Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!
A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk.
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Több mint 400 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Több mint 400 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Technológiai trendek a takarmány betakarításában
A homogén takarmány minősége közvetlenül befolyásolja az állatok tej- és hústermelését, valamint az üzletág költségszerkezetét. A kaszálástól a betakarításig minden fejlesztés arra irányul, hogy a betakarított terményt rendeltetésének megfelelően kezeljék, és tehermentesítsék a hajtókat. Ide tartozik az elülső kaszálóvezérlés, amely a "szakállképződés" elkerülése érdekében a dőlésszöghöz és az ívhez igazodik
Időben hullámzó a nyerstej ármozgása
A nyerstej termelői ára nemzeti valutában kifejezve 2023 szeptemberében az USA-ban 13 százalékkal, az Európai Unióban 20 százalékkal, Új-Zélandon 22 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A világpiacon az ömlesztett vaj értékesítési ára (FOB Óceánia) 2023 45. hetében 4 százalékkal nőtt, míg a sovány és a teljes tejporé egyaránt 8 százalékkal, a cheddar sajté 18 százalékkal csökkent 2022 azonos hetéhez mérten.
Finom és sokoldalú – a cékla egyre népszerűbb
Igazi szuperélelmiszer terem a magyar földeken, a cékla, a vitaminokban és ásványianyagokban gazdag zöldséget egyre nagyobb területen termesztik a gazdálkodók – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet, a FruitVeB közös piaci körképéből. A siker nem véletlen, hiszen egyre többen ismerik fel a sokoldalúan elkészíthető zöldség előnyeit.
Itt tart ma az intelligens permetezés technológiája
Az intelligens permetezés, a növényvédő szerek parcellaspecifikus és pontosan célzott kijuttatása a jövő mezőgazdasági technológiájának fontos pillére lesz. Ez lehetővé teszi majd a kijuttatott növényvédő szerek mennyiségének jelentős csökkentését. Anélkül, hogy a hatékonyság vagy a termés mennyisége és minősége csökkenne. A környezetterhelés csökken, a permetezés hatékonyabbá válik, a termés pedig egészségesebb lesz.
Nagy precizitás a mechanikus gyomirtás céljaihoz
Az ArvaTec MoonDino rizsföldeken önállóan képes gyomirtási és betömési munkákat végezni, és jelenleg Európában kapható. A robot kerekei különleges formájúak. Ezek gyomirtó szerszámként is működnek. A robot közvetlenül a vetés után, száraz és víz alatti földeken is ugyanolyan precizitással használható a mechanikus gyomirtás feladataihoz. A víz zavarossá válik, így a gyomoknak kevesebb esélyük van a növekedésre
Gyomirtáshoz a hevített növényi olaj is tökéletes
A Tensorfield Agriculture amerikai startup úttörő szerepet játszik a termikus mikroadagolás kereskedelmi célú alkalmazásában a Jetty nevű gépével. A Kaliforniai Egyetem és a Bonni Egyetem kutatásain alapuló Jetty gyomirtó szere kizárólag a hevített növényi olaj. A Tensorfield szerint a gép félautonóm módon működik, és minden egyes gép és a kezelő együtt egy 40 fős kézi személyzet teljesítményét nyújtja.
Genezis Pétisóval a talajkímélő és fenntartható nitrogéntrágyázásért 2024-ben is
A Genezis Pétisó egyszerre három makroelem, a nitrogén, a kalcium és a magnézium hatékony pótlását valósítja meg. A Pétisó 39 nitrogéntartalma átalakulás nélkül, azonnal hasznosítható a növények számára. Dolomitja egyedülállóan finomra van őrölve (<40 µm), így hasznosulása a lehető legjobb és leggyorsabb.
A mesterséges intelligenciához hasonlóan tanulnak a galambok
A galamboknak is megvan a magukhoz való eszük. Az általuk alkalmazott tanulási folyamat megegyezik a mesterséges intelligencia (MI) által használttal. Egy új tanulmány arra mutatott rá, hogy a galambok által használt problémamegoldás nagyjából ugyanaz, amit a mesterséges intelligencia is alkalmaz, idézte a ScienceDaily Brandon Turner-t, az Ohio Állami Egyetem pszichológus professzorát.
Az Alföldi tej szövetkezete éves szinten 270 millió liter tejet termel
Az Alföldi Tej szövetkezeti konstrukcióban működik, a cég 65 magyar tulajdonos, jellemzően állattenyésztő és mezőgazdasági mérnök szakember birtokában van. A 20. születésnapját ünneplő Alföldi Tej Kft. meghatározó szereplője a magyar tejiparnak, éves szinten közel 270 millió liter tejet dolgoz fel és közel 130 féle terméket állít elő. A cég a székesfehérvári mellett a debreceni üzemében aktív.
Bertrand Piccard beszélt ökológiáról és gazdaságról Budapesten
30 vállalatvezető beszélgetett a MagNet Közösségi Házban Bertrand Piccard felfedezővel. Leginkább arról ismert, hogy ő az első ember, aki megkerülte a Földet egy általa épített, kizárólag napenergiával hajtott repülőgéppel. Bertrand Piccard jelenleg a Solar Impulse Alapítvány élén azon dolgozik, hogy azonosítsa és elismertesse azt az 1000 megoldást, amelyek nyereséges módon védik a környezetet.
Gigantikus műtrágyaszóró mutatkozott be az Agritechnicán
A német Horsch gépgyártó az Agritechnica 2023 kiállításon egy 48 méter munkaszélességű és 14 köbméteres tartálykapacitású pneumatikus műtrágyaszórót mutatott be. A műtrágyaszóró Horsch Leeb Xeric 14FS néven kerül forgalomba. A Horsch és a Leeb 2011 óta szorosan együttműködik a külön erre a célra létrehozott Horsch Leeb Application Systems GmbH-ban. A szórót a Horsch permetezőgépgyárában gyártják.
Csúcson az UBM: történelmi magasságokba repült a cég árbevétele
Az UBM Holding Nyrt. közgyűlésén a részvényesek elfogadták a társaság éves beszámolóját. Magyarország egyik legnagyobb mezőgazdasági cégcsoportja rekordszintű árbevétellel és EBITDA-val zárta a 2022. július 1-től 2023. június 30-ig tartó üzleti évét. Az UBM Csoport a 2022/23-as üzleti évben az előző év árbevételét 17,8 százalékkal meghaladó, 231,6 milliárd forintos konszolidált árbevételt ért el.
Újabb erős Gyuricza-javaslat: szövetkeznie kell a gazdaságoknak
Vannak olyan egészen kicsi gazdaságok, amelyek méretük miatt önmagukban nem életképesek, de a vidék fennmaradása és népességmegtartó erejének megőrzése szempontjából nélkülözhetetlenek. Ezek túléléséhez szövetkezni kell, hogy versenyben maradhassanak a globalizált nemzetközi kereskedelmi rendszerben is – mondta dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora.
Debrecenben mutatták be a digitális, fenntartható növényvédelem és az élelmiszertermelés jó gyakorlatait
Növényvédelem és élelmiszerbiztonság, a globális klímaváltozás ökológiai hatásai és a károsítók földrajzi elterjedésének összefüggései – többek között ezekről a témákról volt szó a 28. Tiszántúli Növényvédelmi Fórumon. A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Növényvédelmi Intézetének rendezvényére közel 120 szakember érkezett és 30 előadás hangzott el.
Idén 73 százalékkal több robot áll(t) munkába
A Future Farming magazin negyedik egymást követő évben állította össze a legátfogóbb áttekintést a szántóföldi és betakarító robotokról a szabadföldi növénytermesztésben. A korábbi évekhez hasonlóan a többcélú kategóriában található a legtöbb robot. Hatvan különböző robot érte el a kereskedelmi stádiumot, és nyilvánosan ismert árakon vásárolható vagy lízingelhető. Mindenki válogasson kedvére!
A gabonaárak a béka feneke alatt – a folyamatos eső nem állítja meg az árcsökkenést
Új mélypontra süllyedtek a gabonaárak. Pénteken a búza ára a tonnánkénti 220 eurós határ alá csúszott. Az állandó eső sem tudja megállítani az árcsökkenést. Az USA-ban is tovább esnek az árak. Ennek oka az orosz búza továbbra is erős árversenye. Az ukrán határon lengyel gazdák blokkolják az átkelőt.
Összefügg víz elérhetősége, a luxus és a biológiai sokféleség
Egy új tanulmány szerint a nagyvárosok jómódú negyedeiben gazdagabb a biológiai sokféleség, mint a szegényebb környékeken. A feltárt mintázatot a kutatók „luxushatásnak" nevezték el. A tanulmányt egy nemzetközi – az olaszországi Torinói, a Fokvárosi és a Dél-afrikai Witwatersrand Egyetem, valamint a magyar Ökológiai Kutatóközpont kutatóiból álló – csoport készítette.
Elindultak az innovatív kutatás-fejlesztési programok a Széchenyi István Egyetemen
A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány közel kétmilliárd forintos támogatásával valósulhatnak meg az intézmény kompetenciaközpontjaiban megfogalmazott kutatás-fejlesztési és innovációs projektek. A programindítón mutatták be az egyes kutatások terveit. Olyan területeket ölelnek fel, mint a mesterséges intelligencia, a vállalkozásfejlesztés, a precíziós gazdálkodás és az egészségtechnológia.
Hirdetés