ezer hektáron került a földbe a vetőmag 2017 őszén. Ez 3 százalékkal kisebb terület, mint egy évvel korábban.

Ukrajnában az őszibúza-vetőmagot 5,9 millió hektáron vetették el a gazdák 2017 őszén. Eközben a világ vezető búzaexportőrénél, Oroszországban a termelők 17,1 millió hektáron (–1 százalék) vetettek őszi növényeket, köztük búzát. Az állományok 95 százaléka volt december elején jó/megfelelő állapotban az APK-Inform tájékoztatása szerint.

A bőséges készletek nyomására a búza ára világszerte csökkent 2017. október 6. és november 10. között. A fekete-tengeri térségben 1-2 dollárral 193-194 dollár (USD)/tonnára ereszkedett a novemberi, 2-3 dollárral 194-198 dollár/tonnára a 2018. januári és 4-5 dollárral 196-201 dollár/tonnára a 2018. márciusi szállítmányok kikötői ára. Mindeközben az EU-ban is gyengült a termény ára. Németországban az októberinél 6 euróval olcsóbban, tonnánként 162-167 euró/tonna áron kötöttek szerződést novemberben a decemberi szállítmányokra. A november–decemberben Rouenba szállított malmi búzát változatlanul 160,7 euró/tonnáért (+3,5 euró) kínálták, ellenben a január–márciusi időszakra vonatkozóan 3 euróval 162 euró/tonnára csökkent a szerződéses ár. A takarmánybúza németországi exportára 4 euróval 160 euró/tonnára esett a megfigyelt periódusban. Magyarországon átlagosan 46-47 ezer forint/tonna körüli áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési, 44-45 ezer forint/tonna áron a takarmánybúzával november negyedik hetében az AKI PÁIR adatai szerint. Előbbi 11, utóbbi 15 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának árát.

A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a búza fronthavi jegyzése 150-155 dollár (USD)/tonna tartományban mozgott november végén. A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) 160 euró/tonna közelében hullámzott a termény legközelebbi lejáratra szóló jegyzése ezalatt. Magyarországon, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában továbbra sem érkezett vételi vagy eladási ajánlat a malmi és a takarmánybúzára, így a kereskedésük szünetelt.

Forrás: AKI és Magro.hu

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás